Bramborové placky jsou pokrmem, který znaly už naše babičky. Není na něj potřeba nic víc než 3 suroviny, které má v kuchyni každý, a přesto ho strávníci milují už desítky let. Podle kterého receptu staročeské bramborové placky připracovat, aby byly co nejlepší?
Kdo hledá inspiraci na rychlou večeři pro dva nebo třeba i pro celou rodinu, ovšem zeleninového rizota i špaget na nejrůznější způsoby už má plné zuby, neměl by mu recept na staročeské bramborové placky uniknout. Jejich příprava je nenáročná a zabere pár minut. Dají se podávat jako příloha či ve formě hlavního chodu.
Shrnutí článku
Recept na výborné staročeské bramborové placky
Recept na bramborové placky se škvarky, s uzeným a se sýrem
Bramborové placky do trouby, ze syrových brambor a placky z mouky
Tipy jak na nejlepší staročeské bramborové placky z vařených brambor
Navíc je lze různě obměňovat, a tak výsledný pokrm může být pokaždé jiný. Kdo se neobejde bez masa, přidá do placek šunku nebo uzené, ozvláštnit se recept staročeských bramborových placek dá také sýrem nebo škvarky. Skvělé jsou také bramborovo zelné placky nebo pečený bramborák.
Avšak i původní staročeský recept mlsné jazýčky uspokojí. Mezi další oblíbené bramborové pokrmy patří bramborový koláč nebo polské pirohy. Nebo si můžete připravit pečené batáty v troubě – skvěle se hodí k steaku.
Každopádně se nejedná o nejdietnější pokrm vhodný pro kohokoliv, kdo se snaží zhubnout břicho. I zdravá večeře však může být chutná! Důkazem je třeba domácí zdravá pizza, která se bez problémů hodí i do sportovního jídelníčku.
Výborné staročeské bramborové placky – recept
Příprava základních bramborových placek je velice jednoduchá. Jak tedy vypadá kompletní recept na výborné bramborové placky krok po kroku?
Ingredience na staročeské bramborové placky z vařených brambor:
- 1 kg brambor (varný typ C)
- 1 vejce
- 200 g hrubé mouky (plus něco málo na podsypávání při válení placek)
- sůl
Postup:
Brambory se omyjí a uvaří ve slupce, ideálně na páře. Ještě horké se oloupou a následně najemno nastrouhají, prolisují či důkladně rozmačkají. Do mísy k bramborám se přidá vajíčko, mouka a sůl. Vznikne tuhé těsto, které se dá rozválet válečkem.
Nyní přichází na řadu příprava jednotlivých placek. Z těsta se odkrojí kousek o velikosti většího golfového míčku a pomoučenýma rukama se z něj vytvaruje kulička. Na důkladně pomoučené ploše se rozválí na placku silnou asi půl centimetru.
K tepelné úpravě je potřeba litinová nebo nerezová pánev. Ta se nejprve asi minutu nahřívá, poté se výkon plotýnky sníží cca na třetinu.
Na zcela suchou pánev se postupně pokládají placky. Každá se smaží asi 1–2 minuty z jedné strany, dokud zespod nezačne hnědnout. Pak se placka otočí a dopeče se i z druhé strany. Že je hotová, se dá poznat podle toho, že se v pánvi začne trochu nafukovat.
Mezi tím, co se peče jedna placka, si rozválíme těsto na další. Takto se postupuje do té doby, než jsou všechny placky hotové.
V moderní kuchyni recept na staročeské bramborové placky prošel již řadou obměn. Dnes je běžné tento pokrm smažit a přidávat do těsta nejrůznější suroviny pro zajímavější chuť. S těmi nejoblíbenějšími recepty se čtenáři mohou seznámit na následujících řádcích.
Bramborové placky se škvarky
Pro některé se škvarky staly již nedílnou součástí bramborových placek. Dodávají jim specifickou chuť a příjemně křupou. Placky se škvarky jsou dokonalé k zeleninovým polévkám, zejména v kombinaci s květákovou polévkou s vajíčkem jsou dokonalé.
Ingredience na bramborové placky se škvarky:
- 400 g
- cca 80 – 100 g polohrubé mouky
- velká hrst škvarků
- sůl
- mouka
- sádlo
Postup:
Brambory se omyjí a uvaří ve slupce. Mezitím přichází na řadu příprava škvarek. Ty je potřeba nakrájet na drobné kousky. Jakmile jsou brambory měkké, scedí se, oloupou a najemno se nastrouhají nebo prolisují.
Do mísy s bramborami se přidají škvarky, mouka a libovolné množství soli. Vše se pečlivě promíchá a spojí v těsto, které je následně třeba vytvarovat do silnějšího válečku. Z válečku se postupně odkrajují plátky, které se na moukou posypaném povrchu vyválí do tenka.
Bramborové placky se škvarky lze upéct v troubě na vysokou teplotu a nebo osmažit na sádle či na jiném libovolném tuku. Do těsta je možné přidat vejce, obejde se to však i bez něj.
Bramborové placky s uzeným
Kdo si svůj oběd nebo večeři nedovede představit bez masa, může si připravit bramborové placky s uzeným. Právě uzené maso se k mastnému pokrmu hodí nejvíce.
Ingredience na bramborové placky s uzeným:
- 100 g uzeného masa
- 250 g brambor
- 100 g hrubé mouky
- 1 vejce
- 1 lžíce solamilu
- 1 cibule
- sůl
- sádlo
Postup:
Ze všeho nejdříve si dáme asi na 45 minut vařit uzené maso a zároveň také brambory ve slupce. Jakmile jsou obě suroviny měkké, scedíme je a necháme vychladnout. Brambory se oloupou a najemno nastrouhají, maso se nakrájí na kostičky.
V míse se smíchají brambory s vajíčkem, solí a solamilem. Následně se přidá uzené maso. Těsto se zpracovává rukama, dokud není hladké. Co se konzistence týče, mělo by být dostatečně tuhé, aby z něj šla vyválet silnější placka.
Z těsta se pomocí skleničky libovolné velikosti vykrájí kolečka. Smaží se na pánvi v sádle z obou stran, dokud nezačnou zlátnout. Mezi tím, co se smaží placky, si nakrájíme cibuli na slabé proužky a taktéž smažíme. Křupavá cibulka se podává společně s placičkami.
K bramborovým plackám s uzeným se skvěle hodí také kyselá okurka nebo salát coleslaw. Chutná a rychlá večeře, ve které nechybí ani maso, je na světě! Vegani a vegetariáni mohou zkusit zaexperimentovat se sójovým masem.
Bramborové placky se sýrem
Do bramborových placek může každý přidat cokoliv, co mu v lednici přebývá a co má ráda. Třeba sýr. Hodí se do nich jak čedar či gouda, tak niva, uzený i veganský sýr.
Ingredience na bramborové placky se sýrem:
- 600 g vařených brambor
- 200 g tvrdého sýra (uzený sýr, gouda, čedar, niva apod.)
- 2 ks vajec
- hladká mouka
- česnek
- koření
- bylinky
- olej
Postup:
Na tento recept na bramborové placky se hodí oloupané, předem uvařené brambory. Mohou být například zbylé od oběda. Brambory a sýr se nahrubo nastrouhají do mísy. Přidají se obě vejce a směs se dochutí solí, kořením a bylinkami dle vlastního gusta.
Těsto se pečlivě promíchá a dle potřeby se zahustí hladkou moukou. Nemělo by jí tam přijít moc, aby těsto zůstalo vláčné. Ideální množství jsou asi 2–3 lžíce. Nevýhodou bramborového těsta je, že má tendenci řídnout. To lze jednoduše vyřešit obalením placek před smažením v hrubé mouce.
Přichází na řadu tvarování jednotlivých placek, a to jednoduše v dlaních. Aby to šlo lépe a nic se nikde nelepilo, je dobré potřít si ruce olejem. Každý kus se smaží z obou stran dozlatova v rozpáleném oleji.
Bramborové placky se sýrem je ideální podávat v kombinaci se zeleninovým salátem, oblíbeným dipem ze zakysané smetany či s tzatziki. Hodí se i jako příloha k masu, ať už se jedná o maso kuřecí, vepřové či jakékoliv jiné.
Bramborové placky do trouby
Bramborové placky do trouby jsou vhodnou volbou pro ty, kteří nemají rádi péct jídlo na oleji, tuku či na másle. Tato varianta bramborových placek je odlehčenější a zdravější verzí obyčejných bramborových placek.
Ingredience na bramborové placky do trouby:
- 1 kg uvařených měkkých brambor
- 1 vejce
- polohrubá mouka dle potřeby
- sůl
- pro ty, kteří chtějí, sádlo na pomazání
Postup:
Oloupané brambory nastrouháme nahrubo a smícháme společně s vejcem, polohrubou moukou a solí. Z vytvořeného bramborového těsta následně tvoříme placky, které rozložíme na plech vyložený pečícím papírem.
Z vrchu se placky mohou potřít sádle a poté vložit do trouby, která je předehřátá na 200 °C a pečeme zhruba 20-30 minut. Zhruba v půlce pečení placky obrátíme.
Bramborové placky ze syrových brambor
Bramborové placky ze syrových brambor, nebo-li velmi oblíbené bramboráky. Kdo by je neměl rád? Skvělé bramborové placky, které se připravují ze syrových brambor a smaží se na oleji na pánvi. Je to taková česká klasika, která se hodí na večeři, jako příloha nebo k zakousnutí k pivu.
Ingredience na bramborové placky ze syrových brambor:
- 1 kg brambor
- 120 g hladké mouky
- 2 vejce
- 2 – 3 stroužky česneku
- sůl, pepř, majoránka
Postup:
Syrové brambory zbavíme slupky, oškrábeme, omyjeme a nastrouháme na struhadle. Vodu, kterou brambory pustily, částečně slijeme. Nastrouhané brambory ochutíme solí, pepřem a trochou majoránky či jiného koření dle chuti.
Přidáme vejce a mouku dle potřeby, aby těsto nebylo tuhé, přesto trochu lepkavé. Na pánvi si rozehřejeme tuk nebo olej a po lžících tvarujeme bramborové placky na pánev. Smažíme z obou stran do zlatova.
Placky z mouky
Placky z mouky jsou variantou na rychlé bramborové placky. Takovéto placky můžeme najít i pod názvem lokše, které můžeme znát i jako babiččiny bramborové placky, poněvadž je ve většině pekly babičky, když jim zbyly brambory.
Placky z mouky se dají použít na mnoho způsobů, ať už se jedná o obyčejné bramborové placky na slano jen tak nebo na sladko. Využití v kuchyni najdou mnoho.
Ingredience na placky z mouky:
- 130 g hladké mouky
- 400 g měkkých brambor (uvařených)
- sůl
- lžíce másla nebo sádla na pomazání
Postup:
Připravené uvařené brambory si nastrouháme na struhadle, poté přidáme mouku a sůl a vypracujeme těsto. Z těsta uděláme váleček, jako bychom chtěli dělat bramborové knedlíky. Z válečku postupně odkrajujeme části těsta a na pooučněném vále vyválíme placku o tloušťce 2-3 mm.
Vyválenou placku vložíme do rozpálené pánve a opečeme z obou stran. Upečenou placku potřeme máslem nebo sádlem. Podáváme na sladko či naslano.
Tipy jak na nejlepší staročeské bramborové placky z vařených brambor
Rozdíl mezi staročeskými bramborovými plackami neboli lokši a klasickými bramboráky je prostý. Oproti bramborákům se odjakživa připravují bramborové placky z vařených brambor. Jedná se o staročeské jídlo, které se díky své chutnosti těší oblibě dodnes.
Najít na recept na nejlepší bramborové placky není nic lehkého, mnoho z nich totiž obsahuje různá vylepšení a suroviny navíc a už nelze hovořit o tradičních bramborových plackách. Na jejich přípravu přitom není potřeba nic víc než 3 běžné suroviny – vařené brambory, vajíčko a hrubá mouka (případně polohrubá).
Jak se bramborové placky z vařených brambor správně připravují?
Brambory se loupou až po uvaření, díky čemuž si zachovají výraznou chuť. Na otázku, jak dlouho vařit brambory ve slupce, neexistuje jednoznačná odpověď. Zda jsou hotové, se dá jednoduše vyzkoušet píchnutím vidličkou.
S vajíčkem se to nesmí přehnat, aby těsto nebylo moc řídké a nebylo nutné to přehánět s moukou. Na 1 kg uvařených brambor bohatě stačí 1 vejce.
Na menší množství brambor je možné použít pouze žloutek a nebo vajíčko úplně vynechat. Pak se jedná o pokrm vhodný i pro vegany. Podobným způsobem lze připravit také veganské bramboráky.
Co se množství mouky týče, mělo by se pohybovat někde mezi 150 g a 300 g na 1 kg brambor. Více mouky znamená tužší placky a zároveň jednodušší zpracování těsta.
Pravé staročeské lokše se nesmaží ani neopékají v tuku. Pouze se nasucho pečou a během toho se jednou otáčejí. Staročeské bramborové placky z vařených brambor se podávají buď přeložené na čtvrtky, nebo srolované jako palačinky.
Každý si je může dochutit podle svého gusta. Naslano jsou výborné potřené rozpuštěným sádlem a naplněné kysaným zelím nebo husími, kachními či kuřecími játry.
Kdo upřednostňuje sladkou verzi, může si je naplnit mákem, džemem nebo povidly. Vyzkoušet je možné také německé bramborové placky.