Přepuštěné máslo neboli Ghí

Studená kuchyněZdraví

Přepuštěné máslo nebo chcete-li přečištěné máslo je čistý tuk, zbavený vody a sušiny. V Indii je takovéto máslo nazýváno Ghí. A říká se, že je to ajurvédský elixír života. Ghí je považováno za nejlepší tuk pro přípravu vařených, pečených nebo smažených jídel. Přečištěné máslo mohou používat i osoby, které mají problém s intolerancí mléčně bílkoviny, protože přepuštěním se laktóza z másla téměř vytratí.

Ghí je považováno, jako zásadní potrava pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu a dobré trávení. Přepuštěné máslo má vyšší bod přepalování než obyčejné máslo, a tak je vhodný pro tepelnou úpravu. Přepuštěné máslo navíc krásně voní a má chuť s nádechem oříšků. Jídlo připraveno na tomto tuku bude rozhodně vynikající.

Na Ghí budete potřebovat: 250 g másla

Postup:

1. Máslo dejte do hrnce a na mírném plameni nechte máslo roztopit.
2. Když se máslo rozpustí, zahřívejte ho po dobu 15 minut stále na mírném plameni. Snížila jsem stupeň zahřívání ze 4 na 3 a 15 minut jsem máslo nechala svému osudu.
3. Ghí je hotové, když se nahoře rozpuštěného másla srazí bílkovina.
4. Vezměte menší rendlík, sítko a tenčí utěrku, která máslo propustí. Na rendlík dejte sítko, do sítka vložte utěrku a takto přes utěrku přeceďte máslo do rendlíku.
5. Přeceděné máslo můžete nalít do sklenice a uchovávat ho v lednici klidně i delší dobu jak měsíc.

Z 250 g másla získáte cca 150 g Ghí, takže doporučuji si Ghí na delší dobu připravit, alespoň ze 4 kostek másla.

IngredienceRecept

© 2023 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang