Charentes

Víno

Napůl cesty mezi Loirou a Garonnou leží Charentes, skládající se ze dvou krajů, které jsou celosvětově proslulé svou výrobou koňaku. Jelikož zde panuje stejné – snad jen o trochu studenější – podnebí jako v Bordeaux, pěstuje kraj Pineau des Charentes a Vins de Pays.

Nádherný přístav La Rochelle a drobné okolní ostrůvky dlouhodobě lákají jak námořníky, tak milovníky krásných starých měst. Podnebí je v Charentes celý rok mírné a nabízí návštěvníkům k odhalení mnoho kvalitních vinic.

Zdejší vášniví vinaři a početní odborníci na hlemýždí speciality předznamenávají začátek jižní Francie. Jedná se o skvělé místo, kam se vypravit za zážitkem z pravé francouzské kultury.

Podnebí

Charentes, nacházející se na sever od kraje Bordeaux, si užívá výrazného přídělu slunce. Stejně jako Bordeaux je tak tato důležitá turistická destinace, omývaná Atlantickým oceánem a vyhřívaná Golfským proudem pocházejícím z Mexického zálivu. Jeho vliv je znát zejména během léta, kdy napomáhá při obdělávání vinic a při procesu zrání hroznů.

Zimy jsou v Charentes mírné a chráněné před tuhými mrazy. Nejdůležitější zde pěstovanou odrůdou je Ugni Blanc, která zde má skvělé podmínky k růstu a zrání.

Život a kultura

Také díky zde pořádanému festivalu detektivních filmů miluje město Cognac tajemno. Největší záhadou ze všech je však postup, který se zde používá k výrobě slavné brandy. Jde o rouškou tajemství zahalený proces destilace, následovaný léty zrání v sudech.

Jakkoliv mírumilovné a tiché je město v živém kontaktu s okolním světem, zákazníci ze všech zemí sem jezdí nakupovat místní produkty. Charentes je také útočištěm umění. Nachází se zde několik výjimečných románských kostelů, které zde byly vybudovány ve středověku, kdy bylo toto území dobyto z rukou muslimů.

Mnohé z Chemins de Compostelle, neboli cest užívaných kdysi náboženskými poutníky, existují dodnes a stále zde lze spatřit pozůstatky z oněch zbožných dob. Dnes se ale Cognac a okolní kraje soustředí především na víno, brandy a obchod.

Krajina

Na složení půdy v tomto kraji mělo největší vliv období druhohor. Tehdy byla ještě většina pobřežních oblastí stále pod hladinou oceánů a usazeniny, které se zde za tisíce let nashromáždily, vytvořily vápencové půdy, jež jsou zde většinou zcela čisté a jednolité.

Grand Champagne a Petite Champagne, dvě z místních oblastí, jsou srdcem kraje a nalézají se zde ty nejčistší půdy, kde dává ohromná píle vinařů vznikat těm nejlepším koňakům. Pískovo-jílové půdy oblasti Borderies produkují brandy jemnější a rychleji stárnoucí. V okolních oblastech se pak na vinicích vyrábí jak koňak, tak Vin de Pays des Charentes – jedná se o vápencové, či jílovo-vápencové půdy. 

Kategorie:

Víno

© 2023 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang