Recept na snadnou domácí hroznovou šťávu

NápojeSirupy
domaci-hroznova-stava

Není nic lepšího než doma připravená hroznová šťáva. Přinášíme vám hned několik receptů, díky kterým si i vy budete doma moci připravit vynikající šťávu z hroznů.

Vzhledem k obsahu cukru a kalorií se můžete ptát, zda je hroznová šťáva stejně zdravá jako čerstvé ovoce. V tomto článku se vedle návodů na domácí hroznovou šťávu dozvíte i o samotném hroznovém vínu, jaké má v sobě hroznové víno vitaminy a další přínosy.

Hroznové víno

Hrozny jsou zdraví prospěšné především díky vysokému obsahu živin a antioxidantů. Mohou být prospěšné pro oči, srdce, kosti a další. Můžete je najít v různých barvách, včetně zelené, červené, černé, žluté a růžové.

Vyrábějí se také v různých formách, od rozinek přes želé až po hroznový džus. Existují také odrůdy bez semínek a se semínky. Hrozny jsou zdraví prospěšné především díky vysokému obsahu živin a antioxidantů.

Mezi některé zdravotní přínosy hroznového vína patří:

  • Hrozny obsahují mnoho důležitých vitaminů a minerálů, včetně mědi a vitaminů B a K.
  • Sloučeniny v hroznech mohou chránit před srdečními chorobami tím, že snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu.
  • Hrozny jsou bohaté na antioxidanty, což jsou prospěšné rostlinné sloučeniny, které mohou chránit před chronickými zdravotními potížemi.
  • Antioxidanty obsažené v hroznech mohou bránit růstu a šíření různých typů rakoviny, i když výzkum na lidech chybí.
  • Hrozny mají sice vysoký obsah cukru, ale díky nízkému až střednímu glykemickému indexu je lze jíst s mírou, pokud trpíte cukrovkou. Kromě toho mohou sloučeniny v hroznech chránit před vysokou hladinou cukru v krvi.
  • Hrozny obsahují sloučeniny, které mohou zlepšovat paměť, pozornost a náladu a chránit před Alzheimerovou chorobou.
  • Hrozny obsahují několik sloučenin, které mohou mít příznivé účinky proti škodlivým bakteriím a plísním.
Hrozny jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce na světě.

Co z hroznového vína?

Přibližně 71 % světové produkce hroznů se používá na víno, 27 % jako čerstvé ovoce a 2 % jako sušené ovoce. Část produkce hroznů jde na výrobu hroznové šťávy, z níž se vyrábí ovoce konzervované „bez přidaného cukru“ a „100 % přírodní“.

Plocha věnovaná vinicím se ročně zvětšuje přibližně o 2 %. Hrozny lze jíst čerstvé nebo je použít také na výrobu džusu, hroznové marmelády, želé, rozinek, octa a oleje z hroznových jader.

Hroznová šťáva

Hroznová šťáva je dobrým zdrojem několika důležitých živin, včetně vitaminu C, manganu a antioxidantů. Je také spojována s několika zdraví prospěšnými účinky. Může například podporovat zdraví srdce, imunitní funkce a zdraví trávicího traktu. Má však také vysoký obsah cukru a méně vlákniny než celé ovoce.

Při konzumaci ve velkém množství by mohl zvyšovat hladinu cukru v krvi nebo přispívat k přibývání na váze. Proto je lepší držet se střídmého příjmu a pokud možno vybírat neslazené druhy vyrobené ze 100 % hroznové šťávy. Případně volte raději celé ovoce, abyste zvýšili příjem vlákniny a využili mnoho zdraví prospěšných látek, které hrozny nabízejí.

Burčák

Jedná se o rané víno z prvních hroznů sezóny. Je to víno v rané fázi, takže je poměrně sladké a stále kvasí, takže chutná trochu kvasnicově a nemá vysoký obsah alkoholu, protože cukr je stále ještě v něm. Vyrábí se v červené i bílé barvě v závislosti na druhu hroznů. Někdy se na obal uvádí název hroznu, zejména červené, pokud se používá hrozen Modrý Portugal.

Burčák se připravuje v září až do října.

Sezóna burčáku opravdu závisí na počasí. Začíná už v srpnu a končí až v říjnu, ale obecně se s ním setkáte od začátku září po dobu asi 6 týdnů. A jak vyrábí burčák vinaři? Víno a burčák se většinou vyrábějí podobným postupem. Stejně jako víno se i burčák vyrábí z hroznů, přírodních nebo přidaných kvasinek a nechává se po určitou dobu kvasit.

Rozdíl spočívá v tom, že burčák musí být od samého začátku pečlivě sledován, protože během pěti až osmi dnů se dostává do „burčákové“ nebo-li aktivní fáze kvašení. Jakmile se tak stane, může být šarže dobrá 5 dní, 10 dní, dokonce až 3 týdny. Pokud ji však vypijete po opuštění této fáze, získá hořkou, kyselou chuť a pokračuje v cestě za vínem.

Domácí hroznová šťáva – recept

Není nic lepšího než domácí šťáva z hroznového vína. Pomocí tohoto receptu si můžete připravit domácí hroznový džus, který připravíte za 2 hodiny 35 minut.

Ingredience na domácí hroznovou šťávu

  • 2 až 3,5 kg čerstvě natrhaných hroznů (např. hrozny odrůdy Concord)

TIP: Pokud používáte zralé hrozny Concord, není třeba přidávat žádný cukr, šťáva je více než dostatečně sladká. Pokud však používáte trpčí hrozny, můžete cukr přidat. Šťávu ochutnejte a podle potřeby přidejte více cukru.

Postup na domácí hroznovou šťávu

  1. Vezměte si velký koš, dlouhé rukávy a klobouk, nůžky a naplňte koš hrozny.
  2. Mějte na paměti, že z 500 g hroznů se získá o něco méně než jeden šálek šťávy.
  3. Hrozny vložte do misky naplněné vodou. Poté jednotlivé hrozny opláchněte, oddělte je od stopky, shromážděte hrozny do velké mísy a vyhoďte zelené nezralé a staré scvrklé hrozny.
  4. Hrozny rozmačkejte šťouchadlem na brambory, aby z nich začala vytékat šťáva. Pokud jste nasbírali velké množství hroznů, budete možná muset pracovat po částech. Nám se osvědčilo rozmačkat najednou asi 2 kg hroznů.
  5. Rozmačkané hrozny dejte do velkého hrnce. Hrozny a šťávu pomalu zahřívejte na mírném ohni a poté je 10 minut povařte. Občas promíchejte, aby se hrozny nepřichytily ke dnu hrnce. V polovině vaření ještě trochu rozmačkejte a rozbijte co nejvíce zbylých hroznů.
  6. Vezměte si další velký hrnec a umístěte přes něj velké síto s jemnými oky. Případně jej můžete zakrýt dvěma vrstvami plátna na sýr, které zajistíte gumičkou. Ujistěte se, že hrnec stojí na talíři, aby se zachytila případná vytékající šťáva.
  7. Hroznovou směs přelijte přes jemné sítko nebo plátýnko a přeceďte. Nechte několik hodin nebo přes noc v chladničce, aby se úplně scedilo.
  8. Sítko nebo plátno odstraňte. Všimněte si, že se na dně nádoby vytvořila usazenina. Síto nebo plátno vypláchněte a šťávu znovu přeceďte, abyste odfiltrovali část usazenin. Nalijte nebo naberte šťávu do nádob. Vychutnejte si šťávu!
Výroba domácí hroznové šťávy je skvělý způsob, jak si vychutnat přirozenou sladkost hroznů.

Asi po týdnu v lednici šťáva začne kvasit, ne ve špatném smyslu, jen přidává přirozenou karbonizaci. Pokud ji necháte ležet příliš dlouho, může se nakonec změnit v ocet. Proto se snažte vyrobit jen tolik, kolik spotřebujete za 1 týden.

Šťáva z hroznového vína – recept

Jak vyrobit šťávu z hroznů pomocí odšťavňovače nebo mixéru? Tato domácí hroznová šťáva je ovocná, osvěžující a chutná ještě lépe než kupovaná v obchodě, bez přidaných cukrů i konzervantů. Vyrobíte za 5 minut.

Ingredience na šťávu z hroznového vína

  • 600 g hroznů

Postup na šťávu z hroznového vína

  1. Hrozny opláchněte a zbavte jich stopek, přičemž odstraňte všechny polámané/vyschlé hrozny (nebo hrozny, které se zdají být nedozrálé nebo přezrálé).
  2. Odšťavňovač: omyté hrozny jednoduše přendejte do žlábku odšťavňovače a nechte ho udělat všechnu práci za vás. Přístroj přirozeně oddělí dužinu a semínka, takže šťáva je ihned připravena k použití (nebo ke zmrazení).
  3. Kuchyňský robot/mixér: hrozny přendejte (v případě potřeby po dávkách) do kuchyňského robotu nebo mixéru a rozmixujte na co nejhladší pyré (může to trvat až 2 minuty).
  4. Pokud vám nevadí kašovitá šťáva, vychutnejte si ji ihned tak, jak je. V opačném případě šťávu nejprve přeceďte přes síto/sáček.
  5. Při mixování může pomoci, když do džbánu přidáte malé množství vody (začněte s ½ šálkem vody).
Výroba domácí hroznové šťávy zabere 5 minut.

Recept na hroznový sirup

Co můžete udělat s hroznovým sirupem? Skutečná otázka by měla znít: co se nedá dělat s hroznovým sirupem? Je pravda, že kdykoli se vám do rukou dostanou krásné, baculaté hrozny, sirup nemusí být to první, co vás napadne. Skvěle by se hodil i do obyčejné hroznové zmrzliny nebo dokonce do obyčejné vanilkové zmrzliny. Příprava zabere 10 minut.

Ingredience na hroznový sirup

  • 400 g modrých stolních hroznů
  • 35 g (nebo 3 lžíce) cukru

Postup na hroznový sirup

  1. Hrozny omyjte, zbavte stopek a přidejte je do velké pánve. Dřevěnou lžící vmíchejte cukr. Pokud byly hrozny před přidáním do pánve suché, přidejte 2 lžíce vody. Pokud byly hrozny po umytí ještě mokré, vodu už nepřidávejte.
  2. Na středně silném ohni směs za stálého míchání zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Jakmile se cukr rozpustí, zvyšte teplotu a přiveďte hrozny k varu. Hrozny vařte 5 minut (bez pokličky) nebo dokud ovoce nezměkne. Děrovanou lžící odstraňte sraženiny.
  3. Jakmile ovoce změkne, propasírujte je přes mlýnek a vyhoďte zbylá semínka a slupky. Hroznové pyré propasírujte přes sítko, abyste se zbavili drobných semínek, a poté ho nalijte zpět do hrnce a přiveďte k varu. Nechte vařit na silném ohni po dobu 10 minut. Odstavte a nechte vychladnout na pokojovou teplotu.
  4. Přikryté lze skladovat v chladničce až 1 týden.
Hroznový sirup lze přidat do zmrzliny nebo do hroznové marmelády.

Mošt z hroznového vína – recept

Tento recept na mošt z hroznového vína připravíte za necelé 4 hodiny. Sirup povařte s kořením a připravte z něj krásný podzimní nápoj.

Ingredience na mošt z hroznového vína

  • 2,2 kg hroznů odrůdy Concord
  • 8 šálků vody, rozděleno
  • 1 a 1/2 šálku cukru
  • 8 celých hřebíčků
  • 4 tyčinky skořice (10 cm)
  • špetka mletého muškátového oříšku

Postup na mošt z hroznového vína

  1. Ve velkém hrnci smíchejte hrozny a 2 šálky vody, za stálého míchání přiveďte k varu. Prolisujte je přes cedník, šťávu si ponechte a slupky a semínka vyhoďte.
  2. Šťávu přelijte přes dvojitou vrstvu plátna do 5 litrového pomalého hrnce. Přidejte cukr, hřebíček, skořici, muškátový oříšek a zbývající vodu.
  3. Přikryjte a vařte na nízký výkon 3 hodiny. Hřebíček a skořicové tyčinky vyhoďte.

Domácí víno – recept

Tento domácí nápoj z hroznů se pečlivě vaří z přebytků úrody. Výroba vína doma nemusí být náročná a příprava před kvašením zabere 10 minut.

Ingredience na domácí víno

  • 500 g hroznů
  • 250-500 g cukru
  • volitelně: 1 skořicová tyčinka, 3 hřebíčky

Postup na domácí víno

  1. Hrozny zbavte stopky, omyjte je a dobře osušte.
  2. Vyčistěte a vysušte velkou nereaktivní sklenici.
  3. Odměřte cukr a dejte ho stranou. Cukr upravte podle chuti, na sladké víno použijte stejné množství podle hmotnosti hroznů.
  4. Rozdělte cukr a hrozny na stejný počet porcí. Vezměte jednu porci hroznů a vložte ji do sklenice. Lehce je rozmačkejte hřbetem dřevěné lžíce, aby z nich začala vytékat šťáva. Navrstvěte část cukru.
  5. Tento postup opakujte, dokud nespotřebujete všechno ovoce. Rozdrťte poslední vrstvu ovoce a přidejte tyčinku skořice a hřebíček. Zakončete vrstvou cukru.
  6. Uzavřete víko a skladujte na tmavém místě, mimo dosah světla a tepla.
  7. Po 24 hodinách sklenici lehce protřepejte, aby se cukr a koření rovnoměrně rozložily. Tento postup opakujte po dobu 5 dnů.
  8. Pokud směs zpění až na vrchol, pootevřete trochu víko, aby se odvzdušnila. Uzavřete a vraťte do skladovacího prostoru.
  9. Sklenici uchovávejte v neporušeném stavu nejméně 21 dní. Pro komplexnější chutě ji uchovávejte 3 měsíce. Otevřete sklenici a šťávu přeceďte do čisté suché láhve.
  10. Podávejte vychlazené.
Hrozny mají mnohostranné využití, od výroby vína až po hroznový džem.

Džem z hroznového vína – recept

Tento domácí hroznový džem má tak akorát cukru, nepotřebuje pektin a krásně ozdobí vaše tousty. Příprava zabere 4 a půl hodiny.

Ingredience na džem z hroznového vína

  • 1 kg hroznů bez pecek, jakákoli odrůda
  • 1 a ¼ šálku krystalového cukru
  • 1 lžíce citronové šťávy

Postup na džem z hroznového vína

  1. Hrozny zbavte stopky, omyjte je a zbavte přebytečné vody. Vložte je do velkého hrnce s těžkým dnem.
  2. Přidejte cukr a citronovou šťávu a na mírném ohni přiveďte k varu. Často míchejte a odstraňte pěnu. Během vaření ovoce rozmačkejte šťouchadlem na brambory.
  3. Pokračujte ve vaření, dokud džem nezhoustne, asi 30-45 minut. Pro vyzkoušení džemu přidejte lžičku na vychlazený talířek a dejte do chladničky.
  4. Džem je hotový, když po minutě nebo dvou ztuhne. Pokud chcete mít džem hladší, použijte ruční mixér a vše v hrnci rozmixujte.
  5. Pokud džem zavařujete, je třeba sklenice vydezinfikovat. To lze provést ručním mytím horkou vodou a mýdlem nebo omytím sklenic v myčce nádobí.
Výroba hroznového džemu je časově náročnější, výsledek však stojí za to.

TIP: Pokud jsou vaše hrozny nakyslé, přidávejte cukr během vaření, dokud nedosáhnete požadované sladkosti.

Hroznová šťáva (i hroznový džem) se skvěle hodí např. k hrníčkovým palačinkám, klasickým lívancům, k lívancům s ovesnými vločkami, na belgické vafle nebo banánové palačinky.

Kategorie:

Nápoje | Sirupy
IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang