Naplánujte si dokonalý piknik

Magazín

Co dokáže během slunečných letních dnů udělat větší radost než pravý piknik s rodinou či přáteli? Abyste však zažili příjemné a ničím nerušené chvíle, i tato aktivita vyžaduje jistou přípravu. Piknik totiž není jen o dobrém jídle a pití.

Za celou atmosféru často odpovídá výběr lokality, hygienické potřeby a jiné „maličkosti“, na které při balení můžeme zapomenout. Inspirujte se následujícími tipy a učiňte tak z vašeho pikniku událost, na kterou nezapomenete.

Piknik chutná na zahradě a ještě lépe v parcích

Kouzlo pikniku můžete zažít doma, na čerstvě posekané trávě vaší zahrady, i kdekoliv jinde. Pokud zatoužíte vyjít do přírody, čistá a ničím nerušená místa jsou pro povedený piknik nezbytností.

Při výběru vhodné lokality se proto zaměřujte na klidné parky, tiché mýtiny či břehy řek a jezer. Zvuk vody a žbluňknání ryb vytvoří nepopsatelnou pohodu. V době horkých dnů zaručeně potěší i osvěžující vánek větru, který vás příjemně zchladí.

Vyhledávat byste měli také místa s množstvím stromů. Předejdete tím přímému slunečnímu záření a možnému úpalu. Jeden nebo dva stromy tedy nestačí. Ideální bude, pokud zakryjí celé místo, které jste si vybrali. Jinak se totiž může stát, že budete nuceni vaše deky několikrát přemisťovat, abyste se vyhnuli slunci.

Základem je velká deka

První věc, která se spojuje s piknikem, je určitě prostorná deka na sezení. Myslet byste měli na to, že po dojedení a dopití přibalených pochoutek pravděpodobně nebudete pouze sedět. Zatoužíte i po krátkém odpočinku.

Pravidlem bývá, že na jednu průměrně velkou deku se mohou pohodlně uložit dvě osoby. Během vlhčích dnů je zároveň vhodné pokud jsou deky z jedné strany potažené nepromokavou vrstvou.

Kromě dek byste neměli zapomenout ani starší ubrusy, na které umístíte nachystané potraviny a další věci.

Aby vám bylo ještě pohodlněji, přibalte pár malých polštářků, na které se usadíte. Deky a polštáře odnesete na piknik v plátěných taškách, případně v batohu. Pokud se rozhodnete jet autem, alternativou pro polštáře mohou být také skládací židle a stolek.

Lehké jídlo a osvěžující pití

Dalším typickým znakem pikniku bývá proutěný košík. Do něj umístěte potraviny a nápoje, které vám přijdou zrovna po chuti. Tradičními položkami jsou sýry, olivy a čerstvá zelenina, ke kterým se hodí jemné pečivo jako bagety nebo toasty.

Nikdo určitě neodmítne osvěžující zákusky nebo domácí koláče. Kvůli vysokým letním teplotám byste se ovšem měli vyhnout krémům a polevám. Ideální jsou proto například koláče z listového těsta.

Z pití dobře chutná vychlazené šampaňské, kvalitní víno, ale i doma připravený drink. Na co však často zapomínáme je dostatečné množství nealko nápojů. Na dodržení pitného režimu je dobré mít po ruce alespoň jednu láhev minerálky nebo jemně ochucené limonády.

Nezapomeňte na příbor a nádobí

Při pikniku třeba myslet i na způsob konzumace přibalených potravin. Jelikož se nacházíte mimo domov, vzít byste měli i plastový příbor, papírové talíře a ubrousky. V obchodech běžně najdete takové piknikové sady v jednom balení. Nezapomínejte na vyprodukovaný odpad – pomoct si můžete malým pytlíkem na smetí.

Krom toho se ve většině případů neobejdete bez klasických kuchyňských doplňků. Na krájení pečiva je nutný ostrý nůž a klasická dřevěná podložka. Pokud berete víno, nezbytností je vývrtka.

Maličkostmi k dokonalosti

Pokud se vám zdá, že jste na piknik již opravdu připraveni, vždy se najde maličkost, kterou nakonec postrádáte. Nicméně tomu se dá vyhnout efektivním plánováním času.

Pokud jdete na piknik na celé odpoledne, vezměte si s sebou chladící tašky, čímž předejdete zkažení nebo jinému znehodnocení jídla a nápojů.

Pokud jste vystaveni přímému slunci, myslete na opalovací krémy a sluneční brýle. Abyste se vyhnuli nepříjemnostem s hmyzem, přidejte do tašky ochranný repelent.

Jelikož piknik není jen o jídle a pití, ve volných chvílích se na něm můžete i dobře pobavit. Vezměte si s sebou společenské hry nebo frisbee.

Pokud chcete trochu času pro sebe, ideálním relaxem je čtení knihy, psaní deníku nebo kreslení na list papíru.

Kategorie:

Magazín

© 2022 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang