Bordeaux

Víno

Město Bordeaux a přilehlý kraj leží právě v oněch pomyslných místech, která dělí Francii na severní a jižní. Velké město, které svou pompou konkuruje samotné Paříži, připomíná Antverpy či Versailles a má ekonomiku mezinárodního úrovně. Jeho architektura připomíná daleko více Paříž než typickou architekturu malých městeček a vesnic Středozemí.

Přesto z Bordeaux jeho podnebí a styl života obyvatel dělá město francouzského jihu. Surfaři si užívají místních vln, teplá léta a písečné pláže lákají příznivce venkovních radovánek a místní kuchyně je viditelně poznamenaná baskickými a španělskými vlivy.

Oblíbenými sporty jsou zde fotbal a ragby. Tuto vyváženost mezi jižanskými a severskými charakteristikami lze pozorovat i ve vínech a vinicích Bordeaux.

Podnebí

Bez přítomnosti vlivu Golfského proudu, který ohřívá severní Atlantik až k pobřeží Norska, by bylo v Bordeaux podle jeho nadmořské výšky stejně chladno jako v New Yorku. Tak tomu ale naštěstí není. Letní horka a nádherné podzimy dovolují hroznům dokonale uzrát.

Přestože jsou místní vinice před slanými větry Atlantiku chráněny největším jedlovým lesem Evropy, oceán zde má stále svou moc. Zmírňuje letní vedra a poskytuje pro hrozny tolik potřebnou vláhu ve formě dešťů.

K mírnějším podmínkám přispívá i veliké ústí řeky Gironde, táhnoucí se více než sto kilometrů do vnitrozemí. Podobnou rovnováhu a harmonii lze najít i v místních vínech. Přestože z nich doslova prýští slunce, ve kterém zrála, nejsou ani příliš živá, ani přehnaně těžká, ale přesně taková, jaká mají být – vyvážená.

Život a kultura

Bordeaux je, podobně jako jeho podnebí, městem na pomezí. Patří nerozlučně jak k severu, tak k jihu Francie. Období anglické nadvlády ve středověku mu dodalo náležité postavení a ze svých komerčních styků s německou Hanzou a Nizozemím zase získalo profesionalitu a otevřenost světu. 

Z časů Ludvíka XIV. si uchovalo svou pravidelnou, tradiční architekturu, jejíž rysy je možné nejlépe pozorovat na mnoha hradech a zámcích postavených ze světlého kamene. Na druhou stranu žije Bordeaux v téměř latinském rytmu. Je to město vynikajícího jídla a pití, jeho obyvatelé pocházejí ze všech koutů Akvitánie, která sousedí se Španělskem a má v tomto směru mnohem blíže městům jako Bilbao či Toulouse, než k Paříži.

Krajina

Původ mozaikovité podoby krajiny okolo Bordeaux je dán především dvěma odlišnými oblastmi. Na levém břehu řeky Garonny (a také kolem jejího ústí) jsou půdy převážně naplaveninové. Jsou obzvláště vzácné, jelikož obsahují řekou vyhlazené kameny nazývané graves, které řeka donesla až z 600 kilometrů vzdálených Pyrenejí. Jsou obsaženy v teplých a suchých půdách vinic a skvěle se hodí k pěstování vín, obzvláště Cabernetu Sauvignon.

Na druhé straně řeky je krajina zaoblenější a zemitější s jílovo-vápencovými říčními břehy a kopci s hlubšími druhy půdy, které jsou výtečné pro odrůdy jako je Merlot. Oba tyto typy jsou naplaveninové a usazeninové a obsahují velké množství vápence.

Kategorie:

Víno

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang