Hlíva posiluje imunitu a pomáhá předcházet infekčním chorobám. V období rekonvalescence hlíva obnovuje ztracenou energii a posiluje organizmus.

Obsahuje řadu vitamínů B, C a D a důležité stopové prvky jako železo, draslík, sodík, fosfor, zinek, brom, jód a selen. Důležité jsou ale především takzvané betaglukany.

Jsou to silné antioxidanty, které podle posledních výzkumů výrazně stimulují imunitní systém organizmu. Dokážou tělu pomoci téměř v jakékoliv zátěžové situaci, při stresu, stárnutí, chorobách.

Snižují hladinu cholesterolu a vychytají volné radikály z mírného záření, kterému jsme dnes denně vystaveni, pokud používáme mobilní telefon či počítač. A působí jako prevence proti rakovině.

Žampiony

Hlíva se pěstuje uměle a dnes už ji koupíte v kterémkoliv supermarketu – můžete si ji ale celkem snadno vypěstovat i doma. Žampiony doma nevypěstujete, pokud nemáte opravdu vlhký sklep, ale nabídka obchodů je v tomto směru bohatá.

A proč po nich sáhnout? Kromě toho, že třeba burger ze žampionu portobello nebo žampionová polévka je opravdová delikatesa? Žampiony také obsahují vitamíny a minerály, především vitamíny skupiny B.

Obsahují látky, které snižují krevní tlak a pro svou schopnost regulovat hladinu cukru v krvi se doporučují diabetikům. Bojují proti alergiím. Zapečte si proto k večeři hlavičky žampionů – recept nejspíš znáte, máslo, žloutky a pak sůl.

Hlívový guláš

Hlívový guláš: Příprava hlívového guláše se příliš neliší od přípravy klasického guláše, je ovšem podstatně rychlejší a bez použití sádla i vegetariánský. V kastrolu rozpálíme sádlo (nebo olej – vegetariánská verze), přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a opékáme dozlatova.

Poté podle receptu do hlívového guláše přisypeme mletou papriku, promícháme a přidáme na proužky nakrájenou hlívu. Opečeme a podlijeme menším množstvím vody, přidáme rajčatový protlak, utřený česnek, kmín, pepř a sůl.

Přikryjeme pokličkou a necháme vydusit všechnu vodu až do fáze, kdy se hlíva začíná přichytávat ke dnu kastrolu, promícháme a dolijeme trochu vody (případně zeleninového vývaru). Tento postup opakujeme až do okamžiku změknutí hlívy.

Ve finále zasypeme hlívový guláš majoránkou a již bez pokličky necháme odpařit přebytečnou vodu. Dochutíme solí a pepřem. Podáváme posypané slabými proužky cibule.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang