
Jarní cibulka je ve své podstatě kuchyňská cibule sklizená dřív, než stačila dorůst. Pod zemí se jenom začal tvořit zárodek budoucí bulvičky – zatím je křehoučký, bílý a šťavnatý – a nad zemí se pyšně tyčí zelená nať, která láká ke sběru.
Jako taková má jarní cibulka všechny léčivé vlastnosti cibule a jako bonus je pro mnohé lépe stravitelná. Dodá tělu vitamíny a stopové prvky, má protiplísňové a antibiotické účinky, navíc obsahuje hodně kyseliny listové.
Můžete ji sklízet už brzy na jaře a využít v boji proti jarní únavě, rýmě a při nachlazení. Použití má opravdu všestranné. Nejjednodušší je omytou cibulku přikusovat ke krajíci chleba s máslem.
Najemno nakrájená cibulka obohatí saláty a grilovaná doprovodí jako příloha maso. Můžete ji použít jako náplň do slaných koláčů, poslouží jako jedlý provázek ke svazování malých slaných roládek, jako zelené sypání na vajíčka i do polévek.
A jednou pro vždy – šalotka není kuchyňská cibule, která nestihla vyrůst, je to samostatný druh stejného rodu. Ve srovnání s běžnou cibulí má téměř dvojnásobný obsah cukrů, víc bílkovin a éterických olejů.
Poznáte ji podle podlouhlého tvaru, obvykle se po oloupání svrchní slupky objeví dvě nebo i více „hlaviček“. Je to asi nejlahodnější odrůda cibule, má jemné aroma a hodí se především do labužnických pokrmů, kde chuť cibule nemá přehlušit všechno ostatní – oblíbená je zejména ve francouzské kuchyni.
Znáte cibuládu? „Marmeláda“ z karamelizované červené cibule se skvěle hodí k pečenému masu a sýrům. Receptů na ni je plný internet a přiznám se, že často zkouším nové. Rozhodně v ní ale nikdy nechybí tymián a dobré červené víno. Skvěle doprovodí „výletní“ housku ze zbytků pečeného masa.