Německo

Víno

Německo je asi nejsevernější významnou vinařskou oblastí v Evropě. Poměrně chladné podnebí dává předpoklad k produkci jemného, lehkého a ovocného převážně bílého vína.

Víno z Německa je známé především díky odrůdě Riesling, která má pravděpodobně původ v povodí řeky Rýn.

Ryzlink rýnský

Je nejdůležitější odrůdou vína, která se v Německu pěstuje. Z této odrůdy se vyrábí jak suchá tak i sladká vína, která jsou charakteristická svou hustotou.

Mnozí odborníci po celém světě považují toto víno za světovou jedničku mezi bílými víny, a tak se stalo světovým měřítkem kvality.

Silvaner

Toto neutrální suché víno se většinou vyrábí v oblastech s nižší produkcí hroznů. Jedna z odrůd, která se nejvíce hodí na výrobu sušších vín.

Müller-Thurgau:

Druh vína, který byl dlouho považován buď za Ryzlink nebo Silváner. Nicméně nyní se odborníci domnívají, že vzniklo křížením dvou druhů Ryzlinku.

A jak Hugh Johnson jednou pronesl: „Toto víno by rozhodně nemělo patřit do nejlepších vinic“.

Rulandské šedé

Známé jako Pinot Gris nebo také jako Tokay d’Alsace ve Francii. Silně aromatické víno, které je vyráběno z velkých hroznů na jihu Německa.

Scheurebe

Zřejmě nejúspěšnější odrůda, která vznikla křížením Ryzlinku a Silvaneru. Vinaři ji buď milují, nebo nenávidí.

Weissburgunder

Francouzské Rulandské bílé, které je stale považováno za poněkud jednotvárný druh vína, ačkoliv v poslední době již lze zaznamenat určitý pokrok v kvalitě.

Tramín červený

Pikantní, aromatický a velmi výrazný druh vína. Stejně jako u Scheurebe ho člověk buď miluje, nebo nenávidí. Pokud si toto víno vinař nezamiluje, pak by měl ochutnat Tramín z Falcka nebo Dolních Rakous. Tato vína nejsou tak chuťově výrazná jako tradiční vína z Alsaska.

Kerner

V poslední době oblíbená raná odrůda, která se využívá především k výrobě vín s vyšším množstvím vinné šťávy. Vznikla zkřížením vín Trollinger a Ryzlink.

Spätburgunder

Francouzské Rulandské modré. Většinou se z této odrůdy vyrábí lehká světlá vína vzniklá ztrátou barviva při dozrávání v dubových sudech. V poslední době se však stává více a více populární jak mezi dovozci, tak i mezi pěstiteli a veřejností. 

Dornfelder

Považováno za „nové“ víno Německa. Má pozoruhodnou barvu a jeho chuť je velmi svěží a ovocná. Lehce připomíná chuť Beaujolais. Přestože je velmi oblíbené, vyskytuje se poměrně zřídka.

Trollinger

Specialita oblasti okolo města Württemberg. Patři mezi pozdně zrající vína, a proto je náročné na pěstování v chladnějších letech.

Lemberger

Další odrůda, která se nachází především v oblasti okolo města Württemberg, avšak vykytuje se i v ostatních vinařských oblastech. 

Portugal

Nemá nic společného s Portugalskem, jelikož jeho původ pochází z údolí Dunaje v Rakousku. Světlé víno, které se lehce pije.

Vinařské oblasti Německa

V Německu se nachází asi 13 hlavních vinařských oblastí: Ahr, Baden, Franken, HessischeBergstraße, Mittelrhein, Mosel, Nahe, Palatinate, Rheingau, Rheinhessen, Saale-Unstrut, Sasko, a Württemberg.

Ahr

Domov více než 1300 akrů červeného vína v Německu. Vzhledem k jeho severnější poloze patří 80% odrůd k červeným popř. růžovým vínům jako např. Spätburgunder, Portugal, Dornfelder nebo růžové Weissherbst.

Patří také mezi oblasti, kde místní obyvatelé spotřebují většinu každoroční sklizně (Bonn je vzdálen 20km). Města v oblasti jsou Deutzerhof a Kreuzberg.

Bádensko

Nejjižnější oblast Německa, která se rozléhá na 41 000 akrech a která produkuje vína známá svou sílou a nižším obsahem kyselin než kdekoliv jinde v Německu. Nachází se zde také známá vyhaslá sopka Kaiserstuhl, která se prudce zvedá do okolní krajiny.

Bílé odrůdy zahrnují Rulandské, Müller-Thurgau, Tramín červený a Ryzlink, který je nejlepší v oblasti okolo Ortenau. Červeným odrůdám dominuje Spätburgunder.

Města oblasti jsou Ortenau a Kaiserstuhl.

Franken

Region známý především svou lahví ve tvaru baňky (které jsou velmi nepraktické pro skladování ve sklepě) a také nejlepším německým Silvanerem.

Vinice se rozkládají na 15 000 akrech podél řeky Mohan od Aschaffenburgu směrem na východ. Würzburg je centrem celé oblasti (jak fyzicky, tak i duchovně) a je domovem vinice Stein.

Města v oblasti jsou Würzburg, Castell, Randersack a Iphofen

Hessische Bergstrasse (Hesenská horská ulička)

Patří k nejmenším vinařským oblastem Německa (1000 akrů), rozléhá se na opačné (východní) straně Rýna od oblasti Rheinhessen. Zdejší Ryzlinky mají překvapivě vynikající chuť, pro kterou jsou často vyhledávané. Nalézt toto víno však není jednoduché, jelikož většina je určena pro místní spotřebu.

Města oblasti jsou Bensheim a Heppenheim.

Mittelrhein

Jadrný Ryzlink stejně jako Müller-Thurgau a Kerner, které se většinou pěstují na strmých svazích podél Rýna poblíž města Bingen až k městům Koblenz a Bonn. Malinká oblast (1700 akrů) se od 70. let zvětšila asi o 30%, protože lidé raději tyto strmé a nepřístupné svahy opustili.

V tomto regionu se velmi dobře daří Ryzlinku, a to díky břidlici obsažené v půdě. Víno z této oblasti se teprve nedávno objevilo na americkém trhu.

Města oblasti jsou Bacharach a Boppard.

Mosela–Sára–Ruwer

Oblast o rozloze 32 000 akrů zdobí řeka Mosela a její přítoky rozkládající se mezi Lucemburkem a Koblencem. Kralující odrůdou je zde nepochybně Ryzlink. Region se dělí na čtyři rozdílné oblasti: Dolní Mosela, Střední Mosela, Sára a Ruwer.

Různorodost mikroklimat zaručuje, že v každém roce bude v některé z oblastí vypěstováno prvotřídní víno. Například oblasti Sára a Ruwer jsou výše položené, a tudíž i trochu chladnější, i přesto však excelují v produkci výběrových vín.

Kombinace břidlicových a strmých vinic zaručuje produkci temperamentních a elegantních vín s vybroušenou kyselostí.

Nahe

Region rozkládající se na 12 000 akrech se nachází východně od oblasti Mosela-Sára-Ruwer. Široká škála chutí zdejších vín se pohybuje od řízné elegance vín z Moselu až po robustnost vín z Rýnského Hesenska.

Mezi místní odrůdy bílého vína se zde řadí Ryzlink, Sylvánské zelené a Müller Thurgau. Pozoruhodná krajina je zde tvořena neobvyklými strmými svahy, jež se prudce vzpínají z vlnitých kopců v údolích řek Nahe a Alsenz. 180 metrů vysoký Rotenfels je nejvyšší skalní stěnou severně od Alp. Zaštiťuje na svém úpatí úzkou terasovitou vinici, jednu z nejproslulejších v regionu.

Města oblasti jsou Schloss Böckelheim a Bad Kreuznach.

Rýnské Hesensko

Rozsáhlý region čítající 65 000 akrů je největší vinařskou oblastí v Německu. Produkuje často nedoceněná vína, zejména odrůdy Ryzlinku, ale také Müller Thurgau a Sylvánské zelené. Nejlepší vinice se nachází poblíž Rýna, kde půda propůjčuje vínům větší komplexnost a zajímavost.

Oblast je domovem původního typového vína Liebfrauenmilch a od nedávné doby také (ne)slavného suchého Sylvánského zeleného, prodávaného pod etiketou „Rýnsko-hesenský Silvaner“.

MěstaNierstein, Nackenheim a Oppenheim.

Rheingau

7 700 akrů podél severního břehu Rýna mezi městy Wiesbaden a Rüdesheim, kde Ryzlink plodí klasická a vydatná vína, jsou domovinou slavných a historických vinařství, jako jsou Schloss Vollrads a Schloss Johannisberg.

Rheingau je také kolébkou tzv. Hocku (odvozeno od Hochenheim), což je tradiční anglický název pro rýnská vína. Poblíž Ammannshausenu se pěstuje víno Spätburgunder, v češtině známé jako Rulandské modré. Ve městě Geisenheim lze najít Německou vinařskou akademii.

Města oblasti jsou Hatteneim, Geisenheim, Eltville, Kiedrich, Hallgarten, Oestrich a Hochenheim.

Falc

Region dříve známý jako Rýnská Falc (Rheinpfalz) čítá na 59 000 akrů vinic a zdejší plná vína odrážejí teplé podnebí jižního Německa. Oblast, jež je domovem tzv. Saumagenu, v českém překladu doslova „Sviňského žaludku“ (název pro tradiční jídlo i místní vinici), se rozléhá od Kirchheim-Bolandenu na jih až k hranicím Alsaska.

Severní část území, nazývaná Německá vinařská stezka (Die Deutsche Weinstrasse), hostí nejslavnější falcké vinice. Nicméně jižní část, nazývaná Jižní vinařská stezka (Südliche Weinstrasse), prošla během posledních třiceti let doslova znovuzrozením. Nejjižněji položená vinice, Schweigener Sonnenberg, dokonce zasahuje na území Francie.

Falc je po oblasti Mosela-Sára-Ruwer druhou největší ryzlinkovou oblastí. Vedle Ryzlinku se zde pěstuje také Scheurebe, Müller Thurgau, Sylvánské zelené, Kerner a Tramín červený.

Města oblasti jsou Forst, Deidesheim, Ungstein, Bad Dürkheim a Wachenheim Forst.

Sasko

Nejmenší vinařská oblast se nachází v bývalém východním Německu, kde se rozpíná podél řeky Labe v okolí měst Drážďany a Míšeň na ploše 750 akrů. Víno, jež se pěstuje na malých terasovitých vinicích, se rychlým tempem zdokonaluje.

Mezi zdejší významné odrůdy lze řadit Müller Thurgau, Rulandské bílé a Tramín, jenž zde má hojný počet odběratelů.

Sála – Unstrut

Nepatrně větší region než Sasko (1 000 akrů) leží v západním Lipsku, taktéž v bývalém východním Německu. Vinice lemují toky řek Sála a Unstrut v okolí měst Freyburg a Naumburg. Kvalita zdejších vín se začala zvyšovat v období po znovusjednocení Německa, kdy se k oblasti připojilo šest soukromých vinařských závodů.

Někdy se místní vína vyznačují zvláštní zemitou kyselostí, která nemusí lahodit každému. Nejrozšířenějšími odrůdami jsou zde Müller Thurgau a Sylvánské zelené. 

Württemberg

Rozsáhlá oblast (27 000 akrů) produkuje nejen červené odrůdy, jako jsou Trollinger, Frankovka (Lemberger), Rulandské modré a Modrý Portugal, ale také bílá vína, např. Ryzlink, Müller Thurgau, Kerner a Sylvánské zelené. Zdejší vyráběná vína lze jen stěží hledat za hranicemi Německa, neboť většinou nejsou k mání ani v přilehlých oblastech.

Většina vinic leží podél řeky Neckar a rozprostírá se od údolí říčky Tauber až na jih ke Stuttgartu. V 16. století vinice přesahovaly téměř čtyřikrát jejich současnou rozlohu a ještě v 19. století bylo pokryto vínem cca 50 000 akrů půdy.

Města oblasti jsou Heilbronn a Weinsberg.

Kategorie:

Víno

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang