Sud-Ouest – Jihozápad Francie

Víno

Jihozápadní vinařský kraj byl utvořen, protože se spousta malých, roztroušených vinařů a vinic rozhodla dát dohromady, aby zlepšili kvalitu vína a získali větší ohlas. Po tom, co dlouho stáli ve stínu sousedního Bordeaux, spojili síly, aby za pomoci tvrdé práce, pozornosti k přírodě a ctižádosti zkvalitnili výrobu místního vína.

Vína Jihozápadu pocházejí z mnoha různých zemí a oblastí. Od mírného, deštivého podnebí Baskicka až po suché, vápencové terroirs kolem Cahors. Představují pestrou kolekci po stránce vinařské. Od vín jemných a sladkých, přes ovocná bílá vína až k těžkým červeným.

Značný počet oficiálních odrůd svědčí o dlouhé historii výroby vína v oblasti, přičemž technologie pomohla optimalizaci potencionálu přírody. Zdejší kraj je krásný a stojí za to ho prozkoumat, jeho lidé jsou stejně vřelí a srdeční jako jeho scenerie.

Podnebí

Vína se na jihozápadě Francie pěstují v přímořském podnebí s kontinentálními vlivy. Léta jsou velice teplá. Podzimy, které jsou skoro jako delší babí léto, mírné a slunečné. Zimy a jara jsou chladné, dlouhé a deštivé. Takové podnebí je k pěstování vína ideální.

Dešťových srážek je zde poskrovnu s výjimkou baskického kraje, kde musí být nejzápadnější vinice zakládány na místech s nejlepším systémem odvodňování. Podzimy jsou dostatečně teplé, aby zde, obzvláště v Juranconu, mohla být vyráběna sladká vína z přezrálých nebo ušlechtilou plísní napadených hroznů.

Mimo konzistentních klimatických podmínek hraje v charakteru místních vín, které disponují širokou paletou výrazů, hlavní roli různorodost půd.

Život a kultura

Jihozápad je zemědělským krajem, který produkuje mnoho rozličných plodin a láká vynikající kuchyní. Od tuňáka v St. Jean de Luz po kachnu v Landes, či ovoce z údolí Garonny. Místní jídlo je opravdu záviděníhodné. Kraj se také pyšní nejlepšími ragby týmy – především v Toulouse.

Španělské vlivy zpoza Pyrenejí učinily z býčích zápasů nejoblíbenější atrakci města Bayonne. Lidé v kraji milují zpěv a oslavy a nově příchozí si zde rychle zvykají. Ať už sem prchají před anglickým podnebím či přicházejí pracovat do Toulouse v jednom ze supermoderních oborů (například v aeronautice).

Blízkost Pyrenejí, Atlantického oceánu a Středozemního moře nabízí víc možností k trávení volného času, než ve větší části Francie.

Krajina

Na Jihozápadě pokrývá mozaika různorodých vinic pomyslný trojúhelník o straně dlouhé téměř 300 kilometrů. Tyto vinice jsou však od sebe odděleny ostatními zemědělskými plodinami a pastvinami. Tak má každá z vinic velice osobitý charakter.

Například na živiny chudé, vápencové půdy Cahors jsou zcela odlišné od křemičitých, jílovo-vápencových půd Madiranu. Juranconské vinice jsou situovány na úpatí Pyrenejí a jsou vystaveny silným horským a přímořským vlivům. Vinice města Marcillac v kraji Aveyron leží na 400 kilometrů od pobřeží Atlantiku a převládají zde vlivy kontinentální.

Kategorie:

Víno

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang