Babaganuš

Babaganuš – dip nebo pomazánka z lilku – patří k orientálním pokrmům, přesněji pochází z Libanonu, ale své různé úpravy má i právě v Turecku, Egyptě, Rumunsku i Indii. Dá se použít jako dip, omáčka, nebo jako salát či příloha.

Tento pokrm je hodně výrazný, proto k němu (jako příloze) kuchaři volí jemné a ne moc kořeněné maso. Je možné sáhnout po kuřecím, krůtím či lososu. A kromě sezamové pasty tahini je recept nenáročný, takže stojí za vyzkoušení. Stejně tak recepty na řeckou pomazánku z lilku a lilek pečený v troubě, které najdete níže.

Baba Ganoush – nejlepší dip v blízkovýchodní kuchyni

Babaganuš (také Baba Ganoush) a hummus jsou dva nejlepší dipy, které se vyskytují ve středomořské a blízkovýchodní kuchyni. Pokud vás zajímá, který se lépe hodí k pita chlebu, zde je rozdíl mezi Baba Ganoush a hummusem.

Hummus a Babaganuš jsou stejné, pokud jde o strukturu, konzistenci i vzhled. Oba mají také téměř stejnou barvu, takže na první pohled ani nepoznáte, který je který. Ve skutečnosti si však nejsou podobné, protože jejich chuť není stejná.

Jedním z hlavních rozdílů mezi Baba Ganoush a hummusem je hlavní složka Baba Ganoush, kterou je lilek. V hummusu je hlavní složkou cizrna. Ačkoli se tento rozdíl zdá být jednoduchý, v chuti je to obrovský rozdíl. Baba Ganoush má zemitou chuť, zatímco hummus má spíše oříškový nádech.

Co se týče nutričního obsahu Baba Ganoush a hummusu, jsou si dost podobné. Oba mají 0 % cholesterolu a vysoký obsah vlákniny a bílkovin. Nicméně hummus má vyšší obsah kalorií a Baba Ganoush zase obsahuje vitaminy B a E, které se v hummusu nevyskytují.

Lilek a zdraví

Lilek je potravina bohatá na živiny a může prospívat vašemu celkovému zdraví, včetně vašeho srdce. Je to nízkokalorická potravina s vysokým obsahem vlákniny, vitaminů a minerálů. Je také jednoduchým a chutným doplňkem každého zdravého jídelníčku – od snížení rizika srdečních onemocnění až po pomoc při kontrole hladiny cukru v krvi a hubnutí.

Lilek má vysoký obsah antokyanů, barviva s antioxidačními vlastnostmi, které může chránit před poškozením buněk. Některé studie zjistily, že lilky mohou zlepšovat funkci srdce a snižovat hladinu LDL cholesterolu a triglyceridů, je však třeba provést rozsáhlejší výzkum. Lze jej také použít místo přísad s vyšším obsahem kalorií. Konzumace lilku (a celkově většího množství ovoce a zeleniny) může také chránit před některými typy rakoviny.

Domácí Baba Ganoush – recept

Zkuste skvělou domácí lilkovou pomazánku Baba Ganoush – recept je snadný na přípravu a není potřeba kuchyňský robot. Potřebujete lilek, tahini, olivový olej, citronovou šťávu, česnek a koření. Recept pro zhruba 1 a ¾ šálku (dost na to, aby se podával 4 až 6 lidem jako předkrm).

Ingredience na domácí Baba Ganoush

  • 900 g italských lilků (asi 2 malé až střední lilky)
  • 2 středně velké stroužky česneku, prolisované nebo mleté
  • 2 lžíce citronové šťávy, v případě potřeby více
  • ¼ šálku tahini
  • ⅓ šálku extra panenského olivového oleje, plus další na potření lilků a ozdobu
  • 2 lžíce nasekané čerstvé ploché petrželky a další na ozdobu
  • ¾ lžičky soli, podle chuti
  • ¼ lžičky mletého kmínu
  • špetka uzené papriky na ozdobu
  • návrhy na servírování: ohřáté nebo opečené pita plátky, mrkvové tyčinky, proužky papriky, plátky okurky atd.

Postup na domácí Baba Ganoush

  1. Předehřejte troubu na 230 °C, rošt umístěte do horní třetiny trouby. Velký plech s okrajem vyložte pečicím papírem, aby se lilek nepřichytil k plechu. Lilky podélně rozpulte a řezné strany lehce potřete olivovým olejem. Položte je na připravený plech půlkami dolů.
  2. Lilky pečte, dokud není vnitřek v celé ploše velmi měkký a slupka se neshrnuje, přibližně 35 až 40 minut (pokud používáte 1 velký lilek, může to trvat déle). Lilek dejte na několik minut stranou, aby vychladl. Lilky otočte a velkou lžící vydlabejte dužinu, přičemž slupku ponechte.
  3. Nad mísu umístěte sítko, přendejte dužinu do sítka a zbavte ji slupek. Odstraňte všechny zbloudilé kousky slupek lilku a vyhoďte je. Z lilku chcete odstranit co nejvíce vlhkosti, proto jej nechte několik minut odpočívat a protřepejte jej, aby se z něj uvolnila další vlhkost.
  4. Vyhoďte všechny kapky z lilku, slijte vodu, vytřete mísu a vyklopte lilek do mísy. Přidejte k lilku česnek a citronovou šťávu a intenzivně míchejte vidličkou, dokud se lilek nerozpadne. Přidejte do mísy tahini a míchejte. Za stálého míchání pomalu přilévejte olivový olej. Pokračujte v míchání, dokud směs nebude světlá a krémová, a vidličkou rozdělte obzvlášť dlouhé nitky lilku.
  5. Vmíchejte petrželku, sůl a kmín. Podle chuti dosolte a přidejte více citronové šťávy, pokud chcete pikantnější chuť.
  6. Přendejte Baba Ganoush do servírovací mísy a lehce zakápněte olivovým olejem. Nakonec posypte petrželkou a uzenou paprikou. Podávejte s přílohami podle vlastního výběru. Skvěle se hodí i na sendviče!
Baba Ganoush je aromatický a vydatný dip.

Recept na lilkovou pomazánku

Klasická lilková pomazánka Babaganuš se připravuje tak, že se lilek upeče doměkka, vydlabou se vnitřky a rozmačkají se s tahini, česnekem a kořením. Tato pomazánka z lilku se podává s pitou nebo slanými sušenkami a je skvělou svačinkou nebo předkrmem na večírek.

Ingredience na lilkovou pomazánku

  • 1 až 2 lilky (celkem 900 g)
  • 3 lžíce extra panenského olivového oleje
  • 2 až 3 lžíce praženého tahini (sezamová pasta)
  • 1 až 2 stroužky česneku (více nebo méně podle toho, jak moc česnekový chcete mít Baba Ganoush), jemně nasekané
  • 1/2 lžičky mletého kmínu
  • šťáva z 1 citronu (asi 2 1/2 lžíce)
  • sůl a kajenský pepř podle chuti
  • 1 lžíce nasekané petrželky

Postup na lilkovou pomazánku

  1. Předehřejte troubu na 200 °C. Lilky na několika místech propíchněte hroty vidličky. Lilky podélně rozřízněte napůl a řezné strany lehce potřete olivovým olejem (asi 1 polévkovou lžící).
  2. Položte je na plech řeznou stranou dolů a pečte, dokud nejsou velmi měkké, asi 35-40 minut. Vyjměte je z trouby a nechte 15 minut vychladnout.
  3. Dužinu lilku vydlabejte do velké mísy a dobře rozmačkejte vidličkou.
  4. Smíchejte lilek, prolisovaný česnek, zbývající olivový olej (asi 2 lžíce), tahini, kmín, 2 lžíce citronové šťávy, sůl a špetku kajenského pepře.
  5. Dobře rozmačkejte. Směs musí být poněkud hladká, ale stále si musí zachovat strukturu lilku.
  6. Nechte Baba Ganoush vychladnout na pokojovou teplotu a poté jej podle chuti dochuťte další citronovou šťávou, solí a kajenským pepřem.
  7. Pokud chcete, přilijte na povrch trochu olivového oleje. Lilkovou pomazánku posypte čerstvou nasekanou petrželkou.
  8. Podávejte s pita chlebem, krekry, toasty, plátky bagety nebo plátky okurky.
Lilková pomazánka se připravuje z pečeného lilku, tahini, česneku a citronové šťávy.

Mezi další oblíbené pomazánky patří avokádová pomazánka, mrkvová pomazánka, krabí pomazánka a vajíčková pomazánka.

Pomazánka z pečeného lilku – recept

Černý pepř a česnek ozvláštňují tuto neobyčejnou lilkovou pomazánku, která se hodí na křupavé krekry nebo opečený krajíc chleba. Recept na pomazánku z pečeného lilku připravíte za hodinu.

Ingredience na pomazánku z pečeného lilku

  • 3 lžíce olivového oleje
  • 3 stroužky česneku, mleté
  • 1/2 lžičky soli
  • 1/2 lžičky pepře
  • 2 velké sladké červené papriky nakrájené na 2,5 cm kousky
  • 1 středně velký lilek nakrájený na 2,5 cm kousky
  • 1 středně velká červená cibule, nakrájená na 2,5 cm kousky
  • 1 lžíce rajčatového protlaku
  • plátky opečené bagety nebo různé krekry

Postup na pomazánku z pečeného lilku

  1. Předehřejte troubu na 200 °C. Smíchejte první 4 přísady. Zeleninu dejte do velké mísy a promíchejte ji se směsí oleje. Přeneste ji do pánve o rozměrech 38 x 25 x 2,5 cm potřené sprejem na vaření. Zeleninu pečte do změknutí a lehkého zhnědnutí 45-50 minut, jednou promíchejte.
  2. Přeneste ji do kuchyňského robotu; mírně zchlaďte. Přidejte rajčatový protlak; mixujte, dokud se nespojí (směs by měla být kouskovitá).
  3. Přeneste do mísy a nechte zcela vychladnout. Podávejte s plátky bagety nebo krekry.
Pomazánka z lilku se obvykle podává jako předkrm nebo příloha k pita chlebu.

Řecká pomazánka z lilku – recept

Melitzanosalata je jednoduchá řecká pomazánka z lilku, který je dokonale uzený s česnekem, petrželkou, červenou cibulí, citronovou šťávou a extra panenským olivovým olejem. Je to ideální předkrm s pitou nebo oblíbeným chlebem, nebo jej můžete podávat ke grilovanému masu či dokonce rybě.

Ingredience na řeckou pomazánku z lilku

  • 2 velké lilky
  • 1 až 2 velké stroužky česneku mleté
  • ¼ červené cibule nakrájené nadrobno, asi ⅓ šálku, více na ozdobu
  • 1 šálek nasekané čerstvé petrželky, více na ozdobu
  • sůl a černý pepř
  • po ½ lžičce mletého kmínu a drcených vloček červené papriky, více podle vlastní chuti (nepovinné)
  • 1 citron zbavený kůry a odšťavněný
  • ¼ šálku extra panenského olivového oleje, více na později
  • několik nakrájených oliv Kalamata bez pecky, na ozdobu (nepovinné)
  • sýr feta na ozdobu (nepovinné)

Postup na řeckou pomazánku z lilku

  1. Lilek nechte vcelku a na několika místech ho propíchněte vidličkou.
  2. Lilek umístěte na plynový plamen, gril nebo pod brojler a vařte jej pomocí kleští, dokud není slupka zcela zuhelnatělá a lilek není zcela měkký.
  3. Lilek nechte vychladnout a osušte. Lilek vložte do mísy a odložte, dokud nevychladne natolik, aby se s ním dalo manipulovat (mísa je užitečná, protože lilek pustí trochu šťávy). Oloupejte ohořelé slupky a vyhoďte je. Lilek nakrájejte na kousky a vložte do cedníku, aby se zbavil zbylé přebytečné šťávy (ještě asi 10 minut).
  4. Lilek přendejte do mísy. Přidejte česnek, cibuli, petrželku, citronovou šťávu a olivový olej. Osolte, opepřete a přidejte koření (pokud používáte). Promíchejte a vidličkou rozdělte lilek na menší kousky.
  5. V této chvíli, pokud máte čas, je dobré lilkový dip na několik krátkých minut přikrýt a zchladit v lednici.
  6. Přeneste lilkovou pomazánku na servírovací talíř a rozetřete ji. Pokapejte extra panenským olivovým olejem. Ozdobte citronovou kůrou, petrželkou, červenou cibulí, olivami a posypte fetou. Podávejte s křupavým chlebem nebo pita chlebem.
Konzistence řecké pomazánky z lilku je obvykle hustší než u Baba Ganoush.

Recept na pečený lilek v troubě

Pečený lilek v troubě je tak bohatý, krémový a kouřový, že se může zdát, že byste se kvůli němu měli cítit provinile, ale ve skutečnosti má docela málo kalorií a slupka je plná antioxidantů.

Ingredience na pečený lilek v troubě

  • 2 středně velké lilky nebo jeden kulovitý lilek
  • olivový olej
  • sůl
  • čerstvě mletý černý pepř

Postup na pečený lilek v troubě

  1. Předehřejte troubu na 200 °C.
  2. Z lilku odřízněte stopku a spodní část a poté ho podélně rozřízněte napůl. Dužinu prořízněte nožem, přičemž se zařízněte hluboko do dužiny, ale ne přes slupku. Nakrájejte šikmé čáry ve vzdálenosti asi jednoho centimetru od sebe, pak lilek otočte a znovu nařízněte, abyste vytvořili kosočtvercový vzor.
  3. Dužinu lilku potřete trochou olivového oleje a položte ji na plech lícem dolů.
  4. Pečte 35-40 minut, nebo dokud hřbet lilku nebude vypadat zborcený a nafouklý.
  5. Pečený lilek nechte 10 minut vychladnout a poté jej osolte a opepřete. Lze ho vydlabat ze slupky a použít do dipů nebo ho jíst jen se slupkou bohatou na antioxidanty a pokapaný citronovou šťávou.
Pečený lilek lze přidat do dipů nebo podávat samotný.

Vyzkoušejte další pokrmy z lilku, recept na humus nebo grilovanou zeleninu.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang