Údolí Rhony

Víno

Poté, co proteče Alpami, zahýbá řeka Rhona prudce na jih, směrem k Středozemnímu moři. Poblíž Lyonu se studené, šedivé a mlhovité počasí severu podvoluje slunci, vůním teplého venkova a bohatým vinicím jihu. Tato symbolická cesta ze severu na jih protéká úzkým údolím mezi Alpami a Francouzským středohořím. Tudy prochází také železnice pro vysokorychlostní vlaky (TGV) a hlavní dálnice – dvě tepny, kterými za vytouženým prázdninovým sluncem proudí cestovatelé a turisti.

Přestože je v severněji položených vinicích cítit vlivy kontinentálního klimatu, podstatná část údolí Rhony se koupe v středozemském slunci a je pročišťována mistrály. Tyto podmínky dávají vzniknout excelentním vínům, které si každý znalec náležitě užije.

Podnebí

Rhona, tekoucí přes 250 kilometrů z Arles do Lyonu, je pro Francouze stezkou, po které opouštějí chladný svět obchodu, aby našli azyl v hřejivých destinacích jihu. Na jih od města Montélimar je místní podnebí středozemské – teplé a slunečné dny udržované bez mraků větry mistrálu.

Tyto větry pak také udržují vinice čisté a hrozny v dobrém stavu. Výsledek je ten, že jsou vína z oblasti jižní Rhony plná, masitá, s vysokým podílem alkoholu. Severní Rhona, která sahá až k Côte Rôtie a Condrieu má podnebí více kontinentální, stále ale s vlivy ze Středomoří.

Zimy jsou zde studené a léta teplá, což u vín zvyšuje kyselost, potenciál k stárnutí a zpevňuje taniny. Pěstují se zde rozličné odrůdy a ve výsledku jsou pak mladá vína strohá a méně přístupná.

Život a kultura

Údolí Rhony je bohaté na turistické atrakce a výjimečné přírodní krásy. O městech Avignon a Orange s jejich historií, festivaly a bujným životem v ulicích se ani není zřeba zmiňovat. Co však třeba nádherné vůně přírody v okolí Mont Ventoux, či křovinatý Tricastan?

Za úvahu stojí také návštěva impozantních vesnic Vaison-la-Romaine a Chateauneuf du Pape. Ani nemluvě o skrytých pokladech Lubéronu, okrové zemi v okolí Roussillonu či divoké a kouzelné Ardešské rokli.

Větry mistrálu zde vanou silně, místní stromy se podřízeně ohýbají a háje cyprišů ochraňují křehčí rostliny. Venkov vyvolává v člověku hřejivé pocity, které v mysli vytvářejí obrazy bezstarostné dovolené a nádherného počasí.

Krajina

V Údolí Rhony lze najít prakticky jakýkoliv druh terroir. Ten nejznámější v Chateauneuf du Pape reprezentují velké hladké říční kameny, které během dne shromažďují sluneční teplo a v noci ho zpátky vyzařují.

Severní vinice jsou oproti tomu situovány na příkrých terasách z břidlicových a žulových půd pocházejících z Francouzského středohoří, jinde jsou zase rozšířené půdy jílovo-vápencové.

Údolí Rhony je v zásadě spojnicí mezi třemi nejdůležitějšími geologickými prvky Francie – Alpami, Francouzským středohořím a nánosovými planinami. Nejjemnější říční naplaveniny jsou uloženy v severním konci údolí, zatímco ty nejdrsnější na jihu. Ve výsledku jsou půdy často smíšené, a místní vína tak můžou nabídnout naprosto odlišné výrazy i v rámci jediné značky.

Kategorie:

Víno

© 2023 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang