Pšeničná mouka mýtů zbavená

Pečivo

Každý, kdo se zajímá o zdravou či racionální výživu již slyšel, že bílá pšeničná mouka lidskému zdraví škodí. Je opravdu tak špatná? Málokterá potravina má dnes tak špatnou pověst jako bílá pšeničná mouka.

flour-1319993-200x300-8322685

Říká se, že bílá mouka může za špatnou náladu i pleť, způsobuje průjem i zácpu, lepí střeva, způsobuje nechuť k sexu a vůbec je původcem všeho zla. Konkrétně za to „vše zlé“ může lepek neboli gluten – směs dvou bílkovin, které se nacházejí v semenech některých obilnin.

Malá část populace lepek opravdu nesnáší a způsobuje jí velké potíže, tito lidé se mu musejí důsledně vyhýbat. Pokud se ale chcete vyhnout lepku, čtěte pozorně složení na výrobcích, které si kupujete.

Například i na uzeninách a dalších průmyslově vyráběných produktech. Ačkoliv se to nezdá, mnoho lepku přijímáme také z jiných potravin než je pečivo.

Jinak je ale strašení houskou v míře, v jaké se to dnes děje, přehnané. Většina z nás dokáže lepek bez problémů strávit. Problémem by ale mohla být konzumace velkého množství lepku.

Rohlík ke snídani, sušenky s ovocem ke svačině, k obědu těstoviny a k večeři salát s toastem – ani toto všechno sice u zdravých dospělých lidí trávicí potíže nezpůsobí, ale převaha pšenice vytlačuje ostatní obiloviny s jiným složením a jídelníček se stává fádní, někdy deficitní s ohledem na některé živiny.

U kojenců může nadbytek lepku při zavádění příkrmů celiakii vyvolat. Asi 30 % lidí má však genetickou predispozici stát se při extrémním zatížení lepkem nebo vystavení se stresu (nemoc, práce atd.) celiakem. S přiměřeným množstvím lepku si ale naše tělo poradí.

flour-2-1466230-225x300-5678302

Žádná potravina ani žádná její složka z principu špatná není. Vždycky záleží na tom, kdo ji konzumuje, v jakém množství a jaký je jeho zdravotní stav.

Historie bílé mouky

Historie výroby bílé pšeničné mouky není příliš dlouhá. Původně se mouka mlela z celého zrna. Až koncem předminulého století vznikly mlýny, které dovedou při zpracování oddělit obalové části a klíček zrna, takže zůstává lepek a škrob.

Lepek není jedinou bílkovinou pšenice, ale je ho zde nejvíce. Dle odrůdy tvoří asi 80 % ze všech bílkovin pšenice. Díky tomu je mouka bělejší a má delší trvanlivost – klíček totiž obsahuje enzymy a mastné kyseliny, které se rychleji kazí.

Je pravda, že odstraněním těchto částí přichází mouka o podstatnou část živin a minerálů. Konzumujte tedy i celozrnné pečivo a střídejte obilniny. Na domácí pečení objevte špaldovou a pohankovou mouku, zkuste i méně tradiční druhy jako kamutovou* nebo rýžovou** mouku.

Bílé pečivo si dejte s chutí a doplňte ho porcí vlákniny třeba v podobě zeleninové oblohy. Jezte pestrou stravu a nestresujte se výčitkami kvůli bílému pečivu s báječnou domácí marmeládou (nebo zkuste moji hruškovo-zázvorovou pomazánku), protože stres škodí vašemu zažívání víc než bílá mouka.

* Kamut je příbuzný starověké tvrdé pšenice. Kamutová mouka se vyznačuje lehkou stravitelností a má mírnou nasládlou oříškovou chuť a vůni.

** Rýžová mouka se vyrábí z rýže speciálním postupem. Neobsahuje lepek a je tak vhodná pro pacienty s celiakií.

Kategorie:

Pečivo

© 2022 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang