Rádce balkonového zahradníka – klíčíme

Magazín

Zeleninu už máme týden v mini pařeništích nebo sadbovačích. Okurky rostou před očima, rajčata už mají děložní lístky a u paprik už možná vidíme, jak klíčí. Co teď?

I přesto, že rostlinky pěkně klíčí a rostou, je nadále třeba jim věnovat náležitou péči. Jaké podmínky vyklíčené rostlinky potřebují? Jak se o ně starat?

Světlo

Než rostlinky vyklíčily, potřebovaly hlavně vlhko, proto jsme měli mini pařeniště přiklopené víkem. Teď ale potřebují především dostatek světla, takže víko dáme pryč. Používáte-li mini pařeniště a sadbové tablety, musíte počítat s tím, že se vám rostliny trochu vytáhnou, aby se co nejrychleji dostaly za světlem přes okraj pařeniště.

Po pár dnech zjistíte, že do výšky už tolik nerostou, ale spíš sílí. Také se vám nejspíš stane, že budou všechny rostliny nakloněné směrem ven z okna – opět jdou za sluncem. Na to pomůže jednoduše jednou za čas celé mini pařeniště nebo misku otočit.

Pokud jim světlo nedopřejeme, silných a zdravých rostlin se nedočkáme. Nedostatek světla se trochu neočekávaně projeví tím, že mladé rostliny jsou až nepřirozeně vysoké. Je to proto, že se prostě a jednoduše snaží co nejvíce vytáhnout, aby se dostaly ke světlu.

Pokud stihneme zareagovat včas, tak se nic neděje. Jednoduše je potom při přesazování dáme hlouběji do země. Jestli ale mají rajčata 10 cm a ještě žádný pravý list, je to špatenka.

Máte-li vysoké rámy oken, můžete si pařeniště nebo misky podložit knížkami. Prostě každý sluneční paprsek navíc se v tuto chvíli hodí.

Teplo a zálivka

Substrát musíme pořád udržovat lehce vlhký, aby měly rostliny dost vláhy. Zároveň bychom si ale měli dát pozor na to, aby neplaval na vodě. Tím bychom si zadělávali na problém v podobě plísně.

Důležité je teď také trochu omezit topení v radiátorech, nad kterými pěstujeme. Nadměrné teplo by totiž také mohlo vést k tomu, že se nám budou rostlinky „vytahovat“. Ideální teplota je teď tak mezi 21 a 23°C.

Co dál?

Doma nesmíme zapomenout zalévat, měli bychom sledovat, jak nám rostlinky sílí a pravidelně je za to chválit. Jestliže máte v sadbových tabletách dvě a více rostlinek a jedna z nich ty ostatní dost výrazně poráží, můžete ty slabé už opatrně vyndat a vyhodit. Ale jen v případě, že to půjde lehce, abyste nepoškodili kořeny té, kterou si tam chcete nechat.

Pokud nemáte vyloženě smůlu, tak vám většina semínek vyklíčila a asi si začnete říkat, co proboha budete dělat se všemi těmi sazenicemi. Na to je ale ještě brzy, protože uvidíte, že ne všechny rostlinky rostou stejně. Každopádně hlavně pokračujte ve shromažďování kelímků od jogurtů. Měli byste jich mít minimálně tolik, abyste do nich mohli dát polovinu toho, co teď vzešlo.

Kategorie:

Magazín

© 2023 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang