Pečivo v dobré kondici!

Pečivo

Stárnutí je ošemetná věc. Málokdo ho vítá. Platí to pro pleť i pro pečivo. Zatímco o pleťových krémech, hydrataci a pojídání superpotravin pro zdravou a hezkou kůži se píše pořád, o tom, jak udržet v kondici pekárenské výrobky, média mlčí. Přitom gumovatění a tvrdnutí chleba a pečiva se dá také zbrzdit!

Jak? Při skladování pečiva se můžeme inspirovat tím, jak to kdysi dělávaly naše prababičky. Ty měly doma chladněji než my dnes a také neznaly igelitové a mikrotenové sáčky.

Pravidlem číslo jedna je tedy uložení pečiva v chladnějším prostředí, zabalené v čisté bavlněné utěrce nebo papíru, případně ještě v dřevěném chlebníku. Igelitová sauna neprospěje sebelepší housce.

Další možností, jak se ubránit výskytu tvrdého chleba a gumových rohlíků v kuchyni, je celkem prostý. Nesnažit se mít doma zásoby. Koneckonců klasické pečivo je potravinou určenou ke spotřebě do 24 hodin.

Kdo z nás nebydlí na samotě u lesa, ten si určitě může dovolit nakupovat pečivo častěji a v menším množství. Díky této jednoduché změně pak můžete mít křupavé pečivo na stole klidně i každý den.

Studie čerstvého a dopékaného pečiva

À propos, stárnutí pečiva se věnovali třeba i na Vysoké škole chemicko-technologické. Vskutku vědecky tam zkoumali tvrdnutí střídy, barvu i křupavost kůrky a samozřejmě chuť několika vzorků pšeničného pečiva.

Čerstvé i dopékané dopadlo velmi podobně, to dopékané obstálo dokonce o chlup lépe. Možná se na tom podepsaly použité suroviny, protože pečivo k dopékání se vyrábí z vysoce kvalitní mouky a tuku.

Mýtem je také představa, že někde leží třeba rok ve velkoskladu, než se dostane do prodejen k dopečení. Stačí zapojit selský rozum a je jasné, že dlouhodobé skladování by se ani výrobci, ani prodejcům finančně nevyplatilo.

Do třetice je dobré myslet na to, že záleží i na složení potravin. Čím větší podíl žitné mouky v chlebu, tím déle vydrží. Jíst dobré pečivo tedy není jen o výběru pekařství, ale i o výběru konkrétního výrobku pro danou příležitost.

Někdy si pochutnejme na čerstvé „Šumavě“, jindy na dopečené venkovské ciabattě s provensálským kořením nebo croissantu. A stejně jako u té pleti rozhodně pomůže, jak se k pečivu chováme.

Kategorie:

Pečivo

© 2023 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang