pizza-chleba

Toto domácí těsto na pizza chleba vám zabere celou přípravou od začátku do konce pouhou jednu hodinu. Je rychlé a jednoduché a pro zvýraznění chuti můžete přidat česnek a italské koření.

Ingredience

 • 1 lžička sušeného droždí
 • 1 lžička krystalového cukru
 • 180 ml teplé vody
 • 250 g hladké nebo chlebové mouky
 • 1 lžíce olivového oleje (15 ml) plus 1 lžička na potření těsta
 • 1 lžička soli
 • volitelně: 1 lžička sušeného česneku a 1 lžička italského koření

Postup

 1. Droždí a cukr vsypte do mísy a nahoru nalijte teplou vodu. Jemně prošlehejte, aby se směs spojila, a poté ji volně přikryjte čistou utěrkou a nechte 5 minut odstát. Po 5 minutách by měla být směs napěněná. Pokud tomu tak není, začněte znovu s novým droždím.
 2. Při nízkých otáčkách mixéru přidejte mouku, olivový olej a sůl a také česnek/italské koření, pokud používáte. Šlehejte na nízkých otáčkách 1 minutu, až se vše spojí. Těsto by mělo být husté.
 3. Přeneste ho na lehce pomoučněnou pracovní plochu. Hněťte ho lehce pomoučenýma rukama 2 minuty, dokud se nezačne spojovat a nebude hladké. Pokud se těsto příliš lepí, přidejte ještě 1–2 lžíce mouky.
 4. Těsto vložte do vymazané mísy a přikryjte ho plastovou fólií, alobalem nebo čistou kuchyňskou utěrkou. Nechte 45 minut odpočívat při pokojové teplotě. Jakmile těsto odpočívá a mírně vykyne, můžete ho dát do lednice až na 2 dny.
 5. Předehřejte troubu na 240 °C.
 6. Vykynuté těsto propíchejte, aby se uvolnil vzduch, a rozdělte ho na dvě části.
 7. Na lehce pomoučeném povrchu začněte s jedním kouskem těsta a vyválejte a roztáhněte ho do tenké placky. Stejně tak pokračujte s druhým.
 8. Oba kusy těsta opatrně přeneste na pečicí papír na plechu.
 9. Píchněte prsty po celém povrchu placky nebo propíchněte několik otvorů vidličkou. Každou z nich pokapejte nebo potřete 1/2 lžičky olivového oleje.
 10. Pečte 15–20 minut, nebo dokud kůrka nezhnědne podle vašich představ. Vyjměte z trouby. Nakrájejte na plátky a podávejte teplé.
IngredienceRecept

© 2022 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang