Pečivo a podzim (jak si dodat energii do podzimního počasí)

Pečivo

Máme tady první ranní mrazíky a každý den je o kousek kratší. Hledáme kozačky, teplé bundy, večer nám doma svítí častěji svíčky a popíjíme více horkých čajů. Potřebujeme zahřát na těle i na duši. Funguje to na vás? Nebo si pro lepší efekt do horkého čaje přidáte i nějaký alkohol? A co čokoládové sušenky k tomu?

Zahřát se si zaslouží každý. Ale co kila, která nenápadně začnou přibývat? Není ve zdravém, pružném těle, po létě nabitém vitamíny, přece jen o něco lépe? Nevzdávejte se ho! Zahřát se můžete i jinak.

Zahřání se potravou a stravou

Mrznou vám u počítače ruce? Než si uvaříte druhý čaj s medem, zkuste si dát 20 dřepů. Nebo kliků, zvládnete-li. Zabere to času stejně, zahřeje to lépe, zdravěji. A rozhodně po tom nepřiberete. Začali jste si vařit na cestu do práce kávu do autobusu, trolejbusu, tramvaje?

Pokud je to pouze káva nebo čaj, v pořádku. Pokud sladíte, je to horší. Co takhle popoběhnout? Že na to nemáte boty? Tak jen rychle jděte. Za 5 minut rychlé chůze bude teplo i největšímu zmrzlíkovi.

Dbejte na jídelníček s vyrovnaným, nízkým glykemickým indexem. Pro ty, kteří tápou – takový, který po jídle nezvyšuje příliš rychle a příliš mohutně hladinu krevního cukru, glykémii.

Protože po vzestupu glykémie následuje její prudký pád spojený s únavou, malátností, ospalostí a velmi často i pocitem chladu, často dokonce s třesavkou. Tyto pocity bývají zaháněny dalším jídlem s vysokým glykemickým indexem a celá situace se znovu opakuje zhruba ve 2–4hodinových intervalech.

GI – glykemický index popisuje schopnost (zejména sacharidových) potravin zvyšovat hladinu krevního cukru po jejich konzumaci.

Potraviny s vysokým, středním a nízkým GI

Potraviny s vysokým GI

Jasmínová rýže, pečivo z bílé mouky, pečené brambory, bramborová kaše, pivo (i nealkoholické), pufované a extrudované výrobky (corn flakes, křupavé chlebíčky atd.), rozvařené těstoviny, cukr, některé druhy ovoce (banány, hroznové víno, hrušky), med, přírodní sirupy (agávový, javorový atd.), kukuřičná a rýžová mouka.

Potraviny se středním a nízkým GI – vhodnější

Střední GI: většina ovoce, chléb, vícezrnné pečivo, těstoviny vařené na skus, některé druhy zeleniny (zelený hrášek, mladá kukuřice, mrkev, rajčata, žlutá a červená paprika), rýže basmati, brambory vařené ve slupce.

Nízký GI: veškeré luštěniny, zelenina (okurky, saláty, květák, brokolice, kedlubny, ředkve a ředkvičky, bílá a zelená paprika), celozrnné pečivo a chléb, výrobky z celozrnné mouky, celozrnná rýže (natural).

Pokud namítnete, že vám po zelenině je akorát zima, protože zkrátka studí, nezoufejte. Počítá se i tepelně upravená zelenina a ovoce. Důležité je nepřidávat cukr a s vařením či pečením to nepřehnat.

Kategorie:

Pečivo

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang