Jak upravovat fotografie pro dosažení maximální efektivity: Základní průvodce‍

Magazín
uprava-fotek

Ať už jste profesionál, amatér nebo něco mezi tím, pravděpodobně hodně fotíte chytrým telefonem. A pokud jste jako většina lidí, pravděpodobně máte alespoň několik snímků, které chcete upravit a vylepšit. I když se vaše fotografické dovednosti omezují na pouhé cvakání a doufání v to nejlepší, téměř jistě existují způsoby, jak udělat své snímky co nejpřesvědčivější. Trik spočívá v tom, že víte, jak to udělat efektivně a účinně, aby i člověk, který není od přírody obdařen skvělými fotografickými schopnostmi, mohl rychle a efektivně upravovat své snímky. Úprava fotografií není pro každého, ale tento průvodce vás seznámí se vším, co potřebujete vědět.

Co je to úprava fotografií?

Pokud rádi fotografujete, určitě jste už někdy zažili chvíle, kdy jste si přáli změnit jen pár aspektů snímku, aby byl ještě lepší. Možná jste si například přáli, aby světlo na záběru bylo jen trochu jiné, nebo jste litovali, že jste si omylem strčili prst do záběru. Pro mnoho lidí je v takové situaci jedinou možností pořídit další snímek a zkusit to znovu. Ale pro ty, kteří vědí, jak upravovat fotografie, existují způsoby, jak opravit nebo upravit všechny problémy s jedním snímkem. Úprava fotografií je proces digitální manipulace s fotografií za účelem dosažení požadovaného efektu. Často se používá k opravě nebo zvýšení kvality fotografie. Úprava může být tak jednoduchá, jako je odstranění červených očí z fotografie, nebo tak složitá, jako je vytvoření zcela nové scény od začátku.

Proč byste měli upravovat své fotografie?

Pokud si myslíte, že své fotografie ponecháte tak, jak jsou, stojí za to zvážit, že čím lepší vaše fotografie budou, tím větší je pravděpodobnost, že vás někdo bude prezentovat, znovu tweetovat nebo dokonce najme. Některé profese, například novinářské a fotografické, vyžadují, aby byly snímky upraveny. Ale i když nepotřebujete předložit fotografii ke zveřejnění, existuje spousta důvodů, proč své snímky upravovat.

Základy úprav fotografií: nástroje a techniky

Nástroje, techniky a pomůcky, které k úpravám potřebujete, závisí na typu fotografie, kterou chcete upravit. Neexistuje univerzální způsob úpravy každé fotografie, a proto se budete muset rozhodnout, které techniky jsou pro jednotlivé snímky nejlepší. Možná budete chtít vyzkoušet použití různých nástrojů pro úpravy na podobných snímcích, abyste zjistili, který nástroj nebo technika vám nejlépe vyhovuje. Efekty můžete používat pomocí aplikace Dazz Cam, Facetune. Pomocí aplikace Picsart můžete přidávat efekty, přidávat fotografie k fotografiím. Pomocí online služby https://cz.depositphotos.com/upscaler.html  můžete zvětšit fotografii bez ztráty kvality. Existuje také mnoho dalších užitečných aplikací.

zaklady-uprav-fotek

Jak upravovat barevné fotografie

U barevných fotografií budete nejčastěji používat nástroj pro úpravu jasu. Ten vám umožní upravit jas fotografie. Pokud změníte jas příliš, změníte barvy. Musíte si tedy dávat pozor, abyste neprovedli příliš drastické nebo nápadné změny. Možná budete chtít změnit také sytost fotografie. Ta vám umožní zvýšit nebo snížit barvy změnou teploty. Pomocí nástroje sytost můžete také zvýraznit barvy, které mohly být podexponované nebo přeexponované a špatně viditelné.

Jak upravit černobílé fotografie

U černobílých fotografií je nejčastějším nástrojem nástroj pro úpravu černobílých fotografií. Ten změní barevnou fotografii na černobílou. Tento nástroj však může způsobit, že fotografie bude vypadat poněkud matně a nepřirozeně. Chcete-li dosáhnout ostřejšího a profesionálnějšího vzhledu, můžete zkusit upravit kontrast a jas fotografie. Tím můžete upravit, jak tmavé nebo světlé jsou určité oblasti, a vytvořit tak mnohem klasičtější černobílý vzhled. Můžete také snížit jas fotografie, aby vypadala více černobíle.

Jak upravit fotografie pro přesnost a preciznost

U fotografií, které vyžadují přesnost a preciznost, budete pravděpodobně chtít použít nástroj klonování nebo léčení. Ten vám umožní vybrat oblast, kterou chcete zkopírovat, a poté tyto vlastnosti použít na jiné místo. Pokud například omylem položíte prst do záběru, můžete vybrat oblast, na které prst není, a pak tyto vlastnosti zkopírovat na místo s prstem. Můžete také použít nástroj gradient, který změní kvalitu jednoho místa a nahradí ji něčím jiným. To lze použít ke ztlumení příliš ostrého okraje nebo k nahrazení místa na větvi stromu, kde je příliš mnoho listů.

Shrnutí

Všechny nástroje a techniky úprav závisí na typu fotografie, kterou chcete upravit. Nejběžnějšími nástroji pro barevné fotografie jsou jas a sytost. U černobílých fotografií můžete upravit kontrast a jas. U fotografií, které vyžadují přesnost a preciznost, můžete použít nástroj klonování nebo léčení.

Kategorie:

Magazín

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang