Mýty a fakta o pečivu

Pečivo

Jídlo je velké téma. Lásku k němu neutajíme. O jídle se také všude píše. Stačí se podívat na internet nebo zalistovat v jakémkoliv časopise (nejen) pro ženy.

Samozřejmě, jíst musíme všichni a většina z nás to dělá ráda. Ale také většina z nás touží po zdravém, krásném a štíhlém těle. Ideální kombinace k nacházení nekonečného objemu témat, zaručených diet a zakázaných nebo naopak doporučovaných potravin.

Ani pečivo a mouka nebyly ušetřeny. Některý mýty mají racionální podklad, jiné pouze překroutí a zkreslí pravdivou informaci a mnohé jsou holé nesmysly.

Jaké mýty o pečivu a pšeničné mouce jsou nejčastější?

Tloustne se po nadbytku jakéhokoliv jídla, tedy pokud je energetický příjem vyšší než výdej. Sacharidy, které jsou obsaženy také v pečivu, mají poskytovat 55–70 % energetického příjmu (dle fyzické aktivity).

Pokud je to více, ale na úkor tuků a bílkovin, nemusí to vést k nadváze, ovšem ideální stav to samozřejmě také není. Přesnější by byla informace, že nadbytečný příjem cukrů a sacharidů s vysokým glykemickým indexem může vést k obezitě nebo jiným zdravotním problémům. Jinými slovy, tloustne se při hojné konzumaci bílého a sladkého pečiva.

Pečivo se nemá jíst večer

Mýtus. Úplné vynechání sacharidů ve večerním jídle je sice efektivní například při hubnutí, ale ani při něm není vhodné. Přičteme-li ještě noční lačnění nebo dokonce to, že mnoho lidí nesnídá, strádá tělo velmi dlouhou dobu bez příjmu hlavního energetického zdroje.

Proto je nuceno zpomalovat metabolismus, což v dlouhodobém horizontu vidinu štíhlé postavy spíše oddaluje. Správné je snížení příjmu sacharidů ve večerním jídle a důraz na celkově nízký GI u tohoto jídla. Energie se pak uvolňuje pozvolna mnoho hodin a je lépe využita pro regeneraci organismu a obnovu glykogenu ve svalech a játrech, nikoli tuku v tukové tkáni.

Celozrnné pečivo je méně kalorické.

Mýtus. Pro celozrnný rohlík ukazuje kalorická kalkulačka stejně kalorií jako pro jeho bílého kolegu (nebo dokonce více). Pravda však je, že pro redukční diety a zdravé stravování je celozrnné pečivo vhodnější, protože obsahuje vlákninu a díky pomalému uvolňování energie nedochází k masivnímu vyplavování inzulínu jako po snězení samotného bílého nebo sladkého pečiva.

Inzulín zastavuje pálení tuků jako zdroje energie a jeho nadbytek může způsobit hypoglykemii, nastartovat vlčí hlad a vytvořit tak začarovaný kruh nekonečného přejídání.

Tmavá bageta obsahující 80% celozrnné mouky (mix celozrnné pšeničné a celozrnné žitné mouky). Obohacená záparou (speciální směs máčených a tepelně upravených cereálií a semínek), která jí dodává báječnou chuť a vláčnost. Bohatě sypaná směsí ovsených vloček, sezamových alněných semínek.

Bezlepková strava je zdravější.

Mýtus. I na našem blogu bylo na toto téma napsáno již mnohé. Ale ve zkratce zopakujme: Lepek škodí pouze celiakům, lidem s potravinovou alergií na lepek nebo pšenici a všem, kteří ho jedí tolik, že vytlačí z jídelníčku jiné, užitečné a důležité živiny.

Tedy pokud v jídelníčku skutečně převažují těstoviny, knedlíky, chléb a rohlíky a chybí tam zelenina, ovoce, luštěniny atd., je to špatně. Ale lepek sám o sobě za to nemůže.

Celozrnné pečivo není celozrnné, ale pouze obarvené.

Nesmysl. Ovšem, jak se to vezme. Pokud je v obchodě jako celozrnné pečivo označeno opravdu celozrnné pečivo, nikoli vícezrnné, grahamové atd., musí obsahovat alespoň 80 % celozrnných muk. V takovém případě jej není třeba obarvovat, samo o sobě má tmavší barvu a rozhodně jinou strukturu (tužší, hutnější).

Kategorie:

Pečivo

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang