Podnebí francouzských vinařských oblastí

Víno

Francie má výhodu, kterou většina ostatních zemí postrádá – svou zeměpisnou pestrost. Nachází se zde spousta různých klimatických oblastí a typů půd, které dohromady dávají vinařskou oblast takové rozmanitosti, že zde návštěvník doslova na každém kroku narazí na nečekaný zážitek.

Tento článek zasvětí do problematiky francouzských klimatických oblastí a pomůže při průzkumu země zaslíbené vínu.

Přímořské podnebí

Toto klima se vyznačuje nepravidelným střídáním deštivých tlakových níží s jasným slunečným počasím. Směrem do vnitrozemí jsou léta čím dál teplejší, zimy drsnější a ubývá srážek.

Ve vinařských oblastech poblíž Atlantiku se konkrétní podnebí liší od jedné vinice ke druhé. V této oblasti rozhodně nemusíte dlouze přemýšlet, co na oběd.

Jihovýchod

Přímořské klima je zde zmírňováno vlivy klimatu kontinentálního z vnitrozemí. Léta jsou horká a slunečná a podzimy mohou oplývat příjemným počasím až do konce roku. Zimy a jara jsou na druhou stranu chladné a deštivé a zajišťují tak vinicím spolehlivé zásoby vody.

Bordeaux

Golfský proud přináší do Bordeaux teplá léta a nádherné podzimy a umožňuje tak místním hroznům dozrát k dokonalosti. Vliv velkého ústí řek Garonny a Dordogne (Gironde) podnebí zmírňuje a tato vyváženost je pak cítit ve zdejších vínech.

Charentes

Charentes, ležící na sever od Bordeaux, má sice chladnější, ale zato slunečnější mikroklima než jeho jižní soused. Podzimy zde přicházejí dříve, což podmiňuje pěstování odrůd, které zrají rychleji. Dominantní odrůdou je zde ugni lanc, jenž v těchto podmínkách zraje výborně.

Údolí Loiry

Údolí řeky Loiry, známé pro své mírné podnebí a příjemně teplá léta, je nejsevernější vinařskou oblastí Francie, jelikož je zde méně slunečno a více srážek. V oblastech položených hlouběji ve vnitrozemí převládá už podnebí kontinentální.

Kontinentální podnebí

Zimy jsou v těchto oblastech drsné a suché, zatímco jara a léta mokřejší a podzimy nevyzpytatelné. Přestože jsou převážně slunečné, bývají občas krátké.

Ve výsledku zde pak mohou být velké rozdíly mezi jednotlivými ročníky, obzvláště proto, že se během období zrání často mění jak množství srážek tak teploty.

Champagne

Kraj Champagne má ze všech vinařských oblastí Francie nejdrsnější podnebí, což mu ovšem nebrání ve výrobě vín světové kvality. Časté jsou zde jarní mrazíky a léta jsou sice horká, ale krátká. Pěstují se zde jen odolné odrůdy a i ty jsou nasazovány pouze v oblastech s nejvyšší možnou slunečností.

Alsasko

V létě zde rtuť na teploměrech snadno překročí třicetistupňovou hranici a díky pohoří Vogéz, které chrání ze západu údolí Rýnu před vlivy z Atlantiku, je zde velice slunečno. Přestože by tomu kvůli poloze u hranic s Německem člověk nemusel věřit, vyrábí se v Alsasku výborná sladká vína.

Burgundsko, Savojsko a Jura

V místním chladném, kontinentálním klimatu jsou léta velmi slunečná. Obdělávány jsou jen ty nejteplejší oblasti, nejlépe vystavené slunci – především svahy kopců a pohoří. Zdejší vinaři musejí dávat dobrý pozor na počasí, aby dosáhli co nejlepší sklizně.

Beaujolais

Oblast Beaujolais disponuje kontinentálním podnebím, vyznačujícím se suchými, studenými zimami a horkými léty. Jeho kopce chrání vinice před vlhkými větry ze západu. Údolí Rhony sem během období sklizně přináší něco ze středomořských vlivů.

Středomořské podnebí

Středomořské klima je zdaleka nejstabilnějším ze všech ve Francii. Léta jsou horká, suchá a slunečná. Zimy jsou mírné a podzimy bouřlivé, s vysokým výskytem dešťových srážek.

Přímořské větry jako mistral pomáhají udržovat hrozny bez nemocí. Hrozny většinou úplně dozrávají a rozdíly v jednotlivých ročnících tedy nejsou tak velké.

Údolí Rhony

Údolí Rhony umožňuje horkému, slunečnému středomořskému podnebí proniknout hlouběji na sever Francie. Někde v polovině této trasy však začíná převládat chladnější, oblačnější podnebí kontinentální. V údolí Rhony se tedy vyrábí dva druhy velice odlišných vín, i když jde o stejnou odrůdu hroznů.

Languedoc, Roussillon a Provence

Deštivá jara, suchá větrná léta, dlouhé podzimy a maximum slunce – pod sytě modrým nebem tohoto kraje se schází vše, co je třeba k úspěšnému pěstování vína. Přímořské větry vysušují vinice a udržují hrozny zdravé.

Korsika

Korsika, obklopena Středozemním mořem, má své vinice situovány podél svého pobřeží. V noci zde jemné vánky chladí hrozny, které přes rok nasají až 300 dnů slunečního svitu.

Poloha vinic vyvažuje místní extrémní klima, což dává ve výsledku vzniknout místním vyváženým vínům.

Kategorie:

Víno

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang