Není zrno jako zrno. Jak si vybrat to správné pečivo?

Pečivo

Zorientovat se v nepřeberném množství druhů pečiva v nabídce obchodů nebývá jednoduché. Pokud se zajímáte o zdravou výživu, pravděpodobně vyhledáváte v sortimentu jiné než světlé pečivo, které je vyrobeno z bílé pšeničné mouky. Na výběr pak máte nejčastěji z celozrnného, grahamového nebo vícezrnného pečiva, případně dalších typů.

Ale není zrno jako zrno, i mezi těmito druhy pečiva jsou velmi podstatné rozdíly. Podívejte se na video s registrovanou nutriční terapeutkou Blankou Procházkovou, která vám srozumitelně vysvětlí, jaké jsou rozdíly mezi celozrnným a vícezrnným pečivem.

Druhy pečiva ve zkratce

Celozrnné pečivo

Musí být vyrobeno minimálně z 80 % z celozrnné mouky – pšeničné či žitné – na druhu nezáleží. Celozrnná mouka obsahuje vysoké množství vlákniny z obalů obilných zrn a toto pečivo může obsahovat i kolem 8–9 g vlákniny ve 100 g, což je asi třetina doporučené denní dávky vlákniny. Toto pečivo je vhodné ke konzumaci po celý den, zejména pak u jídel, která neobsahují další větší zdroj vlákniny.

Vícezrnné pečivo 

Obsahuje kromě běžné žitné nebo pšeničné mouky i minimálně 5% podíl dalších složek. Může být obohaceno olejninami (semínka lnu, slunečnice, sezamu, aj.), luštěninami (např. sójové boby) nebo jinými mlýnskými výrobky (obilná lámanka, trhanka, celá zrna různých druhů obilí, popř. i jiné druhy mouky, než je pšeničná a žitná).

Obsah vlákniny v něm nebývá tak vysoký jako u celozrnného pečiva a vůbec nemusí obsahovat celozrnnou mouku. Toto pečivo je ideálním doplňkem například zeleninových salátů, které obsahují vysoké množství vlákniny.

Grahamové pečivo

Je vyrobeno ze směsi bílé pšeničné mouky a celozrnné mouky s vyšším obsahem otrub (obilných slupek). Obsahuje tedy také vyšší podíl vlákniny, zejména té nerozpustné z otrub. Grahamové pečivo bývá k dostání jak ve slaném, tak ve sladkém provedení.

Hodí se proto ke snídani i svačině a v rozumném množství i k večeři. Pokud se chcete o celozrnném pečivu dozvědět ještě více nebo si s ním vyzkoušet lahodný recept, inspirujte se na našem webu.

Kategorie:

Pečivo

© 2023 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang