Dneska zahajuji nový seriál „Odposlechnuto v autobuse“! Doufám, že to bude hit, protože scénář je fakt špičkový a herecké výkony téměř na Oscara (do dobře, tak na Emmy, ale nebuďme detailisté). Nejdřív bych měla uvést na pravou míru jednu maličkost. Nejsem šmírák. Rozhodně neposlouchám cizí rozhovory záměrně. Ale občas to prostě nejde. Občas se vší silou snažím soustředit na knihu a číst. Jenže prostě… Občas to nedávám.

Začnu pěkně od podlahy a díl první věnuji největší perle své sbírky

Onoho dne jsem si sedla do růžku svého oblíbeného čtyřsedadla. Pěkně k oknu a po směru jízdy. Nic nevnímajíc jsem otevřela knihu na straně 117. Tu si ke mně přisedla žena s malým chlapečkem. Normální ráno. Na další zastávce se přidala další žena. „Čaaau, čaaaaau! Kam valíte?“ „Čaaaau, do školky! Se malýmu nechtělo, ale nakonec jsem ho vykopala…

A kde ty máš malýho?“ „Domaaaa, domaaa…“ „A jak se má?“ „Oni mu zjistili ten… autismus… noooo.“ „Jooo, a co to jeeee?“ „No to znamená, že když něco chce, tak mu to musíš dát!“ „No jooo vlastně! To je ale tentononc… no… nakažlivý, neee?“ „Jo, jooo, ale vode mě to nemá! To má vod toho… no vod votce!“ „Jooo, to je jasný! A ptala ses ho?“ „No to nee, když já stejně nevim, kterej to je…“ „No jooo, ale na ten autismus jsou prášky, ne?“ „Jasně, už je bere, to bude v pohodě!“

Obě vystoupily a já násilím zaplašila pocit, že musím nahlas křičet a možná i do něčeho kopnout nebo umřu. Pak jsem si nasadila spadlou čelist zpět do pantu a oči zatlačila zpět do důlků. Ok, jasně. Tak kdybyste náhodou nevěděli – autismus je nakažlivej a jsou na to prášky jako na angínu! Jasný jak facka.

Ach můj bože! Jdu se asi zabít. Je tohle v dnešní době vůbec možné?!!! No dobře, asi jste pochopili, že tohle není ani tak komedie, ale spíš tragédie nejhrubšího zrna. Uf. Asi zůstaneme jenom u prvního a posledního dílu. Musím to rozdýchat. Ooooooom, oooooooooom.

Cakepops jsou ideálním zákuskem nejen na uklidnění.

No nic, ooooom očividně funguje jenom na jogíny nebo co. Takže si budu muset dát něco dobrého na uklidnění. Ano, správně, zajídám něco dost často, takže si umíte představit, jak teď asi vypadám. Není to hezký pohled. Ale hlavně, že jsem v pohodě… Víceméně. Ach jo, kéž bych měla malinový cakepop. Ale nemám. Sežrali jsme je totiž na posezení a já jí pak měla jako z praku. Ale to je jiná pohádka. Takže pozor s tím Amarettem…

Malinové cakepops v bílé čokoládě 

Ingredience

 • 3/4 velké kostky másla
 • 1 a 1/2 hrnku krupicového cukru
 • 1/2 lžíce vanilkové pasty
 • 2 hrnky hladké mouky
 • 1 hrnek polohrubé mouky
 • 1 sáček prášku do pečiva
 • špetka soli
 • 1 hrnek mléka
 • 4 bílky (ze středně velký vajec)

Krém na spojení:

 • 2 mascarpone
 • 1 smetana ke šlehání

Na dokončení:

 • 150 g malin (mohou být i rozmražené)
 • 3 lžíce Amaretta
 • moučkový cukr na doslazení 
 • piškotové drobečky na zahuštění nebo mléko (Amaretto) na naředění
 • nanuková dřívka

Na polití a ozdobení:

 • 300 g bílé čokolády
 • kakaové máslo (přibližně 30 – 50 g)
 • cukrové ozdoby

Postup

1) Nejdříve upečte vanilkový korpus. Můžete použít jakýkoli máte rádi. Já jsem zvolila třený, ale neuděláte chybu ani s vláčnějším muffinovým těstem.

2) Troubu vyhřejte na 180 °C. Dortovou formu (nebo plech na pečení) vyložte papírem na pečení. Nezapomeňte vymazat i boky. Stačí je lehce vymazat máslem a dokola přitlačit ustřižený pruh papíru. 

3) Máslo vyšlehejte s 1 hrnkem cukru a vanilkovou pastou do nadýchané pěny. Oba druhy mouky, prášek do pečiva a sůl přesejte přes jemné sítko. Do máslové pěny po částech zašlehejte moučnou směs a mléko až do úplného spotřebování všech uvedených surovin. 

4) Bílky vyšlehejte do polotuha s poté zašlehejte 1/2 hrnku cukru a pokračujte ve šlehání, dokud nevznikne tuhý sníh. Ten pak lehce (ručně) stěrkou zapracujte do těsta. 

5) Těsto vlijte do formy a pečte 20 minut odkryté a 25 minut zakryté alobalem. Pokud těsto pečete na plechu, bude stačit daleko kratší doba, až bude korpus krásně zlatý a zapíchnutou špejli vytáhnete suchou, je hotovo! Hotové těsto nechte vychladnout ve formě. Po vychladnutí korpus rozdrobte.

6) Mascarpone vyšlehejte se smetanou do nadýchaného krému. 

7) Maliny rozmačkejte (můžete je i propasírovat přes síto, pokud nechcete mít v cakepops semínka). 

8) Smíchejte rozdrobený korpus s krémem, malinami a Amarettem a propracujte rukama, abyste získali kompaktnější „hmotu“. Ochutnejte a případně doslaďte moučkovým cukrem. Pokud je hmota příliš mokrá a lepivá, zahustěte jí piškotovými drobečky, pokud naopak suchá, nařeďte jí mlékem nebo dalším Amarettem.

9) Ze vzniklé hmoty tvarujte kuličky a klaďte je na plech vyložený papírem na pečení. Pozor, plech musí být jen tak velký, aby se vešel do mrazáku (nebo do ledničky). Rozehřejte trošičku čokolády, namáčejte v ní konečky nanukových dřívek a zapichujte je do kuliček. Takto připravené cakepops strčte na alespoň 30 minut do mrazáku (nebo 2 hodiny do ledničky).

10) Čokoládu opatrně rozpusťte s kakaovým máslem (to slouží k „naředění“) a namáčejte do ní jednotlivé cakepops. Lehce oklepejte přebytek čokolády a ozdobte cukrovými ozdobami. Ozdobený cakepop vraťte zpět na plech a postup opakujte s dalšími dortovými lízátky. 

Redakce Receptik.cz

IngredienceRecept

© 2023 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang