Beaujolais

Víno

Pohled na Beaujolais s řetězcem zalesněných kopců připomíná krásné pohlednice z francouzského venkova. Vesnice se špičatými věžičkami kostelů jsou rozsety po krajině a ožívají zvukem šťastně si hrajících dětí. Když sečlověk rozhlédne, uvidí na východě saonské pláně a dál na horizontu bílé obrysy Alp s jejich korunou a pýchou, horou Mont Blanc.

To ovšem ani zdaleka není vše, co Beaujolais nabízí. Lidé si v tomto dynamickém regionu nedaleko Lyonu žijí skvěle a nestydí se to přiznat. Jelikož leží kraj na hranici mezi nevlídným podnebím severu a mírným počasím jihu, mají místní lidé tendence kombinovat severský smysl pro humor s životním stylem jižanů. U vína však žádný podobný kompromis neplatí. To je totiž jasným příkladem jižanské radosti ze života.

Podnebí

Kraj Beaujolais leží blízko Lyonu. Má kontinentální klimatické podmínky, a proto jsou tamní zimy studené a léta horká. Vystaveny vlivu počasí z východu a jihovýchodu, vinice situované vysoko na kopcích jsou chráněny před vlhkými větry ze západu a užívají si příznivých vlivů slunečného léta Středomoří.

Místní vinice se dál rozléhají podél údolí Rýna. Tamní podnebí je potom mírné, jen výjimečně se výrazněji ochlazuje. V těchto mírných podmínkách se dobře daří vínu Gamay, které dozrává relativně brzo, což umožňuje, aby se v jeho hroznech zvýšil obsah cukru. Vynikající poloha vinic na slunečných svazích tento proces zrání ještě usnadňuje.

Život a kultura

Život se v Beaujolais točí především kolem místních vesniček a velký vliv na něj má i zdejší „velkorysé“ podnebí. Kvalitní život a lidské štěstí je to, co zde lidé cení nejvíce. Zdejší domorodci jsou šibalští, darebáčtí a přátelští zároveň a místní víno tento vzor jakoby kopíruje.

Vždy je co slavit a místní jídlo představuje zážitek, na který se nezapomíná. Obyvatelé Lyonu sem do vinic často utíkají a jejich delikátní i jednoduché chutě jsou vždy dobře uspokojeny. V celém kraji převládá atmosféra jednoduchého a spořádaného života.

Právě zde započala tradice Beaujolais Nouveau, které je k dostání vždy o třetím listopadovém čtvrtku. Zdá se, jakoby lidé z Beaujolais s oslavou příchodu nového ročníku nemohli vydržet ani o vteřinu déle. V těchto dnech se k nim ostatně v každoročních oslavách přidává celý zbytek světa.

Krajina

V Beaujolais existují dva velmi rozdílné typy vinařských lokalit (terroir). V jižní části kraje se vyskytují jílovo-vápencové půdy, které dávají vznikat ovocným vínům Beaujolais-Villages. Ta se mají vychutnávat mladá, vyzařují radost a potěšení z konkrétního okamžiku.

Tato oblast je v kraji zdaleka největší. Skládá se z mnoha kulatých, travnatých kopečků, na kterých se rozkládají vinice, ideálně postavené tak, aby měly co nejvíce slunce.

Na severu Beaujolais je deset vesnic, které disponují velmi odlišným typem půdy, převážně břidlicového a granitového základu. Zde se obzvlášť daří vínu Gamay, které nabírá širší paletu vůní a silnější strukturu tanninů. Víno těchto deseti vinic (crus) může déle zrát a je skvělou ilustrací toho, co může beaujolaiský terroir nabídnout.

Kategorie:

Víno

© 2023 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang