Velké množství ovoce, ve kterém najdete vápník, obsahuje i spoustu vitamínu C. Tudíž, když po tomhle ovoci v obchodě sáhnete, uděláte nejen něco pro své kosti, ale možná se i vyhnete  rýmě a kašli. Jaké ovoce obsahuje velké množství vápníku?

Vápník je pro naše tělo velmi důležitým prvkem. Je možné jej doplnit ovšem i jinak, než pomocí doplňků stravy v podobě různých tabletek či nápojů. Jaké ovoce je bohaté na vápník?

10) Ostružiny – 29 mg

Najdete je v lese nebo na zahrádkách, jsou lahodné a osvěžující a pomohou vám v boji s chřipkou či kašlem. Ano, mluvíme o ostružinách. Plody obsahují vitamíny C, B, kyselinu listovou, karoten, draslík, hořčík, vápník, železo a bioflavonoidy. A pozor, obsahují i barviva, která prý dokáží zastavit množení nádorových buněk.

9) Limetky – 33 mg

Limetky trochu připomínají citróny, ale nejsou tak kyselé. Možná jste se s nimi setkali při přípravě drinků, ale věřte, že se skvěle hodí i při vaření a pečení. Např. jejich šťáva dodá salátům tu pravou výraznou chuť. Limetky obsahují vitamíny B, C a minerální látky. Mají velké množství účinných antioxidantů, působí jako prevence arteriosklerózy a jako prevence rakoviny.

8) Červený a bílý rybíz – 33 mg

Červený rybíz je kyselejší, bílý sladší, ale zdraví prospívají oba. Plody obsahují velké množství vitamínu C, vitamín P, vitamíny řady B a karoteny, z nichž se v těle tvoří vitamín A. Mimo vitamínů je také rybíz velmi ceněn pro obsah nenasycených mastných kyselin, tříslovin a pektinu.

7) Kiwi – 34 mg

Kiwi (neboli také čínský angrešt) patří k plodům s největším obsahem vitamínu C. V jednom gramu kiwi je obsažen až 1 mg vitamínu C. Dále tahle zelená pochutina obsahuje hořčík, draslík, vitamín E, B1, B2, A, D. Kiwi se skvěle hodí při nachlazení, dále pak zpevňuje žíly nebo pomáhá zvládat stres. A pozor, ačkoliv to pravděpodobně neděláte, tak jíst ho můžete klidně i se slupkou. Je zdravotně nezávadná.

6) Fíky – 35 mg

Chcete-li dodat svému tělu vápník, sáhněte třeba po fících. Jestli je neseženete čerstvé, nevadí, sušené totiž obsahují vápníku ještě víc než ty čerstvé. Dále jsou fíky bohaté na vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C a draslík. V sušených i čerstvých fících je i poměrně dost bílkovin, aminokyselin, pektinu a vlákniny.

5) Mandarinky – 37 mg

Mandarinky si pravděpodobně kupujete kvůli vysokému obsahu vitamínu C a lahodné chuti. Důvodů, proč je konzumovat, je ale mnohem víc. Tyhle oranžové krásky obsahují pektin (formu rozpustné vlákniny), který může pomoci se snížením cholesterolu. Plody jsou také dobré při nachlazení, uklidní mysl a blahodárně působí na trávicí soustavu.

4) Pomeranče – 40 mg

Pomeranče snad ani není třeba představovat, tohle ovoce zná snad úplně každý. Možná ale nevíte, že pomerančů je v současné době známo přes 200 odrůd. Nejvíce vápníku obsahuje jejich slupka, ale ani v dužině ho rozhodně není málo. Kromě vápníku v pomerančích najdete velké množství vitamínu C, vitamíny skupiny B, hořčík, selen, draslík…

3) Černý rybíz – 55 mg

Černý rybíz je zásobárnou vitamínu C, což poznáte sami, hned jak si ho dáte do pusy. Kromě toho jsou však v plodech obsaženy i flavonoidy, které “céčko” pomáhají vstřebávat. Dále je rybíz plný vitamínu A či nejrůznějších minerálů. Toto ovoce oceníte, např. když budete mít kašel nebo budete chtít posílit svou imunitu a cévy.

2) Kumquat – 62 mg

Kumquat sice patří mezi exotické ovoce, ale v českých obchodech už ho běžně najdete. Připomíná tak trochu citron a mandarinku, ale na rozdíl od citronů a mandarinek ho klidně můžete jíst i se slupkou. Svému tělu tak dodáte nejen hodně vitamínu C, ale např. i draslíku a mědi.

1) Rebarbora – 86 mg

Rebarbora neboli reveň vlnitá pochází z Číny, a ačkoliv bychom ji podle některých odborníků měli řadit mezi zeleninu, v kuchyni ji používáme spíše jako ovoce. Nebo vám se teď snad nesbíhají sliny na rebarborový koláč s drobenkou nebo marmeládu? Rebarbora je plná vápníku, hořčíku, manganu, fosforu, sodíku, jódu, železa a obsahuje i vitamín A a vitamíny skupiny B. „Céčka“ v ní příliš nenajdete, kyselou chuť má hlavně kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang