Jak správně zamrazit brambory – recept

Bramborové přílohyPřílohy
jak-spravne-zamrazit-brambory-4742143

Ano, brambory a sladké brambory můžete zmrazit! Zde se dozvíte, jak zmrazit hranolky, bramborovou kaši a další brambory, a také nejlepší recepty na využití všech zmrazených brambor.

Brambory – včetně bílých a sladkých brambor – vydrží při pokojové teplotě několik týdnů a až měsíc, pokud jsou uchovávány na chladném a tmavém místě s dobrým větráním.

Věděli jste však, že je lze také zmrazit a že při správné přípravě a zmrazení vydrží i několik měsíců? Je to pravda, a když si uvědomíte, že brambory se často prodávají ve velkých pětikilových pytlích, začíná zmrazení znít jako velmi rozumná volba.

Když k tomu připočtete cenovou dostupnost, všestrannost a snadnou přípravu brambor, budete mít v mrazáku neustále zásoby brambor. Navíc u některých pokrmů může zmrazení brambor skutečně zlepšit jejich strukturu a chuť.

Jak zmrazit brambory

Klíčem ke zmrazení brambor a sladkých brambor je jejich částečné uvaření. Protože syrové brambory obsahují velké množství vody, nedají se dobře zmrazit a mohou být kašovité, vodnaté nebo dokonce zrnité. Vaření před zmrazením se může zdát jako obtíž, ale berte to spíše jako úsporu času.

Částečně uvařené brambory vyžadují méně času v troubě, což je užitečné zejména o svátcích a při zvláštních příležitostech, kdy o čas a místo v troubě soupeří spousta jídel.

jak-zmrazit-brambory-3995028
Jak zmrazit brambory.

Záleží na vás, zda brambory pro zmrazení oloupete, ale stejně jako u všech ostatních surovin je důležité zmrazovat pouze brambory, které jsou ještě na vrcholu čerstvosti, a ne ty, které by měly jít do kompostu.

Brambory zamrazujte ve vzduchotěsných sáčcích. Sáčky vždy opatřete datem a štítkem, abyste měli přehled o tom, co máte v mrazničce, a aby se potraviny nevyplýtvaly.

Mražené brambory lze často použít přímo z mrazáku, ale pokud je chcete nejprve rozmrazit, vždy je rozmrazte v lednici. Chuť nebo struktura brambor se může trochu lišit, než kdybyste použili čerstvé brambory, proto kontrolujte jejich propečenost, abyste si byli jisti, že je nepřevaříte.

Sladké brambory můžete zmrazit stejnými metodami jako běžné brambory, ale načasování se může mírně lišit.

Jak zmrazit brambory určené k pečení

Zmrazení brambor, které plánujete upéct, nejenže šetří čas, ale také může zajistit, že brambory budou křupavé. Pokud chcete, oloupejte brambory, nakrájejte je na klínky, kostky nebo kousky a blanšírujte je ve vroucí vodě, dokud nejsou měkké, ale stále mají kousavý nádech.

Doba vaření se liší v závislosti na odrůdě brambor a na tom, jak velké nebo malé kousky jste nakrájeli, ale důležité je, aby brambory nebyly úplně rozvařené.

Poté brambory slijte, ponořte je do mísy s ledovou vodou, aby se proces vaření zastavil, znovu je slijte a nechte zcela vychladnout. Brambory rozložte v rovnoměrné vrstvě na plech, dbejte na to, aby se nedotýkaly, a poté je zmrazte na 6 až 12 hodin nebo dokud neztuhnou.

Poté brambory přendejte do vzduchotěsných sáčků do mrazničky a zmrazte je až na 3 měsíce. Když jsou zmrazené brambory připravené k pečení, potřete je olivovým olejem, osolte a opepřete a opečte je dozlatova a dokřupava.

Jak zmrazit hranolky

Stejně jako u opékaných brambor je i u hranolků nutné blanšírování, ale tento krok navíc přináší další výhodu – hranolky jsou na povrchu křupavé, ale uvnitř neodolatelně nadýchané. V případě potřeby brambory oloupejte a podle potřeby nakrájejte na silné nebo tenké plátky.

Hranolky blanšírujte ve velkém hrnci s vroucí vodou asi 2 minuty, přičemž dobu blanšírování upravte podle druhu a velikosti brambor.

Poté brambory ponořte do ledové lázně, aby se proces vaření zastavil. Hranolky slijte, nechte je zcela oschnout a poté je vhoďte do trochy rostlinného oleje – asi 1 polévková lžíce na každé 2 kg brambor – rozprostřete v rovnoměrné vrstvě na vyložený plech a zmrazte, dokud neztuhnou, asi 6 hodin nebo přes noc.

Zmrazené hranolky přendejte do vzduchotěsného sáčku a zmrazte je až na 6 měsíců. Domácí hranolky lze péct nebo smažit přímo z mrazáku.

jak-zmrazit-hranolky-6173643
Jak zmrazit hranolky.

Jak zmrazit bramborovou kaši

Bramborová kaše často obsahuje bohaté přísady, jako je smetana, zakysaná smetana nebo smetanový sýr, které pomáhají zachovat její strukturu během procesu zmrazování a rozmrazování.

Připravte bramborovou kaši podle receptu, pak ji lžící vložte do vzduchotěsného sáčku do mrazničky nebo ji rozdělte na jednotlivé porce, nechte zcela vychladnout a zmrazte až na 6 měsíců.

Zmrazenou bramborovou kaši rozmrazte v lednici a znovu ohřejte v troubě nebo mikrovlnné troubě, před podáváním ji nezapomeňte promíchat.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang