Proč jíst zdravě a jak začít – zdravá výživa

Zdraví

Zdravá výživa či zdravý životní styl není o dietách nebo o odmítání jídla, které má člověk rád. Je to spíše o pochopení, jaké jídlo pomáá cítit se lépe, mít více energie, lepší náladu a umět lépe zvládat stres.

Kromě osobního zdravotního významu může motivovat taky hledisko etiky a ekologie.

Proč jíst zdravě

Počátkem 90. let se začal používat termín flexitarián, který vznikl kombinací slov flexibilní a vegetarián. Označuje lidi, kteří nemají potřebu stát se vegetariány, avšak pochopili, že snížení příjmu živočišných produktů a zvýšení příjmu rostlinné potravy jim prospívá.

Takový způsob stravování pomáhá dosáhnout správné rovnováhy vitaminů, minerálů a dalších nutričních složek a zachovat si dobrou kvalitu života. Pomáhá v prevenci chorob, podporuje srdce, mozek, klouby, svaly, kosti, zlepšuje metabolismus a dodává energii.

Jak začít jíst zdravě

Proč a jak jíst zdravě? Kvůli zlepšení zdraví, lepšímu pocitu a také kvůli dětem. Znamená to udělat změnu, se kterou se dá žít a přitom si užívat život. Patří k tomu více ovoce a zeleniny, luštěnin, celozrnných potravin, snížení příjmu soli a cukru a snížení příjmu živočišných tuků.

Zdravá výživa je pro každého, kdo:

  • Hledá různorodost. Dá se to brát jako dobrodružství. Hledat mezi potravinami, které člověk předtím odmítal kvůli předsudkům, nebo proto, že je nikdy nejedl.
  • Hledá rovnováhu mezi přijatými jídly a snaží se o kvalitní zastoupení obilovin, zeleniny, ovoce a proteinů.
  • Dokáže poslouchat své tělo a uvědomit si význam střídmosti. Jíst by člověk měl, když je hladový.

Důležité je vnímat, jak na tělo nová strava působí. Střídmost neznamená, že se člověk musí vzdát všech jídel, na které byl zvyklý. Stačí, když zatěžující jídla už nebudou základem jídelníčku a nahradí je zdravé alternativy.

Změny, které lze udělat

Tyto změny jsou jednoduché a rozhodně prospějí:

  • snížit podíl živočišných tuků
  • zvýšit podíl rostlinných produktů
  • snížit podíl cukru, bílé mouky
  • používat zdravý způsob přípravy jídla

Zdravá výživa je cestou postupných změn, ne nepříjemná revoluce. Postupně je gtřeba snížit pravidelnou konzumaci nezdravých jídel a potravin na občasné. Obohatit jídelníček o zdravé potraviny, jako jsou zelenina, ovoce, obiloviny, luštěniny, a také o rostlinné produkty.

Pro mnohé je zdravá strava věcí rozhodnutí a věcí vůle. V každém případě člověka vědomí, že dělá něco pro své zdraví, může motivovat a podpořit jak fyzicky tak i psychicky.

Často se již po krátké době začnou projevovat pozitivní účinky na zdraví a člověk zjistí, že se cítíte lépe. To má i finančni efekt. Nebude nutné vyhazovat peníze za drahé léky a výživové doplňky, protože zdravá výživa dokáže léčit.

Kategorie:

Zdraví

© 2023 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang