Klasická margarita – recept

Koktejly

Margarita je klasikou z jasného důvodu! Obsahuje pouze 3 ingredience – tequilu, pomerančový likér a limetkovou šťávu. Slaný okraj je třešničkou na dort.

Klasická margarita má vznešenost, která se projevuje její jednoduchostí – tequila, sladký pomerančový likér a kyselá limetková šťáva. Pouhé tři ingredience, harmonicky zkombinované a dokonale vyvážené.

Příprava:

  • Doba přípravy: 10 minut
  • Počet porcí: 1 koktejl

Tento recept na koktejl je dobré si zapamatovat, protože se dá snadno připravit na improvizovaných večírcích, letních grilovačkách nebo když si člověk uprostřed zimy potřebuje připomenout sluníčko.

Ingredience

  • 45 ml blanco tequily (nazývané také plato nebo stříbrná tequila)
  • 30 ml pomerančového likéru
  • 15 ml čerstvě vymačkané limetkové šťávy
  • sůl a kousek limetky, led (nepovinně)

Postup

Do široké mísy nebo malé misky nasypte trochu kuchyňské soli. Vezměte měsíček limetky a štědře jím potřete okraj sklenice. Položte sklenici tímto okrajem do soli. Sklenici naplňte čerstvým ledem a dejte stranou.

Nyní přichází na řadu příprava samotného koktejlu. Tequilu, pomerančový likér a limetkovou šťávu nalijte do šejkru naplněného ledem. 10 vteřin protřepávejte a poté sceďte do připravené koktejlové sklenice. Ozdobte limetkou.

Nejlepší tequila na margaritu

K přípravě margarity by se měla používat pouze kvalitní tequila. Vzhledem k tomu, že koktejl obsahuje pouze 3 ingredience, bude mít špatná tequila za následek stejně špatnou margaritu.

Hledejte láhve s nápisem 100% de agave, což znamená, že tequila je destilována pouze z mexických rostlin modré agáve. Levné tequily jsou často říznuté alkoholem vyrobeným z kukuřice nebo cukrové třtiny a chutnají ploše a nepříjemně hořce.

Kvalitní tequila navíc zraje 2 až 12 měsíců v dubových sudech, což jí dodává chuťové nuance. Blanco tequila (nazývaná také plato nebo silver) zraje 2 měsíce, reposado 2 až 11 měsíců a añejo 12 a více měsíců.

Tento koktejl lze podávat se solí nebo bez ní, s ledem nebo bez. To záleží na každém!

TIP: Dalším koktejlem, jehož základ tvoří stříbrná, resp. Blanco tequila, je např. Tequila Sunrise.

Další variace margarity

Co takhle to trochu pozměnit? Vyzkoušejte některou z těchto variací na margaritu:

  • Reposado nebo Añejo margarita. Tyto tequily zrají déle v dubových sudech, mají tmavší barvu a komplexnější chuť a vůni. Jejich použití v margaritě člověku může otevřít oči.
  • Mezcal margarita. Vyměňte tequilu za mezcal, kouřovějšího a divočejšího příbuzného tequily.
  • Pikantní margarita. Do koktejlového šejkru přidejte několik plátků jalapeňo, které koktejlu dodají trochu tepla.
  • Ananasová margarita. Vyměňte pomerančový likér za ananasový džus.

Kategorie:

Koktejly

© 2023 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang