Chleba zakladni recept

Domácí chléb je symbolem pohody a jednoduchosti, který nás vždy vtáhne do kuchyně svou vůní a lahodnou chutí. Připravit si vlastní chléb může znít náročně, ale ve skutečnosti je to jeden z těch receptů, kterými může začít každý.

V tomto článku se podělíme o několik osvědčených receptů na domácí chléb, které vám nejenom ušetří peníze, ale také vám poskytnou tu nejlepší chuť a vůni, kterou můžete mít ráno na stole.

Pro mnoho lidí znamená vůně čerstvého chleba v kuchyni vzpomínky na dětství a teplou atmosféru rodinného stolu. Domácí chléb je však daleko víc než jen sentimentální záležitost.

Je to způsob, jakým můžete ovlivnit kvalitu a složení svého pečiva, což je v dnešní době stále důležitější. S různými stravovacími omezeními a obavami o přísady v potravinách, stále více lidí hledá způsoby, jak si připravit vlastní chléb doma.

A co je nejlepší, pečení domácího chleba nemusí být složité. Existuje mnoho receptů, které jsou vhodné i pro začátečníky. A kdo by si raději místo chleba chtěl upéct nadýchanou veku, recept najde online.

TIP: Na chleba si můžete namazat třeba mrkvovou pomazánku nebo celerovou pomazánku.

Kvaskovy chleb
Domácí chléb může mít mnoho podob.

Jak upéct chleba v troubě?

Pro upečení chleba v troubě postupujte následujícím způsobem: Nejprve si připravte těsto podle vašeho receptu a preferencí. Poté nechte těsto vzejít na teplém místě, aby získalo svůj objem. Předehřejte troubu na požadovanou teplotu.

Jakmile dosáhnete správné teploty, vložte těsto na plech nebo do chlebové formy a dejte ho péct. Během pečení se váš chléb bude vyvíjet do zlatavé krásy a naplní váš domov nádhernou vůní.

Jakmile je chléb upečený, vyjměte ho z trouby a nechte ho vychladnout. Teď můžete krájet chléb a užívat si vůni a chuť domácího pečiva, které jste sami vytvořili. Pečení chleba v troubě je skvělý způsob, jak si vytvořit čerstvé a lahodné pečivo přímo z vaší kuchyně.

TIP: Vyzkoušejte také macesy – nekvašený chléb.

Kvásek na chleba – recept

Péct domácí chléb s vlastním kváskem na chleba je zárukou čerstvého a aromatického pečiva, které vaříte sami. Kvásek na chleba je základ pro chlebovou dokonalost, a jeho příprava je překvapivě snadná.

Vyzkoušejte náš recept na vytvoření chlebového kvásku a zažijte radost z pečení, která jistě obklopí vaši kuchyni krásnou vůní.

TIP: Domácí chléb můžete využít třeba k přípravě chleba ve vajíčku.

Ingredience na kvásek na chleba

 • 100 g celozrnné pšeničné mouky
 • 100 ml vlažné vody
 • 1 lžíce medu nebo cukru

Postup na kvásek na chleba

 1. V misce smíchejte 100 g celozrnné pšeničné mouky s 100 ml vlažné vody. Použijte dřevěnou nebo plastovou lžíci pro míchání.
 2. Přidejte 1 lžíci medu nebo cukru do směsi a znovu dobře promíchejte, dokud nevznikne hladká pasta.
 3. Zakryjte misku čistou utěrkou nebo potravinovou fólií a nechte ji odpočívat na teplém místě při pokojové teplotě (ideálně kolem 24 °C) po dobu 24 hodin.
 4. Den 2: Kvásek by se měl začít bublat a rozpínat. Pokud ne, nechte ho ještě několik hodin.
 5. Přidejte do kvásku dalších 100 g celozrnné pšeničné mouky a 100 ml vlažné vody. Dobře promíchejte a znovu zakryjte. Nechte kvásek odpočívat dalších 24 hodin.
 6. Den 3: Kvásek by měl být nyní aktivní, s výraznou vůní kyseliny a měl by se zdvojnásobit. Můžete začít používat kvásek na pečení chleba.

Vytvoření domácího kvásku může chvíli trvat, ale výsledek stojí za to. S tímto kváskem si můžete péct chléb plný chuti a zdravých složek, který vám bude chutnat více než jakýkoliv průmyslově vyráběný chléb. Buďte trpěliví, a brzy si budete moci užívat vlastní čerstvý kváskový chléb.

Recept na domácí chleba – recept na domácí chléb

Domácí chléb, čerstvě upečený a vonící po pečení, je jedním z nejpříjemnějších zážitků, které si můžete dopřát. Tento recept na domácí chléb s kmínem vám umožní připravit si takovýto požitek přímo z pohodlí vaší kuchyně. S kmínem, který dodá chlebu jedinečnou chuť, se tento chléb rychle stane favoritem na vašem stole.

TIP: Vyzkoušejte také bílkový chlebíček nebo žitný chléb.

Ingredience na domácí chléb

 • 500 g hladké pšeničné mouky
 • 7 g suchého droždí
 • 10 g soli
 • 10 g cukru
 • 300 ml vlažné vody
 • 2 lžičky kmínu (můžete přidat více podle chuti)

Postup na domácí chléb

 1. V misce smíchejte 500 g hladké pšeničné mouky, 7 g suchého droždí, 10 g soli a 10 g cukru.
 2. Postupně přilijte 300 ml vlažné vody a začněte těsto míchat. Přidejte 2 lžičky kmínu a důkladně promíchejte, dokud všechny ingredience vytvoří hladké těsto.
 3. Těsto zakryjte čistou utěrkou nebo plastovou fólií a nechte ho odpočívat na teplém místě po dobu 1-2 hodin, nebo dokud těsto zdvojnásobí svůj objem.
 4. Po vykynutí těsta předehřejte troubu na 220 °C.
 5. Těsto přeložte na pomoučený povrch a rukama mu dejte tvar chleba. Umístěte ho na plech s pečícím papírem nebo do vhodné formy.
 6. Zakryjte ho a nechte ho odpočívat dalších 15-20 minut.
 7. Na chléb můžete před pečením přidat několik dalších kousků kmínu pro zvýraznění chuti.
 8. Pečte chléb v předehřáté troubě po dobu 25-30 minut, nebo dokud není chléb krásně zlatý a vydává dutý zvuk, když na něj klepnete spodkem.
 9. Nechte chléb vychladnout na mřížce.

S tímto receptem na domácí chléb s kmínem si můžete vytvořit chutný a aromatický chléb, který bude mlsně vonět a bude skvělý jak pro snídani, tak i jako doplněk k různým pokrmům. S trochou trpělivosti a lásky k pečení si vychutnáte výborný domácí chléb, který si budete chtít dopřát znovu a znovu.

Domácí chleba chutná výborně namazaný máslem.

Těsto na chleba – recept na chleba

Chléb, ten neodolatelný symbol domova a pohody, může být snadno upečen i vlastnoručně. Náš recept na těsto na chleba s přídavkem sušeného česneku vám umožní vytvořit si chutný a aromatický chléb, který se stane hvězdou vašeho stolu. Následujte náš jednoduchý postup a užijte si vůni čerstvého chleba z vlastní pekárny.

Ingredience na těsto na chleba

 • 500 g hladké pšeničné mouky
 • 7 g suchého droždí
 • 10 g soli
 • 2 lžičky sušeného česneku
 • 300 ml vlažné vody

Postup na těsto na chleba

 1. V misce smíchejte 500 g hladké pšeničné mouky, 7 g suchého droždí, 10 g soli a 2 lžičky sušeného česneku.
 2. Postupně přilijte 300 ml vlažné vody a začněte těsto hníst. Zajistěte, aby se všechny ingredience spojily a vytvořily hladké těsto.
 3. Zakryjte misku čistou utěrkou nebo plastovou fólií a nechte těsto kynout na teplém místě po dobu 1-2 hodin, nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem.
 4. Po vykynutí těsta předehřejte troubu na 220 °C.
 5. Těsto přeložte na pomoučený povrch a rukama mu dejte tvar chleba. Umístěte ho na plech s pečícím papírem nebo do vhodné formy.
 6. Zakryjte ho a nechte ho odpočívat dalších 15-20 minut.
 7. Pečte chléb v předehřáté troubě po dobu 25-30 minut, nebo dokud není chléb krásně zlatý a nevydává dutý zvuk, když na něj klepnete zespoda.
 8. Nechte chléb vychladnout na mřížce.

Tímto receptem na těsto na chleba s sušeným česnekem si můžete užít výtečný a aromatický domácí chléb, který bude lahodit vašim smyslům.

Pečení chleba doma je nejen uspokojivé, ale také vám poskytne chléb, jehož chuť a vůně budou těšit vaše smysly. Tak si dopřejte chleba z vlastní pekárny a buďte si jisti kvalitou a chutí.

Domácí chleba ze sušeného droždí – domácí chléb ze sušeného droždí – recept

Domácí chléb ze sušeného droždí je rychlý a jednoduchý způsob, jak si dopřát čerstvě upečený chléb přímo z vlastní kuchyně. Tento recept vám umožní získat chutný a voňavý chléb, který si oblíbí celá rodina. Připravte se na kouzlo domácího pečení s naším receptem na chléb ze sušeného droždí.

Ingredience na domácí chleba ze sušeného droždí

 • 500 g hladké pšeničné mouky
 • 7 g sušeného droždí
 • 10 g soli
 • 300 ml vlažné vody

Postup na domácí chleba ze sušeného droždí

 1. V misce smíchejte 500 g hladké pšeničné mouky, 7 g sušeného droždí a 10 g soli.
 2. Postupně přilijte 300 ml vlažné vody a začněte těsto hníst. Míchejte, dokud se všechny ingredience náležitě spojí a vytvoří hladké těsto.
 3. Zakryjte misku čistou utěrkou nebo plastovou fólií a nechte těsto kynout na teplém místě po dobu 1-2 hodin, nebo dokud zdvojnásobí svůj objem.
 4. Po vykynutí těsta předehřejte troubu na 220 °C.
 5. Těsto přeložte na pomoučený povrch a rukama mu dejte tvar chleba. Umístěte ho na plech s pečícím papírem nebo do vhodné formy.
 6. Zakryjte ho a nechte ho odpočívat dalších 15-20 minut.
 7. Pečte chléb v předehřáté troubě po dobu 25-30 minut, nebo dokud není chléb krásně zlatý a vydává dutý zvuk, když na něj klepnete spodkem.
 8. Nechte chléb vychladnout na mřížce.

S tímto receptem na domácí chléb ze sušeného droždí si můžete vychutnat vlastnoručně upečený chléb, který bude lahodit celé rodině.

Pečení chleba je nejen uspokojivé, ale také vám umožní mít kontrolu nad kvalitou a chutí. Užijte si voňavý chléb, který přivede do vašeho domova atmosféru domácího pekařství.

Chleba z droždí – recept

Chléb z čerstvého droždí je králem mezi domácími pečivovými dobrotami. Tento recept vám umožní upéct chléb plný čerstvosti a chutí, které se budou rozplývat na vašem patře. Připravte se na voňavý a chutný zážitek z domácího pečení s naším receptem na chléb z čerstvého droždí.

Ingredience na chleba z droždí

 • 500 g hladké pšeničné mouky
 • 20 g čerstvého droždí
 • 10 g soli
 • 300 ml vlažné vody

Postup na chleba z droždí

 1. V misce smíchejte 500 g hladké pšeničné mouky a 10 g soli.
 2. Drobně rozdrolte 20 g čerstvého droždí a přidejte ho do misky s moukou.
 3. Postupně přilijte 300 ml vlažné vody a začněte hníst těsto. Míchejte, dokud se všechny ingredience náležitě spojí a vytvoří hladké těsto.
 4. Zakryjte misku čistou utěrkou nebo plastovou fólií a nechte těsto kynout na teplém místě po dobu 1 – 2 hodin, nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem.
 5. Po vykynutí těsta předehřejte troubu na 220 °C.
 6. Těsto přeložte na pomoučený povrch a rukama mu dejte tvar chleba. Umístěte ho na plech s pečícím papírem nebo do vhodné formy.
 7. Zakryjte ho a nechte ho odpočívat dalších 15-20 minut.
 8. Pečte chléb v předehřáté troubě po dobu 25-30 minut, nebo dokud není chléb krásně zlatý.
 9. Nechte chléb vychladnout na mřížce.

S tímto receptem na chléb z čerstvého droždí si můžete užít voňavý a chutný chléb, který přivede do vašeho domova atmosféru domácího pekařství.

Pečení chleba je nejen uspokojivé, ale také vám umožní mít kontrolu nad kvalitou a chutí. Užijte si lahodný chléb, který bude lahodit celé rodině.

Chléb bez hnětení – jak upéct chleba bez hnětení – recept

Chléb bez hnětení je kouzelný způsob, jak si doma upéct chutný a čerstvý chléb bez nutnosti dlouhého hnětení a péči. Tento recept na chléb bez hnětení vám umožní vytvořit si vlastní pečivo s minimálním úsilím, ale maximálním výsledkem. Pusťte se do pečení s naším jednoduchým postupem a zažijte magii domácího chleba.

Ingredience na chléb bez hnětení

 • 500 g hladké pšeničné mouky
 • 7 g suchého droždí
 • 10 g soli
 • 350 ml vlažné vody

Postup, jak upéct chleba bez hnětení

 1. V míse smíchejte 500 g hladké pšeničné mouky, 7 g suchého droždí a 10 g soli.
 2. Postupně přilijte 350 ml vlažné vody a míchejte, dokud všechny ingredience vytvoří hrudkovité těsto. Není potřeba ho hníst.
 3. Zakryjte misku čistou utěrkou nebo plastovou fólií a nechte těsto kynout na teplém místě po dobu 12 – 18 hodin nebo přes noc. Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem a být plné bublinek.
 4. Po vykynutí těsta předehřejte troubu na 220 °C. Do trouby dejte kastrol nebo jiný pekáč s poklicí.
 5. Těsto přeložte na pomoučený povrch, lehce jej pokapejte moukou a přikryjte kuchyňskou utěrkou na 15 minut.
 6. Poté těsto opatrně přeložte do vyhřátého kastrolu, přikryjte poklicí a pečte v troubě 30 minut.
 7. Po 30 minutách odeberte poklici a dopečte chléb dalších 15-20 minut, dokud není krásně zlatý.
 8. Nechte chléb vychladnout na mřížce.

Tímto receptem na chléb bez hnětení si můžete vychutnat čerstvý a chutný chléb s minimálním úsilím. Vytvořte si domácí pečivo, které se bude chlubit krásnou chutí a křupavou kůrkou. Pečení chleba nemusí být složité, a tento recept vám to jistě dokáže.

Chleba z domácího kvásku je nepřekonatelný.

Kváskový chléb – recept

Kváskový chléb je výjimečný díky své chuti, textuře a vůni. Vytvoření vlastního kvásku je sice trochu trpělivější proces, ale výsledek stojí za to.

Tento recept na kváskový chléb vám umožní si vytvořit chléb, který se bude mlsně rozplývat na vašem patře. Připravte se na dobrodružství pečení s naším receptem na kváskový chléb.

Ingredience na kváskový chléb

 • 200 g kvásku (připraveného kvásku)
 • 500 g hladké pšeničné mouky
 • 10 g soli
 • 300 ml vlažné vody

Postup na kváskový chléb

 1. Začněte s kváskem, který musí být připraven předem. Smíchejte 100 g hladké pšeničné mouky s 100 ml vlažné vody a nechte kvásek kynout na teplém místě přes noc (asi 8-12 hodin).
 2. V míse smíchejte 500 g hladké pšeničné mouky a 10 g soli.
 3. Přidejte 200 g připraveného kvásku a 300 ml vlažné vody.
 4. Míchejte, dokud se všechny ingredience dobře spojí a vytvoří těsto. Pokud je těsto příliš suché, přidejte trochu vody.
 5. Zakryjte misku čistou utěrkou nebo plastovou fólií a nechte těsto kynout na teplém místě po dobu 3-4 hodin, nebo dokud zdvojnásobí svůj objem.
 6. Po vykynutí těsta předehřejte troubu na 220 °C s kastrolem nebo jiným pekáčem s poklicí uvnitř.
 7. Těsto přeložte na pomoučený povrch a rukama mu dejte tvar chleba. Umístěte ho do vyhřátého kastrolu, přikryjte poklicí a pečte v troubě po dobu 30 minut.
 8. Po 30 minutách odstraňte poklici a dopečte chléb dalších 15-20 minut, dokud není krásně zlatý.
 9. Nechte chléb vychladnout na mřížce.

S tímto receptem na kváskový chléb si můžete vychutnat chutný a aromatický chléb, který je výsledkem trpělivosti a lásky k pečení. Kváskový chléb má výjimečnou chuť a vůni, které určitě oceníte. Pečení kváskového chleba vám umožní vytvořit si pečivo, které bude pokaždé oslavou dobrého jídla.

Domácí chléb recept – domácí chleba recept

Domácí chléb bude vždy chutnat mnohem lépe než ten kupovaný. S pomocí tohoto receptu si můžete snadno a rychle připravit váš vlastní domácí chléb. Skvěle se hodí k polévkám, přikusujte ho třeba k celerové polévce.

Příprava

 • Příprava: 20 minut + kynutí
 • Pečení: 30 minut

Recept je na dva bochníky

Ingredience na domácí chleba

 • 1 balení sušeného droždí
 • 3 lžíce a 1/2 lžičky cukru
 • 1 lžíce soli
 • 2 a 1/4 šálku teplé vody
 • 6 a 1/2 šálku hladké mouky
 • 2 lžíce řepkového oleje

Postup na domácí chleba

 1. Ve velké míse rozpusťte droždí a 1/2 lžičky cukru v teplé vodě; nechte stát, dokud se na povrchu nevytvoří bublinky. Smíchejte zbývající 3 lžíce cukru, sůl a 3 šálky mouky. Do směsi droždí vmíchejte olej, vše vlijte do sypké směsi a utřete do hladka. Po 1/2 šálku vmíchávejte tolik zbývající mouky, aby vzniklo vláčné těsto.
 2. Vytvořené těsto vyklopte na pomoučněnou plochu a zpracovávejte zhruba 8-10 minut. Vložte do vymazané mísy a obraťte, aby byly všechny strany pomazané. Přikryjte bavlněnou utěrkou a nechte 1 až 1 a 1/2 hodiny kynout na teplém místě, dokud těsto neznásobí svůj objem.
 3. Těsto propracujte. Překlopíme na lehce pomoučněný vál a rozdělte na polovinu. Z každé vytvarujte bochník. Vložte do dvou vymaštěných forem, přikryjte a opět nechte kynout do zdvojnásobení objemu.
 4. Pečte při 190 °C, dokud bochník nezíská zlatohnědou barvu a při poklepání nezní dutě. Vyjměte z trouby a nechte chladnout na mřížce.

Vytvoření domácího chleba má mnoho výhod. Můžete si být jisti tím, co jíte, a můžete si upravit recept podle svých představ. Navíc to bude chutnat a vonět neuvěřitelně.

Domácí chleba si můžete přizpůsobit podle vaší chuti.

Takže pokud jste se dosud báli vyzkoušet péct vlastní chléb, nebo pokud jste již zkušeným pekařem, nyní je čas na to se do práce pustit. S našimi recepty na domácí chléb si můžete užít tu nejlepší chutnou jistotu a vytvořit tak chléb, který se stane centrem pozornosti na vašem rodinném stole.

Pusťte se do péče o své zdraví a chuťové buňky, a uvidíte, že vaše kuchyňská dobrodružství budou odměněna tou nejlepší možnou formou domácího pečiva.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang