Tento článek přináší recept nejen na kořeněné pražené kešu ořechy. Hodí se jako rychlá svačinka mezi jídly nebo i místo dezertu. Jistě potěší všechny mlsné jazýčky.

Při výběru pražených kešu oříšků máte na výběr jestli naslano, nebo nasladko. Hledejte syrové nebo nasucho pražené verze bez přidané soli. Mírně solené verze jsou stále zdravé, jen ne tak zdravé jako nesolené. Pražení pomáhá zlepšit chuť a strukturu a usnadňuje žvýkání.

V neposlední řadě nabízejí pražené kešu oříšky chutné překvapení, pokud jde o vlákninu. Jedna porce o hmotnosti 28 g poskytuje téměř 2,5 g prospěšné vlákniny. Konzumace hrsti kešu vám pomůže splnit doporučený denní příjem vlákniny pro muže a ženy, který činí přibližně 25-30 g denně.

Recept na pražené kešu ořechy

Pražené kešu oříšky jsou stále oblíbenější svačinkou, a to nejen pro svou lahodnou chuť, ale také pro mnohé zdraví prospěšné látky. Kešu ořechy jsou stále oblíbenější a dnes patří k nejoblíbenějším ořechům na světě.

Ingredience:

  • 250 g kešu ořechů
  • 2 lžíce medu
  • 2 lžíce kokosového nektaru nebo datlového sirupu
  • 1 lžička muškátového oříšku
  • 1/2 lžičky mletého zázvoru
  • 2 lžičky mleté skořice
  • špetka soli

Postup:

  1. Předehřejte si troubu na 180 °C. Na pánev dejte med, nektar nebo sirup, koření a prohřívejte za stálého míchání na mírném plameni dokud směs nezačne lehce probublávat. Odstavte a vsypte kešu ořechy a pořádně promíchejte.
  2. Připravte si plech vyložený pečícím papírem, na který ořechy rovnoměrně rozložte a dejte si záležet, aby nebyly moc přilepené na sobě. Ořechy posypte špetičkou soli a dejte péct cca na 15 minut. Během doby pečení ořechy alespoň dvakrát promíchejte, aby se nepřipekly.
  3. Jakmile budou ořechy krásně křupavé, tak je vyndejte a přendejte na nový pečící papír. Po vychladnutí je skladujte ve vzduchotěsné nádobě.
Pražené ořechy jsou oblíbenou pochoutkou k večernímu sledování filmů.

Pražené ořechy naslano

Ořechy jsou úžasně variabilní a kromě klasické sladké úpravy s medem je můžete připravit i naslano. Příprava je až neuvěřitelně snadná.

Ingredience

  • 1/2 hrnku syrových kešu oříšků
  • 1 lžíce olivového oleje
  • 1 lžička soli

Postup

  1. Předehřejte troubu na 180 °C.
  2. Kešu oříšky vložte do velké mísy a přidejte olivový olej a sůl. Rukama kešu oříšky promíchejte, dokud nebudou všechny rovnoměrně obalené olivovým olejem a solí.
  3. Kešu oříšky rozprostřete na plech a vložte do předehřáté trouby.
  4. Kešu oříšky pečte 10-15 minut, nebo dokud nebudou lehce zhnědlé a opečené.
  5. Vyjměte je z trouby a nechte vychladnout. Vychutnejte si!

Jak upražit mandle

Kromě kešu si můžete připravit i jiné ořechy. Zkuste třeba tento recept na pražené medové mandle.

Ingredience

  • 2 hrnky celých mandlí
  • ¼ hrnku bílého cukru
  • ½ čajové lžičky soli
  • 3 lžíce medu
  • 3 lžíce vody
  • 1 lžíce mandlového oleje

Postup

  1. Rozložte mandle v jedné vrstvě na plech a vložte je do studené trouby.
  2. Zapněte troubu na 175 °C. Mandle pečte za občasného míchání, dokud nezískají světle hnědou barvu a nejsou voňavé, 12 až 15 minut. Po vyjmutí z trouby se ořechy budou dále péct.
  3. Mezitím v malé misce smíchejte cukr a sůl; 1 lžíci cukrové směsi nasypte do velké mísy.
  4. V hrnci smíchejte med, vodu a mandlový olej; přiveďte k varu. Přidejte mandle; vařte a míchejte, dokud mandle nevstřebají všechnu tekutinu, asi 5 minut.
  5. Obalené mandle přeneste do velké mísy posypané cukrovou směsí. Posypte mandle zbylou cukrovou směsí; promíchejte, aby se rovnoměrně obalily.
  6. Rozložte mandle na voskovaný papír, aby zcela vychladly. Skladujte při pokojové teplotě v pevně zakryté nádobě nebo uzavíratelném plastovém sáčku.
K ořechům můžete přidat i pikantní druhy koření pro další rozměr chuti.

Recept na pražené vlašské ořechy

Pražené vlašské ořechy jsou skvělou svačinkou; zde se dozvíte, jak je opéct, aby byly dokonale voňavé. Recept upravte podle množství vlašských ořechů, které budete chtít.

Ingredience

  • ¼ hrnku vlašských ořechů

Postup

  1. Předehřejte troubu na 175 °C. Rozložte ořechy na plech v jedné vrstvě. Pečte 8 až 10 minut, často kontrolujte.
  2. Opečte tolik vlašských ořechů, kolik budete potřebovat – jen se ujistěte, že jsou v jedné vrstvě.

Sušení ořechů v troubě – jak sušit vlašské ořechy

Nejdůležitější jsou první dny po sklizni, kdy vysychá skořápka. Hlavní prioritou je sucho. Nemusí být ani příliš teplo, dokonce je lepší chládek, jelikož v chladnu se zastaví růst plísní. Důkazem je, že ořech spadlý ze stromu na vhodné místo, oschne a neplesniví tak rychle jako třeba na půdě. Při sušení doma je důležitý průvan, jelikož při nepohyblivém vzduchu se vytvoří vlhké mikroklima.

Ořechy také nesnášejí velké výkyvy teplot a vlhkosti. Třetím faktorem je čistý povrch, na kterém budeme ořechy sušit. Nesmí to být žádné měkké podložky, ve kterých se drží vlhkost a jsou živnou půdou při hniloby. Dobré je také, když jsou ořechy naskládány pouze v jedné vrstvě a nepříliš natěsno u sebe. Občas je třeba ořechy promíchat, aby se neschnoucí místa na styku skořápek vystřídala se suchými.

Sušit můžeme i vyloupané ořechy, a to v troubě nebo sušičce, kterou však nastavíme maximálně na 25 °C. Správně skladované vlašské ořechy by měly vydržet i dva roky. Nejkvalitnější jsou jádra zhruba rok po sklizni. Ideální skladování vysušených jader je v neprodyšné nádobě uložené do lednice. Jinou variantou je zamražení nebo naložení do medu.

I z vlašských ořechů si snadno připravíte ořechové máslo.

Namáčení ořechů

Ořechy a semínka má rád snad každý. Jsou chutné, příjemně křupavé a prospěšné pro zdraví. Možná ale nevíte, že než se do nich pustíte, můžete je ještě vylepšit a udělat výživnějšími, křehčími a především lépe stravitelnými.

Na začátku je třeba zmínit, že namáčení neboli aktivování ořechů má význam jen tehdy, pokud jde o ořechy naturální, to znamená nepražené a nesolené nebo jinak dochucené.

1. Lepší stravitelnost

Pro mnohé z nás jsou ořechy hůře stravitelné, což se může projevovat pocity těžkosti či nadýmáním. Syrové ořechy, semena i zrna totiž přirozeně obsahují tzv. enzymové inhibitory, které je během růstu chrání a brání předčasnému klíčení, dokud nenastanou ideální podmínky. Při konzumaci ořechů ale inhibitory zároveň blokují naše trávicí enzymy, což vede k obtížné stravitelnosti.

V plodech také najdeme kyselinu fytovou, která se váže na minerální látky jako je železo, vápník, měď nebo hořčík a znesnadňuje jejich vstřebávání v trávicím traktu, což vyvolává podráždění a při zvýšené konzumaci přispívá k možnému nedostatku živin. Pro rostliny přitom fytáty opět primárně plní úlohu ochranného prostředku a antioxidantu.

Samotné namáčení startuje proces klíčení, a tím pádem neutralizuje jak inhibitory, tak antinutriční fytáty, díky čemuž se plody stávají lépe stravitelnými. 

2. Snadnější vstřebávání živin

Jak vyplývá z výše popsaného procesu aktivace ořechů, namáčením se také zvyšuje využitelnost živin a zdraví prospěšných látek jako jsou minerály, vitamíny nebo užitečné enzymy.

3. Křehčí, jemnější struktura a výraznější chuť

Namáčení změkčuje potraviny a usnadňuje i jejich další mixování a krájení – díky tomu můžeme nejen prodloužit životnost svého mixéru, ale také se těšit na neobyčejně krémovou konzistenci, ať už ořechy přidáváte do polévek, dipů, smoothie, dezertů nebo je používáte k přípravě ořechového mléka, másla a mouky. 

Zároveň se zvýrazní také jejich chuť a potlačí případná hořkost, což ostatně platí i v případě, kdy se rozhodnete namáčet jiné sušené plody, např. sušené datle nebo rajčata, které se automaticky stanou sladšími.

4. Vyplavení případných toxických látek

Voda dokáže zbavit jádra i hluboce usazených nečistot, prachu nebo počátečních zárodků plísní, s kterými už organismus nemusí přijít do styku. Výše zmíněné toxické látky by se v plodech samozřejmě běžně vyskytovat neměly, jsou-li ořechy opravdu kvalitní a skladované v optimálních podmínkách.

Jak dlouho namáčet jednotlivé druhy ořechů?

Princip je jednoduchý – čím tvrdší ořech nebo semínko, tím déle si musí ve vodě pobýt. Proto měkčí a tučnější druhy, jako jsou třeba kešu, makadamové nebo para ořechy, vyžadují podstatně kratší dobu namáčení než jiné. Roli samozřejmě hraje i velikost.

  • kešu: 2–4 hodiny
  • lískové ořechy: 8–12 hodin
  • makadamové ořechy: 2 hodiny
  • mandle: 8–12 hodin
  • para ořechy: 3 hodiny
  • pekanové ořechy: 6 hodin
  • pistácie: 8 hodin
  • vlašské ořechy: 4 hodiny

Ořechy a semínka vždy namáčíme ve vodě o pokojové teplotě, ideálně filtrované, a sáhneme po skleněné nebo keramické nádobě, v žádném případě ne kovové. Do vody můžeme přidat také sůl a čerstvou citronovou šťávu nebo jablečný ocet pro co nejvýraznější chuť plodů a celkově rychlejší proces.

Na jeden díl ořechů je optimální použít dva díly vody. Co se týče konkrétního množství soli a citronu, 250 ml vody odpovídá cca 1/2 lžičky soli a 1 lžička citronové šťávy nebo octa.

Ořechy zalijeme vodou, nádobu přikryjeme prodyšnou látkou (např. utěrkou) a necháme po odpovídající počet hodin stát při pokojové teplotě. Může se stát, že pár ořechů nebo semínek vyplave na hladinu, v tom případě je vyhoďte, dost možná jde o žluklé kousky, na kterých byste si stejně moc nepochutnali. Sedimentu, který se usazuje na dně, si nevšímejte.

Obsah nádoby následně přelijeme přes cedník, ořechy pečlivě propláchneme v čisté vodě a opakovaně scedíme. Pokud je to třeba, postup opakujeme tak dlouho, dokud voda s ořechy nezůstane průzračná.

Lahodné ořechové máslo namažte na toust a doplňte banánem. Skvělá snídaně je na světě.

Ořechové máslo

Namočené ořechy jsou ideální surovinou pro výrobu domácího ořechového másla.

Domácí ořechová másla můžete vyrábět téměř ze všech druhů ořechů. Nejvhodnější jsou klasické arašídy, dále mandle, kešu, pistácie, lískové ořechy, vlašské ořechy, pekany nebo para ořechy.  

Ořechy se míchají s kokosem, čokoládou, javorovým sirupem, slaným karamelem či medem. Jejich chuť podpoříte, pokud přidáte špetku soli. A jestli chcete opravdu netradiční ořechové máslo, vyzkoušejte přidat ovoce sušené mrazem (například jahody, borůvky, maliny nebo banány). 

Základní recept na domácí ořechové máslo

  1. Do mixéru vložte ořechy (předem namočené, upečené nebo suché).
  2. Rozmixujte je na ořechovou mouku. 
  3. Nyní přidejte další ingredience podle chuti (kokos, čokoládu, med, javorový sirup, slaný karamel, sůl).
  4. Mixujte vše tak dlouho, dokud není hmota zcela hladká a jemná. 
  5. Hotové ořechové máslo nalijte do uzavíratelné nádoby a skladujte v lednici.
  6. Zkonzumujte do 14 dní. 

Slané máslo z arašídů

Vytvořte si vlastní lahodné arašídové máslo ze tří ingrediencí a s minimem starostí. Vytvořte si hladkou nebo křupavou verzi, jakou máte rádi.

Ingredience

  • 400 g blanšírovaných arašídů
  • 2 lžičky mořské soli
  • 2-3 lžičky arašídového oleje

Postup

  1. Troubu předehřejte na 200 °C. Vyklopte arašídy na velký plech, vložte je do trouby a pečte 10 minut, přičemž občas zamíchejte, aby se na okrajích nepřichytily. Když jsou zlatohnědé, vyjměte je z trouby a nechte zcela vychladnout.
  2. Ořechy vyklopte do kuchyňského robotu a přidejte sůl. Mixujte 4-5 minut, dokud nezískáte hladké ořechové máslo, pokud chcete konzistenci zjemnit, přidejte kapku oleje a znovu rozmixujte.

Kešu účinky

Kešu ořechy jsou vynikajícím zdrojem energeticky hodnotných bílkovin a řady vitaminů a minerálních látek. Každý z nich obsahuje nejméně 5 gramů bílkovin a 10 procent denní doporučené dávky železa. Jsou také plné důležitých vitaminů skupiny B, které pomáhají chránit zrak, udržovat zdravou pokožku a pomáhají tělu přeměňovat snědené potraviny na energii.

Navíc jsou kešu oříšky skvělým zdrojem mononenasycených tuků, které jsou zdravé pro srdce. Studie prokázaly, že konzumace celých jader namísto zpracovaného kešu másla nebo pasty může pomoci snížit hladinu „špatného“ LDL cholesterolu v krvi, což je rizikový faktor koronárního onemocnění srdce.

Pražené kešu oříšky jsou tedy nutričně bohatou svačinkou se spoustou zdraví prospěšných látek. Díky vyváženému profilu živin mohou být užitečnou součástí každého vyváženého jídelníčku.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang