Pizzu si můžete připravit doma. Ve skutečnosti si můžete připravit pizzu, která se vyrovná těm nejlepším na světě. Nejdříve se seznamte se základními pravidly, jak se dělá pizza, co dát na domácí pizzu, jaké jsou druhy těst a hlavní přísady. Jak připravit tu nejlahodnější žampiónovou pizzu?
Pokud jste milovníkem hub a obzvláště žampionů, nebo jich máte doma jen přebytek a potřebujete poradit jak zpracovat žampiony, tak níže najdete několik receptů na žampionovou pizzu.
Shrnutí článku
Recept na žampionovou pizzu – ať už se jedná o žampionovou pizzu s rajčatovým základem, nebo sýrovým, vždy je vhodnou volbou jak pro návštěvy, tak pro rychlou večeři
Rozdíl mezi italskou a americkou pizzou – základní rozdíly mezi italskou a americkou pizzou jsou v tloušťce těsta nebo náplni. Americká pizza obsahuje navíc také více tuku a oproti italské je mstnější
Tipy na přípravu domácí pizzy – rady, jak připravit nejlepší těsto na pizzu, se nejčastěji týkají kvalitního droždí, vhodně zvolené mouky a také dostatek času na kynutí těsta
Jednoduchý recept na žampionovou pizzu
Doma připravená pizza není nic složitého, je hotová rychle a stojí jen pár korun. Můžete s ní překvapit i hosty. Třeba jí dají přednost před obloženými chlebíčky nebo jednohubkami.
Ingredience
- 1 malá konzerva žampionů
- 6 rajčat
- 2 natvrdo vařená vejce
- 2 papriky
- kečup
- sardelová pasta
- oregano
- sůl
- olej
Postup
- Na vymaštěný plech položte těsto, upravte ho do požadovaného tvaru a potřete olejem, sardelovou pastou a kečupem.
- Rajčata, žampiony a vajíčka nakrájejte na plátky, papriku na proužky a vše vložte na pizzu.
- Nakonec dochuťte solí a oreganem a pečte.
Žampionová pizza Bianca – recept
Tento recept na žampionovou pizzu je pro všechny milovníky sýra a hub. Naložená 2 druhy sýra a česnekovo-bylinkovými smaženými houbami.
Ingredience
- 2 lžíce olivového oleje
- 2 lžíce másla
- 3 stroužky česneku, mleté
- 450 g žampionů cremini, nakrájených na tenké plátky
- ½ lžičky sušeného tymiánu
- ½ lžičky sušeného oregana
- sůl a čerstvě mletý černý pepř, podle chuti
- ¼ šálku žluté kukuřičné mouky
- 450 g těsta na pizzu, domácího nebo zakoupeného v obchodě
- 225 g plátků čerstvého sýra mozzarella
- 1 šálek sýra ricotta
Postup
- Předehřejte troubu na 220 °C. Plech nebo pánev na pizzu lehce potřete olivovým olejem.
- Na velké pánvi na středním ohni rozpusťte máslo. Přidejte česnek a za častého míchání smažte, dokud se nerozvoní, asi 1-2 minuty.
- Vmíchejte houby, tymián a oregano. Za občasného míchání vařte, dokud houby nezměknou a nezhnědnou, asi 5-6 minut a podle chuti osolte a opepřete.
- Na povrchu posypaném kukuřičnou moukou rozválejte pizzu do kulatého tvaru o průměru 30 cm. Přeneste je na připravený plech nebo pánev na pizzu.
- Navrch dejte mozzarellu, kopečky ricotty a žampiony.
- Vložte do trouby a pečte 15-20 minut, nebo dokud není kůrka zlatohnědá a sýry se nerozpustí.
Ihned podávejte.
Pizza recept – italské těsto
Absolutně nejlepší, snadný, tenký a křupavý recept na rustikální italské těsto na pizzu, jaký je možné připravit.
Ingredience
- 5 šálků hladké mouky + trochu na poprášení
- 1 a 1/2 lžičky aktivního sušeného droždí
- 1 a 1/2 lžičky mořské soli
- 2 a 1/4 šálku studené vody
- 1 lžíce extra panenského olivového oleje
Postup
- Předehřejte troubu na nejvyšší možnou teplotu alespoň na 45 minut až jednu hodinu.
- V míse kuchyňského robota smíchejte mouku, mořskou sůl a aktivní sušené droždí na nízkých otáčkách, dokud se vše nespojí, pak přidejte studenou vodu.
- Míchejte při nízkých otáčkách 8 až 10 minut. Těsto by mělo být hladké a lepivé, nicméně nemělo by se lepit na stěny mísy, pouze trochu na dno (pokud se těsto lepí na stěny, přisypte trochu více mouky, pokud je příliš suché, přidejte trochu více vody).
- Poté vyjměte těsto z kuchyňského robota, rozdělte ho na 6 dílů a vytvarujte z nich kolečka. Položte je na lehce naolejovaný plech a pokapejte 1 lžící extra panenského olivového oleje. Přikryjte je fólií a nechte při pokojové teplotě 2 hodiny kynout v prostoru bez průvanu.
- Posypte pracovní desku trochou mouky, vezměte jeden kousek těsta a prsty na něj tlačte, dokud nevznikne asi 1 cm silné kolečko nebo ovál. Pomocí pěstí a kloubů začněte těsto roztahovat až do průměru 25 cm a dbejte na to, abyste ho neprotrhli.
- Velmi dobře poprašte moukou desku na pizzu a položte na ni těsto na pizzu a ujistěte se, že při pohybu snadno klouže.
- Na těsto dejte svou oblíbenou omáčku a suroviny.
- Pizzu opatrně přesuňte na předehřátý pizza kámen v troubě rozpálené na 270 °C nebo více a pečte 5 až 7 minut nebo dokud okraje nezezlátnou.
- Vyjměte ji z trouby a nechte několik minut odpočívat, aby sýr ztuhl.
Pizza recept – americké těsto
Těsto na pizzu amerického typu je odnoží těsta neapolského typu. Pomocí kuchyňského robotu se těsto spojí během 30 sekund a druhý den je připraveno k pečení, takže si ho můžete vychutnat doma.
Ingredience
- 630 g chlebové mouky plus další na poprášení
- 15 g cukru
- 10 g soli
- 10 g instantního droždí
- 32 g extra panenského olivového oleje (asi 3 polévkové lžíce)
- 420 ml vlažné vody
Postup
- V míse kuchyňského robotu smíchejte mouku, cukr, sůl a droždí. Pulzujte 3 až 4krát, dokud se nespojí. Přidejte olivový olej a vodu.
- Pracujte s kuchyňským robotem, dokud směs nevytvoří kuličku, která jezdí po míse, asi 15 sekund. Pokračujte ve zpracování ještě 15 sekund.
- Kouli těsta přeneste na lehce pomoučněnou plochu a jednou nebo dvakrát ji rukou prohněťte, dokud nevznikne hladká koule.
- Rozdělte těsto na tři stejné části a každou z nich vložte do zakryté nádoby.
- Vložte do chladničky a nechte kynout nejméně 1 den, maximálně však 5 dní.
- Vyjměte z chladničky, vytvarujte kuličky a před pečením je nechte alespoň 2 hodiny odpočívat při pokojové teplotě.
Rozdíly mezi italskou a americkou pizzou
Pizza je italský pokrm, který pochází z Neapole v Itálii. Existuje mnoho variant tohoto pokrmu. Existují však dva hlavní typy: americká pizza a italská pizza.
- Rozdíl mezi americkou a italskou pizzou je především v tloušťce a tvaru těsta, přičemž americká pizza je silnější a obdélníková. Naproti tomu těsto italské pizzy je velmi tenké a kulaté s vyvýšenou kůrkou.
- Tradiční italská pizza používá pouze jeden druh polevy, zatímco americká verze obsahuje několik druhů. Obsahuje také více sýra než italská. Kromě toho je americká verze obvykle sušší a mastnější, zatímco původní italská pizza je žvýkavá.
- Jak se dělá pizza v Itálii? Italové si dávají na těsto větší pozor. Jeho přípravě věnují spoustu času, a to až 72 hodin. To pomáhá mouce kynout. Jsou také opatrnější, pokud jde o kvalitu surovin.
Co dát na domácí pizzu
Pořádáte pizza večer a hledáte inspiraci? Na pizzu můžete dát téměř cokoli. Zde je několik oblíbených nápadů, díky nimž budou pizzy pokaždé vynikající.
- Pizza Margherita – představuje barvy italské vlajky: červenou z rajčatové omáčky, bílou z mozzarelly a zelenou z bazalky.
- Sýrová pizza (Quattro Formaggi) – tradiční italská pizza se čtyřmi druhy sýrů (např.: buvolí mozzarella, pecorino, parmazán, gorgonzola, sýr gruyère nebo ementál, niva, použijte sýry dle vašich preferencí)
- Žampionová pizza – tento nápad na pizzu obsahuje houby podušené s čerstvým tymiánem a oreganem a dochucené citronem. Těsto potřete olivovým olejem a posypte sýrem mozzarella. Přidejte houby, kopečky kozího sýra a posypte dalšími čerstvými bylinkami.
- Pizza Bianca – je pizza připravovaná bez červené rajčatové omáčky. Místo toho se používá buď bíle zbarvená omáčka, nebo se těsto před poléváním jemně potře olivovým olejem. Bílá omáčka může být smetanová, jako je alfredo, nebo z měkkého sýra, jako je sýr ricotta.
- Snídaňová pizza – těsto potřete rajčatovou omáčkou a sýrem mozzarella, přidejte míchaná vejce, klobásu (volitelně), papriku a červenou cibuli.
Tipy před samotnou přípravou
Plánujte dopředu. Těsto zadělejte alespoň den předtím, než se chystáte pizzu připravit, aby mělo dostatek času vykynout. Budete potřebovat pečicí plochu.
Může to být kámen na pizzu nebo ocel, případně čtyři až šest neglazovaných lomových dlaždic o rozměrech 15 × 15 cm z obchodu se stavebninami. Ať už použijete cokoli, před pečením je zahřívejte ve velmi horké troubě alespoň hodinu.
Nejčastější otázky při přípravě domácí pizzy
Příprava domácí pizzy může být zábavná, zároveň může také vyvolávat mnoho otázek. Jaké jsou ty nejčastější?
- Jaká je nejlepší mouka na domácí těsto na pizzu?
Chlebová mouka je nejlepší moukou na domácí těsto na pizzu. Místo chlebové mouky můžete použít mouku univerzální. Chlebová mouka má vyšší obsah lepku než univerzální mouka a pizza bude mít křupavější kůrku.
- Jak se ujistit, že je droždí aktivní?
Těsto na pizzu je kynuté těsto, které vyžaduje aktivní sušené droždí. Zkontrolujte datum spotřeby na obalu droždí. Příliš staré droždí může být mrtvé a nebude fungovat.
Také pokud droždí nezačne pěnit do 10 minut po přidání do vody. je pravděpodobně mrtvé. Budete muset začít znovu s novými, aktivními kvasnicemi.
- Je lepší nechat těsto vykynout přes noc?
Těsto na pizzu nemusíte nechat přes noc – nebo až 48 hodin – kynout v lednici. Pokud tak učiníte, získá více chuti a vzduchových bublin, které se při přípravě pizzy nafouknou. Nezapomeňte těsto hodinu před použitím vyndat z chladničky, aby mělo pokojovou teplotu.
- Jaké jsou pokyny pro přípravu a zmrazení?
Po vykynutí těsta na pizzu jej můžete zmrazit a použít později. Těsto rozdělte na polovinu (nebo na porce o velikosti, kterou použijete na přípravu pizzy). Položte ho na pečící papír nebo na lehce pomoučněnou misku a nezakryté vložte na 15 až 20 minut do mrazničky.
Po vyjmutí z mrazničky a vložení do jednotlivých sáčků na zmrazení z nich odstraňte co nejvíce vzduchu. Vraťte do mrazničky a skladujte až 3 měsíce.
Těsto na pizzu rozmrazujte v chladničce přes noc nebo po dobu 5 až 6 hodin. Poté nechte těsto 30 minut odpočívat při pokojové teplotě a teprve pak ho v dalších krocích roztahujte.