Jednoduchý recept na ovesné mléko

Nápoje
ovesne-mleko

Ovesné mléko se stává stále populárnější alternativou k tradičnímu kravskému mléku. Jeho výhody spočívají v bohatství živin, bezlepkovosti a příznivém dopadu na životní prostředí. V tomto článku se podíváme na přednosti ovesného mléka, jeho využití v kuchyni a jak ho lze připravit doma.

V posledních letech se zájem o alternativní typy mlék rapidně zvýšil. Mnoho lidí hledá možnosti, které by nahradily tradiční kravské mléko z různých důvodů, jako je intolerance laktózy, alergie na mléčné bílkoviny nebo z etických důvodů.

Jednou z nejpopulárnějších a zdravějších alternativ je ovesné mléko. Má jedinečnou kombinaci chutě a výživových výhod, které lákají lidi po celém světě.

Ovesné mléko se stává stále populárnější alternativou k tradičnímu kravskému mléku. Jeho výhody spočívají v bohatství živin, bezlepkovosti a příznivém dopadu na životní prostředí. V tomto článku se podíváme na přednosti ovesného mléka, jeho využití v kuchyni a jak ho lze připravit doma.

Ovesne mleko
Ovesné mléko je zdravé, chutné, a vhodné i pro vegany.

Domácí rostlinné mléko

Vyrobit si domácí rostlinné mléko je snadné a zároveň zdravá alternativa ke komerčně dostupným možnostem. Jedním z oblíbených druhů domácího rostlinného mléka je ovesné mléko.

Stačí pouze pár jednoduchých surovin a kuchyňských pomůcek a můžete si vytvořit své vlastní lahodné ovesné mléko bez přidaných konzervantů a umělých přísad. Mezi oblíbená „nemléka“ patří například makové mléko, kokosové mléko nebo mandlové mléko.

Postup je obvykle takový, že oves se nejprve namočí v čisté vodě, poté se rozmixuje a přecedí. Výsledkem je svěží, krémovité mléko, které lze použít v cereáliích, smoothie, dezertech nebo jako náhražku kravského mléka ve vašich oblíbených receptech.

Domácí rostlinné mléko vám také dává svobodu experimentovat s příchutěmi a přidávat do něj například vanilku, med, skořici nebo kakao, dle vašich preferencí.

Příprava ovesných vloček

Příprava ovesných vloček je jednoduchým a zdravým způsobem, jak začít den plný energie. Existují různé způsoby, jak si připravit ovesné vločky, ať už preferujete rychlou a pohodlnou verzi nebo raději tradiční způsob vaření. Pro rychlou variantu stačí smíchat ovesné vločky s horkou vodou nebo mlékem a nechat pár minut odstát, dokud nejsou vločky měkké a příjemně nasáklé.

Tato metoda je ideální pro ty, kteří mají málo času nebo chtějí rychle nasnídat před hektickým dnem. Pokud preferujete tradiční způsob vaření, pak si vločky přiveďte do varu s vodou či mlékem a vařte za stálého míchání po dobu přibližně 5-10 minut, dokud nezískají měkkou a krémovou konzistenci. Přidáním ovoce, ořechů, medu nebo skořice můžete ovesné vločky obohatit o další chuťové nuance a vylepšit tak své snídaně.

Ovesne mleko
Kvalitní ovesné vločky jsou základem pro dobré ovesné mléko.

Ovesné vločky recept

Ovesné vločky jsou vynikající základ pro zdravou a výživnou snídani. Existuje mnoho skvělých receptů, které mohou ovesné vločky proměnit v chutné a zdravé jídlo. Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak využít ovesné vločky, je příprava ovesné kaše.

Stačí smíchat ovesné vločky s vodou nebo mlékem a vařit na mírném ohni, dokud nezískáte požadovanou konzistenci. Můžete si přidat ovoce, jako jsou jahody, banány nebo borůvky, a doplnit to ořechy, skořici nebo med pro další chuťový zážitek.

Další možností je příprava ovesných vloček ve formě pečiva. Smíchejte ovesné vločky s moukou, sypkým kypřícím práškem, cukrem a mlékem a vytvořte těsto. Z této směsi můžete péct chutné ovesné sušenky nebo muffiny.

Ovesné vločky lze také využít při přípravě smoothie, kde přidávají na hustotě a vláknině. Ať už si vyberete jakýkoliv recept, ovesné vločky jsou skvělou volbou pro zdravou a vydatnou snídani plnou energie.

Ovesné vločky s mlékem – recept

Ovesné vločky s mlékem jsou klasickou a výživnou snídaní, která nabízí bohaté zdroje vlákniny, vitamínů a minerálů. Tento jednoduchý recept vám ukáže, jak připravit lahodné a sýtící ovesné vločky s mlékem, které vás budou nabíjet energií na celý den.

Ingredience na ovesné vločky s mlékem

 • 1 šálek ovesných vloček
 • 2 šálky mléka (kravské, rostlinné nebo mandlové mléko)
 • 1 lžíce medu (dle chuti)
 • 1/2 lžičky skořice (volitelné)
 • Čerstvé ovoce nebo ořechy na ozdobu (volitelné)

Postup na ovesné vločky s mlékem

 1. V hrnci smíchejte ovesné vločky a mléko. Při použití celých ovesných vloček si nechte směs odstát přes noc, aby se vločky změkčily. Pokud používáte jemné ovesné vločky, můžete přejít přímo k dalším krokům.
 2. Hrnec s ovesnými vločkami a mlékem postavte na střední oheň a za stálého míchání přiveďte k varu.
 3. Jakmile směs začne vařit, snižte teplotu a vařte přibližně 5-7 minut, nebo dokud ovesné vločky nezískají požadovanou měkkou konzistenci.
 4. Přidejte med a skořici a důkladně promíchejte, aby se všechny přísady spojily a ovesné vločky získaly příjemnou sladkou a kořeněnou chuť. Případně můžete přidat další sladidlo dle svého vkusu.
 5. Hotové ovesné vločky nalijte do mísy a ozdobte je čerstvým ovocem nebo ořechy podle svého výběru. Doporučuje se použít banány, jahody, hrozinky, lískové oříšky nebo mandle.
 6. Ovesné vločky s mlékem můžete podávat horké nebo chladné podle vašich preferencí.
Ovesne mleko
Ovesné vločky s mlékem představují skvělou snídani.

Recept na ovesné mléko

Naučte se vyrábět ovesné mléko doma. Podle tohoto jednoduchého receptu je vždy hladké a krémové. Ideální do kávy místo smetany, nebo na pečení. Za vyzkoušení stojí i výroba makového mléka.

Ingredience na ovesné mléko

 • 1/2 šálku celých ovesných vloček
 • 3 šálky vody
 • 2 lžičky javorového sirupu
 • ½ lžičky vanilkového extraktu
 • ⅛ lžička mořské soli

Postup na ovesné mléko

 1. Smíchejte ovesné vločky, vodu, javorový sirup, vanilku a sůl v mixéru a mixujte 30 sekund.
 2. Nad velkou mísu umístěte jemné sítko a mléko sceďte, aniž byste přes sítko protlačili přebytečnou dužinu. Tím vytvoříte krémovější strukturu, která nebude zrnitá ani gumovitá.
 3. Podle potřeby přidejte více javorového sirupu. Přes noc zchlaďte. Pokud chcete ovesné mléko vypít hned, doporučuji přidat led. Ovesné mléko chutná nejlépe vychlazené.

Domácí rýžové mléko – recept

Domácí rýžové mléko je skvělou alternativou pro ty, kteří preferují rostlinné mléko. Jednoduchý recept vám umožní si připravit své vlastní rýžové mléko bez přidaných konzervantů a umělých přísad. Během několika kroků si vychutnáte svěží a chutné rýžové mléko, které lze použít v cereáliích, nápojích nebo při vaření.

Ingredience na domácí rýžové mléko

 • 1 šálek jasmínové rýže
 • 4 šálky vody
 • 2-3 lžíce sladidla (med, javorový sirup nebo datlový sirup)
 • 1 lžička vanilkového extraktu (volitelné)
 • špetka soli

Postup na domácí rýžové mléko

 1. Jasmínovou rýži opláchněte pod tekoucí vodou, dokud nebude voda čistá. Nechte rýži okapat.
 2. V hrnci přiveďte 4 šálky vody k varu. Přidejte opláchnutou rýži a snižte teplotu na střední až nízkou. Vařte rýži pod pokličkou po dobu 20-25 minut, nebo dokud nebude měkká a vařená.
 3. Jakmile je rýže vařená, nechte ji vychladnout na pokojovou teplotu.
 4. Přeneste vařenou rýži společně s vodou do mixéru nebo blendru. Přidejte sladidlo, vanilkový extrakt a špetku soli.
 5. Mixujte směs až do hladké konzistence. Pokud je mléko příliš husté, můžete přidat více vody podle potřeby a znovu promíchat.
 6. Pro lepší jemnost můžete směs přecedit přes tenké sítko nebo plátno.
 7. Hotové rýžové mléko nalijte do uzavíratelné nádoby a skladujte v chladničce. Spotřebujte ho do 3-4 dnů.

Domácí kokosové mléko – recept

Domácí kokosové mléko je lahodné a exotické rostlinné mléko, které můžete snadno připravit přímo z kokosového ořechu. Tento recept vám ukáže, jak získat čerstvé a krémové kokosové mléko bez přidaných konzervantů a umělých přísad. Stačí pár ingrediencí a jednoduchý postup a můžete si vychutnat skvělé domácí kokosové mléko plné přírodní chuti.

Ingredience na domácí kokosové mléko

 • 1 středně velký kokosový ořech
 • 3-4 šálky horké vody

Postup na domácí kokosové mléko

 1. Otevřete kokosový ořech a odlijte kokosovou vodu. Kokosový ořech rozlámejte a odstraňte hmotu z ořechové skořápky.
 2. Kokosovou hmotu nakrájejte na menší kousky.
 3. Vložte kokosovou hmotu do mixéru nebo blenderu a přidejte 2 šálky horké vody. Mixujte směs na vysoké rychlosti po dobu 2-3 minut, dokud nezískáte hladkou a krémovou konzistenci.
 4. V hrnci přiveďte zbývající 1-2 šálky vody k varu.
 5. Přeneste mixovanou směs kokosové hmoty a vody do hrnce s vařící vodou.
 6. Za stálého míchání vařte směs na střední teplotu po dobu 10-15 minut. Tím se uvolní a získá se kokosová chuť a aroma.
 7. Poté odeberte hrnec z tepla a nechte směs vychladnout na pokojovou teplotu.
 8. Přeneste směs do sítka nebo plátna a přeceďte do jiné nádoby. Vytlačte veškerou tekutinu z kokosové hmoty.
 9. Hotové kokosové mléko nalijte do uzavíratelné nádoby a skladujte v chladničce. Mléko je nejlépe spotřebovat do 3-4 dnů.
Ovesne mleko
Rostlinná mléka nabízí spoustu způsobů využití.

Příprava domácích rostlinných mlécích, jako je ovesné mléko, rýžové mléko nebo kokosové mléko, nabízí mnoho výhod. Kromě toho, že si můžete být jisti kvalitou a čerstvostí ingrediencí, také máte možnost přizpůsobit si chuť a konzistenci mléka podle svých preferencí.

Domácí rostlinná mléka jsou skvělou alternativou pro ty, kteří se rozhodli omezit konzumaci živočišných výrobků nebo mají intoleranci na laktózu. Navíc, výroba těchto mlék je jednoduchá a mnohem levnější než nákup hotových verzí v obchodě.

Můžete experimentovat s různými ingrediencemi, příchutěmi a sladidly, abyste vytvořili unikátní a chutné rostlinné mléko dle svého gusta. Nechte se inspirovat těmito recepty a připravte si vlastní rostlinná mléka plná výživy a zdraví přímo z pohodlí vaší kuchyně.

Kategorie:

Nápoje
IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang