Remeslny chleb

Zachutnal vám někdy řemeslný chléb z obchodu či pekařství, a rádi byste si jej připravili doma? Tento recept je snadný, rychlý, a z dostupných ingrediencí. Připravený domácí chléb vám bude zaručeně chutnat.

Ve světě, kde na pultech supermarketů převládají zpracované potraviny, je na jednoduchosti a hřejivé vůni domácího chleba něco zvláštního. Po staletí je chléb základem kultur po celém světě a slouží jako symbol výživy, tradice a společenství.

V posledních letech umění pečení domácího chleba zaznamenalo pozoruhodné oživení a inspirovalo jednotlivce, aby se znovu spojili s odvěkým řemeslem výroby chleba.

Kouzlo receptu na chleba

Cesta domácího chleba začíná u těch nejzákladnějších ingrediencí: mouky, vody, droždí a soli. Když se tyto jednoduché složky spojí, projdou kouzelnou proměnou v procesu, známém jako kvašení. Droždí, živý mikroorganismus, reaguje s cukry v těstě a produkuje plynný oxid uhličitý, který způsobí, že těsto vykyne a získá svou charakteristickou strukturu.

Pečení domácího chleba přesahuje pouhé hnětení a míchání ingrediencí: podporuje hluboký smysl pro spojení a všímavost. Mnoho nadšených pekařů to popisuje jako terapeutické, protože jim to umožňuje uniknout chaosu každodenního života a soustředit se na přítomný okamžik. Rytmické hnětení těsta, očekávání kynutí a teplo pece poskytují meditativní zážitek, který uklidňuje mysl a pečuje o duši

Chleb recept
Základem každého správného receptu je kvalitní droždí nebo domácí kvásek.

Nejlepší domácí chléb z trouby a jeho variace

Jedním z hlavních lákadel domácího chleba je jeho všestrannost. Pekaři mohou zkoušet různé druhy mouky – od celozrnné přes žitnou, špaldovou až po bezlepkové alternativy – a vytvářet tak jedinečné chutě a textury.

Přidáním semínek, ořechů, sušeného ovoce nebo dokonce bylinek a koření se chuť ještě více zvýrazní a každý bochník se stane lahodným plátnem pro experimentování.

Domácí kvásek a chleb recept

Zejména kváskový chléb vzal svět pečení chleba útokem. Pěstování kvásku se podobá péči o živou bytost a mnozí pekaři si ke svým kváskům vytvářejí hluboký vztah, často je pojmenovávají a předávají z generace na generaci. Kvásek si díky své pikantní chuti a pevné kůrce získal zasloužené místo na stolech řemeslných pekáren i v domácích kuchyních.

Domácí výroba chleba je činnost, kterou si může užít celá rodina. Děti se mohou těšit z tvarování těsta, otisků svých malých ručiček na bagetách nebo vytváření nápaditých tvarů. Stává se příležitostí pro sblížení generací nad společnými zážitky a vytváří vzpomínky, které přetrvají celý život.

Na rozdíl od sériově vyráběného chleba je každý domácí bochník jedinečný. Přijímání nedokonalostí ve tvaru, velikosti a struktuře je součástí kouzla a krásy řemeslné výroby chleba. Tyto jemné rozdíly svědčí o individuálním přístupu pekaře a jeho oddanosti řemeslu.

Chleba recept
Při kynutí chleba buďte výjimečně trpěliví, vše má svůj čas a pravidla.

Domácí řemeslný chléb – recept

Připravte si jednoduše rychlý a snadný recept na domácí řemeslný chléb. V kombinaci s bylinkovým máslem vás jeho chuť přenese do dětství stejně jako výživný bílkový chlebíček.

Ingredience na domácí řemeslný chléb

  • 3 a 1/4 hrnku hladké mouky
  • 2 lžičky instantního droždí
  • 2 lžičky soli
  • 1 a 1/2 hrnku studené vody

Postup přípravy domácího řemeslného chleba

  1. Ve velké míse smíchejte mouku, droždí a sůl.
  2. Postupně přilévejte vodu a míchejte vařečkou, dokud nevznikne hladké těsto.
  3. Těsto může zpočátku vypadat jako suché, čím více ale budete míchat, tím bude hladší.
  4. Vypracujte těsto do tvaru bochníku a zabalte do potravinové fólie.
  5. Při pokojové teplotě nechte těsto kynout 2-3 hodiny.
  6. List pečicího papíru poprašte moukou a vložte na plech.
  7. Na pomoučený papír položte těsto a nožem jej rozřízněte napůl.
  8. Obě poloviny rukama zpracujte do podlouhlého tvaru, přikryjte utěrkou a nechte odpočívat 45 minut.
  9. Mezitím předehřejte troubu na 245° C.
  10. Pomocí ostrého nože vytvořte v obou bochnících tři mělké zářezy, vložte do trouby, a pečte 20-25 minut.
  11. Pokud chcete dosáhnout opravdu křupavé kůrky, vložte spolu s chlebem do trouby také kovovou misku nebo odolnou pánvičku s vařící vodou.
Chléb recept
Do klasického receptu na chleba přidejte semínka nebo oříšky.

Nejlepší domácí chléb z trouby – recept

Tento dokonalý recept na domácí chléb vás vezme na cestu k vytvoření lahodného a voňavého bochníku, který bude konkurovat i těm nejlepším řemeslným pekárnám. Vyzkoušet můžete i kukuřičný chléb nebo císařský rohlík.

Ingredience na nejlepší domácí chléb z trouby

  • 2 lžičky aktivního sušeného droždí
  • 1 lžíce krystalového cukru
  • 1 a 1/4 lžičky soli
  • 1 a 1/4 šálku teplé vody (45 °C)
  • 2 lžíce olivového oleje nebo rozpuštěného másla (nepovinné, pro větší bohatost)
  • nepovinné: sezamová semínka, mák nebo ovesné vločky

Postup na nejlepší domácí chléb z trouby

  1. V malé misce smíchejte teplou vodu a cukr, dokud se cukr nerozpustí. Do vody nasypte droždí a nechte ho asi 5-10 minut nerušeně odstát, dokud nezpění a nezačne bublat. Tímto krokem zajistíte, že droždí je aktivní a připravené působit.
  2. Ve velké míse smíchejte mouku a sůl. Pokud používáte olivový olej nebo rozpuštěné máslo, přidejte je k suchým přísadám. Pomalu přilévejte směs droždí a vše promíchejte dřevěnou lžící nebo rukama, dokud nevznikne vláčné těsto.
  3. Těsto přeneste na pomoučený povrch a hněťte ho asi 8-10 minut, dokud nebude hladké a pružné. Tento krok je klíčový, protože se v těstě vytvoří lepek, díky němuž vznikne dobře strukturovaný chléb.
  4. Těsto přeneseme na pomoučený povrch a hněteme ho asi 8-10 minut, dokud není hladké a pružné.Tento krok je velmi důležitý, protože se v těstě vytvoří lepek a výsledkem je dobře strukturovaný chléb.
  5. Vložte uhnětené těsto do lehce vymazané mísy, přikryjte ho vlhkou kuchyňskou utěrkou nebo plastovou fólií a nechte ho kynout v teplém prostoru bez průvanu asi 1 až 1,5 hodiny nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem. Během tohoto procesu je nezbytná trpělivost, aby bylo těsto lehké a vzdušné.
  6. Po vykynutí těsto jemně propíchejte, aby se z něj uvolnil vzduch. Vytvarujte z něj bochník tak, že okraje přeložíte směrem ke středu a přitisknete je k sobě. V závislosti na vašich preferencích ho můžete vytvarovat do kulatého nebo oválného bochníku.
  7. Vykynuté těsto položte na pergamenem vyložený plech nebo do vymazané formy na bochník. Znovu ho přikryjte vlhkou kuchyňskou utěrkou nebo plastovou fólií a nechte ho ještě 30-45 minut kynout.
  8. Mezitím předehřejte troubu na 220 °C. Pokud máte pečicí kámen nebo kámen na pizzu, položte jej na prostřední rošt, aby se zahřál. Pomůže to vytvořit křupavou kůrku.
  9. Těsně před pečením udělejte ostrým nožem na horní straně bochníku mělké zářezy. Toto rýhování pomůže chlebu během pečení rovnoměrně se rozbalit. V případě potřeby posypte vrchní část sezamovými semínky, mákem nebo ovesnými vločkami.
  10. Po upečení přeneste bochník na mřížku a před krájením ho nechte alespoň 30 minut vychladnout. Domácí chléb si vychutnejte teplý s máslem, džemem nebo z něj připravte sendviče a toasty.
Škvarkový chléb
Škvarkový chléb je skvělým ozvláštněním klasického pečiva.

Domácí chléb z droždí – recept

Pečení domácího kynutého chleba je nadčasová tradice, která přináší radost a útěchu do mnoha domácností po celém světě. Proces výroby měkkého, polštářovitého bochníku od základu je obohacující zkušeností, která naplní váš domov lákavou vůní čerstvě upečeného chleba, doplněného drožďovou pomazánkou.

Ingredience na domácí chléb z droždí

  • 2 hrnky hladké mouky (plus další na hnětení)
  • 2 a 1/4 lžičky aktivního sušeného droždí (1 balíček)
  • 1 a 1/2 lžičky soli
  • 1 a 1/4 šálku teplé vody
  • 2 lžíce krystalového cukru
  • 2 lžíce nesoleného másla, změklého (nebo rostlinného oleje)
  • 1/4 šálku mléka (plnotučného nebo 2%)

Postup na domácí chléb z droždí

  1. V malé misce smíchejte teplou vodu (ne horkou) a cukr.
  2. Do vody nasypte droždí a jemně promíchejte.
  3. Nechte ho asi 5-10 minut odstát, dokud nezpění a nezdvojnásobí svůj objem. To znamená, že droždí je aktivní a připravené k použití.
  4. Ve velké míse smíchejte mouku a sůl. K suchým přísadám přidejte změklé máslo (nebo rostlinný olej) a směs aktivovaného droždí. Postupně míchejte, dokud nevznikne měkké těsto.
  5. Přeneste těsto na lehce pomoučněnou plochu a začněte ho hníst.
  6. Těsto od sebe odtlačte patou ruky a přeložte ho zpět k sobě.
  7. Těsto otočte o čtvrt otáčky a tento postup opakujte asi 8-10 minut, dokud těsto nebude hladké a pružné. Pokud se vám těsto zdá příliš lepivé, přidejte podle potřeby trochu více mouky.
  8. Vložte uhnětené těsto do lehce vymazané mísy a přikryjte ho vlhkou kuchyňskou utěrkou nebo plastovou fólií.
  9. Nechte ho kynout na teplém místě bez průvanu asi 1 až 1,5 hodiny, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
  10. Doba kynutí se může lišit v závislosti na okolní teplotě.
  11. Po vykynutí těsto jemně propíchejte, aby se z něj uvolnil vzduch. Přeneste ho zpět na pomoučený povrch a vytvarujte z něj bochník.
  12. Můžete použít formu na bochník nebo vytvarovat kulatý či oválný tvar, záleží na vašich preferencích.
  13. Vykynuté těsto položte na pergamenem vyložený plech nebo do vymaštěné formy na bochník.Znovu ho přikryjte vlhkou kuchyňskou utěrkou nebo plastovou fólií a nechte ho ještě 30-45 minut kynout.
  14. Během posledního kynutí těsta předehřejte troubu na 190 °C.
  15. Pokud chcete, udělejte těsně před pečením na horní straně bochníku mělké zářezy ostrým nožem.
  16. Toto rýhování pomůže chlebu během pečení rovnoměrně se rozbalit.
  17. Vykynutý bochník vložte do předehřáté trouby a pečte 25-30 minut nebo dokud kůrka nezíská zlatohnědou barvu a chléb při poklepání na dno nezní dutě.
Domácí chléb z droždí
Domácí chléb z droždí je skvělým základem pro výživnou svačinu nebo snídani.

Škvarkový chléb – recept

Škvarkový chléb je oblíbená italsko-americká klasika známá svou bohatou, pikantní chutí a jemnou křehkostí. Tento lahodný chléb se plní směsí sádla, sýra, bylinek a někdy i uzenin.

Ingredience na škvarkový chléb

  • 4 hrnky hladké mouky
  • 2 a 1/4 lžičky aktivního sušeného droždí (1 balíček)
  • 1 a 1/2 lžičky soli
  • 1 šálek vlažné vody
  • 1/4 šálku olivového oleje
  • 2 lžíce krystalového cukru
  • 2 velká vejce
  • 1/2 šálku vyškvařeného sádla (můžete nahradit olivovým olejem, pokud dáváte přednost)
  • 1 šálek strouhaného sýra Pecorino Romano nebo parmazánu
  • 1/4 šálku nasekané čerstvé petrželky
  • 2 stroužky česneku, mleté
  • 1/2 lžičky čerstvě mletého černého pepře
  • 1/2 šálku nakrájeného uzeného masa (např. salámu nebo šunky)
  • 1/4 šálku nakrájených černých nebo zelených oliv

Postup na škvarkový chléb

  1. V malé misce smíchejte vlažnou vodu a cukr. Do vody nasypte droždí a nechte ho asi 5-10 minut odstát, dokud nezpění a nezdvojnásobí svůj objem.
  2. Ve velké míse prošlehejte mouku se solí. K suchým přísadám přidejte směs aktivovaného droždí, olivový olej a vejce. Míchejte, dokud se nevytvoří hrubé těsto.
  3. Těsto přeneste na pomoučený povrch a hněťte ho asi 8-10 minut, dokud nebude hladké a pružné. K tomuto kroku můžete také použít stojanový mixér s nástavcem na hnětení těsta.
  4. Pokud je těsto příliš lepivé, přidejte podle potřeby trochu více mouky.
  5. Vložte uhnětené těsto do lehce vymazané mísy a přikryjte ho vlhkou kuchyňskou utěrkou nebo plastovou fólií.
  6. Nechte ho kynout na teplém místě bez průvanu asi 1 až 1,5 hodiny, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
  7. V samostatné míse smíchejte vyškvařené sádlo (nebo olivový olej), nastrouhaný sýr, nasekanou petrželku, prolisovaný česnek a čerstvě mletý černý pepř. Vše promíchejte, dokud se dobře nespojí.
  8. Po vykynutí těsto jemně propíchejte, aby se z něj uvolnil vzduch. Těsto rozválejte na pomoučeném povrchu na obdélník. Povrch těsta rovnoměrně potřete směsí sádla a sýra.
  9. Pokud chcete přidat uzeniny a olivy, posypte jimi náplň.
  10. Vykynuté těsto položte na pergamenem vyložený plech nebo do vymaštěné formy na bochník. Přikryjte ho vlhkou kuchyňskou utěrkou nebo fólií a nechte ho ještě 30-45 minut kynout.
  11. Zatímco těsto kynulo, předehřejte troubu na 190 °C.
  12. Jakmile těsto vykyne, vložte ho do předehřáté trouby a pečte 35-40 minut nebo dokud kůrka nezíská zlatohnědou barvu a chléb při poklepání na dno nezní dutě.

Ať už jste zkušení pekaři, nebo zvědaví začátečníci, objevování světa domácího chleba je cesta, která stojí za to a nabízí nekonečné možnosti, jak potěšit smysly a vychutnat si prosté radosti života. Tak se do toho pusťte, vyhrňte si rukávy a pusťte se do toho.

Starší kousky chleba můžete použít do léty ozkoušeného receptu na chleba ve vajíčku.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang