Bylinkový ráj

Magazín

Bylinky jsou poslední dobou velké téma a stávají se čím dál tím populárnější. Ve všech pořadech o vaření nechybějí téměř v žádném pokrmu. Proč jsou bylinky tak oblíbené?

Bylinky jsou nejen skvělým dochucovadlem různých pokrmů, ale také skvělá okrasa. Navíc mohou být některé z nich velmi zdravé. Proč bylinky v kuchyni nevynechat?

Proč chtít bylinky všude a ve všem

Za prvé to dobře vypadá. Co jiného s tak krásně zelenou barvou dát v každém ročním období do jídla? Protože jíme i očima, „bylinková zelená“ oku zkrátka lahodí. Za druhé to zvyšuje kredit pokrmu, což souvisí i s prvním bodem.

Sedíte v restauraci a čtete si jídelní lístek. Když si přečtete, že v salátu jsou čerstvé bylinky, brambory jsou pečené s rozmarýnem nebo v sousedově bramboračce vidíte plavat čerstvou majoránku, dostanete na pokrm větší chuť.

Ta restaurace přece používá bylinky, takže budou dobře vařit! Ručička atraktivity se točí doprava, jídlo si objednáte, a pokud bylinky nejsou to jediné dobré, spokojeně zaplatíte, odejdete a restauraci počastujete další návštěvou.

Za třetí jsou bylinky zdravé. Na špatný žaludek pomůže máta, na insomnii zabírá meduňka. Různé bylinky mají různé zdravotní účinky.

A konečně tu máme za čtvrté – za nejdůležitější. S bylinkami všechno lépe chutná. Jídlo není fádně jen slané, ale má svůj osobitý výraz. Ochutíte jimi jinak vcelku bezvýrazné suroviny, které bychom v rámci zdravé stravy měli do svého jídelníčku začlenit.

U některých jídel dokonce platí bez bylinek ani ránu. Dovedete si představit pesto bez bazalky? Guacamole bez koriandru? Bramboračku bez majoránky? Francouzskou cibulačku bez tymiánu nebo koprovku bez kopru?

S ohledem na všechny čtyři body, je nad slunce jasné, že pokud má vaše kulinářství dobře vypadat, prospívat zdraví, lépe chutnat a těšit se oblibě vašich hostů, bez bylinek to nepůjde.

Jak nejlépe začít

Vezmeme to ale popořádku. Nejlépe hned zjara. Ideál je zakoupení vlastních semínek, na vatičkách hezky nechat naklíčit nebo rovnou zasít do květináčů. Potom s trpělivostí a pílí zalévat, nenechat přemrznout a tak dále.

Nejjednodušší je ovem koupit všechny bylinky v zahradnictví již vyrostlé, zhruba deset nebo dvacet centimetrů. Ty lze poté přesadit do větších květináčů a pěstovat například na balkóně.

Pokud jste ani tuhle fázi nestihli, nezbývá vám, než nakoupit to, co aktuálně seženete. Nejjednodušší jsou supermarkety a komerční obchody pro kutily a zahrádkáře. Nicméně s těmito bylinkami nebývají dobré zkušenosti, rostlinky často uvadají.

Kategorie:

Magazín

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang