Rádce balkonového zahradníka – plánování

Magazín

Když už víme, co chceme pěstovat, je před námi zásadní otázka, která ale nemá jednoduchou odpověď. Musíme zjistit, co všechno se nám vejde na balkon. Na začátek je nejlepší si vzít papír a tužku a nakreslit si půdorys balkonu včetně jeho rozměrů. Určete si, kam všude můžete umístit květináče a nezapomeňte kombinovat.

Okurky můžete klidně dát na podlahu pod stůl, na který dáte další zeleninu, protože jsou popínavé a porostou vám po zdi, takže na květináč nemusí ani moc svítit sluníčko. Pamatujte, že můžete použít zábradlí, na které pověsíte truhlíky.

Velikost balkonu

Stejně dobře můžete využít i parapety, na které se vám dost možná vejdou i květináče a ne jen truhlíky. Nezapomeňte, že každá z rostlin potřebuje jinak objemnou nádobu. Keříčkové rajče můžete dát klidně po dvou do truhlíku, ale okurce by se to nelíbilo.

Je dobré si předem říct, jestli se z balkonu / lodžie stane jen užitková zahrádka, nebo jestli tam budete chtít i sedět a kochat se. V prvním případě vám stačí metr široká ulička z obou stran obsypaná rostlinami, ve druhém už musíte více přemýšlet.

Pokud máte jen malinký balkonek, nebo nemáte vůbec žádný, tak nemusíte zoufat. Spousta rostlin se dá vypěstovat i na parapetu, jen je potřeba si na něj připevnit zábrany. Na začátku vám možná přijde, že je to zbytečné, protože je květináč těžký dost, ale stačí, aby vám v něm vyrostl keřík rajčat a trošku víc zafoukalo.

To pak jdete ráno rajče zalít a zjistíte, že je 4 patra pod vámi na trávě. Ztráta rajčete je v tu chvíli to nejmenší, protože z květináče se během letu stane docela solidní zbraň a někomu by klidně mohla spadnout na hlavu. Takže neriskujte a kupte si zábrany.

Důležité je také vzít v potaz orientaci balkonu nebo parapetu. Pokud ho máte na sever nebo severozápad, zvolte ty plodiny, které nepotřebují tolik slunečních paprsků.

Pokud ho máte na jih, nejspíš budete potřebovat vytvořit umělý stín. Důležité je ale vyzkoušet si, čemu se u vás na balkoně daří. Já osobně mám balkon na západ a rajčata i jahody na něm dozrávají krásně, ale na druhé straně se jim daří o trochu lépe.

Kategorie:

Magazín

© 2023 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang