Pivo vs. Cider

Není překvapením, že cider a pivo jsou dva nejoblíbenější alkoholické nápoje na světě. Pivo se sice konzumuje více než cider a je možná nejstarším z obou nápojů, ale jak cider, tak pivo pocházejí z Británie již tisíce let před naším letopočtem. Nelze popřít, že obliba pití cideru v posledních letech stoupá, a to ve všech věkových skupinách a zejména mezi mladšími generacemi od 18 do 34 let a lidmi s bezlepkovou dietou.

Co je cider? Co je Radler? Jaké existují rozdíly ve dvojici cider – pivo? Jaký je obsah cukru v pivu a kolik celkem obsahuje pivo kalorií? A jaká je nejlepší možnost skladování cideru: sud, láhev nebo plechovka? To vše se dozvíte v tomto článku: nejen, co je cider a co je Radler, ale také návody na přípravu domácího cideru (recept zabere více času) a ochuceného piva Radler.

Co je cider?

Co je cider? Cider (alkoholický nápoj) se vyrábí kvašením jablečné šťávy. Příbuzný produkt zvaný perry (známý také jako hruškový cider), se vyrábí kvašením hruškové šťávy.

Ve většině evropských zemí je název omezen na fermentovanou šťávu. V Severní Americe se čerstvě vylisovaná šťáva, která nebyla trvale konzervována, obvykle nazývá sweet cider, zatímco šťáva, která prošla přirozeným kvašením, se označuje jako hard cider.

Cider – sud, láhev i plechovka

Vylisovaná šťáva z jablek, která byla ošetřena nějakou metodou, aby se zabránilo jejímu kažení, se stáčí nejčastěji do hermeticky uzavřených nádob. Vybírat můžete z více nádob cideru: sud, láhev nebo jenom plechovka. Při domácí výrobě cideru se obvykle cider stáčí do láhví. Záleží však na množství jablečné šťávy. Pokud dáte přednost kupovanému cideru, můžete v obchodě koupit nápoj i v plechovce.

Cider – pivo

Hlavní rozdíl mezi dvěma nápoji cider – pivo spočívá v tom, z čeho se vyrábí. Cider se vyrábí z lisované jablečné šťávy, která obsahuje přírodní cukry, zatímco pivo se vyrábí ze sladových obilovin na bázi škrobu, a proto je cider oblíbeným nápojem pro ty, kteří se vyhýbají obilným nápojům.

Během kvašení jablečné šťávy se přírodní cukry přeměňují na alkohol. Můžete si však pořídit i cider bez alkoholu, což je příjemná volba pro ty, kteří chtějí omezit příjem alkoholu nebo jsou na večírcích a akcích určeni jako řidiči a nechtějí přijít o požitek z pití cideru.

Cider patří mezi oblíbené nápoje po celém světě.

Cider – alkohol a nutriční hodnoty

Co se týče obsahu alkoholu v cideru, alkoholové hodnoty se pohybují od 1,2 % do 8,5 % nebo více v tradičních ciderech a od 3,5 % do 12 % v kontinentálních ciderech. Jablečná šťáva nebo jablečný mošt má poměrně nízký obsah bílkovin, tuku, kyseliny askorbové (vitaminu C) a vitaminu A a obsahuje střední množství sacharidů. Přibližně 75 % sacharidů však tvoří cukry, které jsou pro člověka snadno vstřebatelné.

Jak se vyrábí pivo

Většina piva vzniká vařením a kvašením sladového ječmene a chmele, což dává pivu jeho klasickou chuť. Obsah alkoholu v pivu se může lišit a můžete si pořídit i pivo bez alkoholu, včetně ochuceného piva. Příprava piva (recepty se mohou lišit) je možná i doma.

Pivo – kalorie, obsah cukru v pivu

Pivo obsahuje hodně sacharidů a alkoholu, ale téměř všechny ostatní živiny. Co se týče piva, kalorie závisí na jeho síle – čím více alkoholu obsahuje, tím více kalorií obsahuje.

Obsah cukru v pivu je při vaření piva klíčovým prvkem, protože je živinou, z níž kvasinky vyrábějí alkohol. Přestože schopnost kvasinek přeměnit cukr na alkohol ovlivňuje několik faktorů, jsou při tom velmi účinné. Proto kromě nealkoholických druhů piva bývá obsah cukru v pivu nízký. Přesto mějte na paměti, že alkoholické nápoje mohou snižovat hladinu cukru v krvi.

Navíc, abyste se vyhnuli negativním zdravotním účinkům, měli byste alkohol pít vždy s mírou, která je definována jako maximálně jeden, respektive dva standardní nápoje denně.

Pivo je považováno za ideální doplněk k jídlu nebo večerní zábavě.

Co je Radler?

Co je Radler? Radler se původně vyráběl ze dvou dílů piva (obvykle ležáku nebo jiného lehčího piva) smíchaných s jedním dílem limonády nebo citronovo-limetkové limonády. Zvídaví pivaři samozřejmě časem začali experimentovat s jinými džusy, limonádami i ovocnými čaji, aby našli nové lahodné směsi.

Domácí cider – recept

Proč nechat dokonale dobré ovoce přijít nazmar, když si můžete vychutnat jeho úžasnou zkvašenou odměnu? Výroba domácího cideru je v podstatě jednoduchý proces, který lze provádět v pohodlí domova.

Ingredience na domácí cider

  • očištěná a omytá jablka
  • mlýnek na jablka, kuchyňský robot nebo silná tyč se širokým kbelíkem
  • lis s košem
  • cedící utěrka
  • demižon nebo plastová nádoba, kterou lze použít jako kvasnou nádobu s víkem a vzduchovým uzávěrem
  • čistá plastová nádoba na fermentovanou tekutinu
  • hydrometr
  • kvasnicová kultura
  • oxid siřičitý (obvykle ve formě tablet)
  • pivní láhve pro skladování cideru

Postup na domácí cider

Stačí jen několik jednoduchých přístrojů, abyste z nepotřebných jablek vyrobili dokonalý mošt.

Výběr jablek

K výrobě cideru lze použít jakákoli jablka, ale je třeba počítat s tím, že příroda určí, jaký bude výsledný chuťový profil. Aby byl cider co nejlepší, je třeba dbát na to, aby bylo ovoce zralé. To lze zjistit jednoduchým testem – když můžete nehtem palce zanechat ve slupce důlek, jsou jablka připravena k prodeji.

Důležité je také, aby ovoce bylo čisté, aby se do něj nedostaly bakterie způsobující kažení. Jablka omyjte hadicí nebo je ponořte do kbelíku s vodou.

Jablka je nutné před přípravou domácího Cideru důkladně omýt.

Extrakce šťávy

Tento krok domácí výroby cideru je pravděpodobně nejnáročnější, protože je k němu zapotřebí určité vybavení. Existují tři možnosti, jak získat jablečnou šťávu:

  • Použijte mlýnek na jablka – zařízení určené k drcení, sekání nebo rozmačkání jablek na kaši.
  • Pokud chcete získat menší množství moštu, vložte rozpůlená jablka do kuchyňského robotu s použitím nejhrubšího nože.
  • Ovoce vložte do kbelíku, tzv. trubičky, a tlučte do něj velkou tyčí, dokud se nezmění na kaši.

Před použitím není třeba zařízení sterilizovat, ale mělo by se důkladně opláchnout.

Bez ohledu na metodiku je nyní třeba tuto dužinu vymačkat nebo vylisovat, aby se oddělila šťáva od pevné složky, která není žádoucí. To se provádí tak, že se na dužinu působí tlakem a šťáva se přecedí přes vhodné médium.

Nejzákladnějším vybavením pro tuto část procesu je košový lis, který lze snadno a levně zakoupit. Pokud chcete vyrobit spíše stovky než desítky litrů, bude nejlepší malý balicí lis. Bez ohledu na typ lisu je základ stejný: vyvíjet tlak. Vymačkaná dužina uvolňuje šťávu, která prochází plátnem, což zajišťuje velmi uspokojivý tok šťávy, kterou lze shromažďovat v kbelíku nebo džbánu.

Kvašení a zrání

Nejprve si vyberte kvasnou nádobu. Pokud vyrábíte malé množství, je ideální 4,5litrový demižon. Pro větší množství můžete použít 25litrovou plastovou nádobu. Při použití košového lisu byste měli dosáhnout 50 % výtěžnosti šťávy: to znamená, že z každých 10 kg rozmělněného a vylisovaného ovoce získáte 5 litrů šťávy.

Před nalitím šťávy se ujistěte, že je nádoba zbavená nečistot a důkladně vypláchnutá. Pokud se obáváte, že vaše nádoba ještě není super-čistá, můžete použít základní dezinfekční prostředek na odšťavňování.

Obsah cukru ve šťávě můžete změřit pomocí hydrometru – vypadá jako teploměr s baňatým koncem. Vložte ho do šťávy, ten se rozkmitá a vy odečtete údaj o tom, kde se hydrometr ve šťávě nachází. Měří vlastně hustotu šťávy, která je zástupným ukazatelem obsahu cukru, který pak můžete extrapolovat na potenciální alkohol.

Pro výrobu domácího Cideru lze použít dvě metody kvašení.

Nyní máte dvě možnosti – buď necháte proběhnout „divoké“ kvašení, nebo přidáte kvasnicové kultury. Divoké kvašení může přinést větší komplexnost, ale ztratíte nad ním kontrolu a může získat nepříjemné znaky. Kvasnicové kultury poskytují dokonalou kontrolu nad kvašením. V každém případě je vhodné přidat do šťávy malé množství oxidu siřičitého, aby byla chráněna před bakteriemi a kvasinkami, které ji kazí.

Oxid siřičitý lze nejsnáze zakoupit ve formě kampdenových tablet. Pokud chcete „divoké“ kvašení, přidejte půl tablety na 5 litrů šťávy. Pokud přidáváte kvasnicové kultury, přidejte jednu tabletu na 5 litrů šťávy, počkejte 24 hodin a poté přidejte kvasinky.

Umístěte kvasnou nádobu do chladného/mírného prostředí s malým kolísáním teploty (ideální je 12-15 °C). Pokud bude teplota nižší, kvašení bude probíhat déle a pomaleji, pokud bude vyšší, kvašení bude probíhat příliš rychle a může se zvýšit pravděpodobnost vzniku nepříjemných chutí. Při „divokém“ kvašení může v závislosti na teplotě trvat i několik dní, než se v cideru objeví viditelné známky kvašení.

Pokud máte pochybnosti, přidejte do šťávy kvasnicové kultury. Za normálních okolností se do 48 hodin po přidání kvasinek začnou projevovat známky kvašení, zejména tvorba bublinek. Jedná se o oxid uhličitý – hlavní vedlejší produkt procesu výroby cideru.

Jakmile začne kvašení, zakryjte kvasnou nádobu víkem, ale zajistěte, aby byl nahoře umístěn vzduchový uzávěr. Tento „bublinkovač“ je malá plastová nádoba, do které se nalije voda – umožní únik oxidu uhličitého, ale zabrání přístupu vzduchu.

Kvašení trvá od několika dnů do několika týdnů, pokud jste použili kvasnicové kultury, ale může trvat i několik měsíců, pokud jste zvolili „divoké“ kvašení, opět v závislosti na teplotě.

Kdy skončí kvašení?

Kvašení je ukončeno, když zjistíte, že se tekutina vyčistila, bublání ustalo a na dně nádoby se vytvořila silná usazenina. Tato usazenina se nazývá „kal“ a vzniká z odumřelých kvasinek. Jablečný mošt chcete z kalů odstranit: to provedete tak, že čirý, čerstvě zkvašený mošt přečerpáte do jiné čisté nádoby, což je proces známý jako „přečerpávání“.

Ujistěte se, že je nádoba plná až po okraj, a v případě potřeby ji doplňte trochou vody. Poté nádobu pevně uzavřete víčkem. V této nádobě bude mošt zrát tak dlouho, dokud nezměkne a nestane se chutným, což může být v závislosti na druhu použitého ovoce několik týdnů až měsíců.

Toto rozhodnutí musíte učinit sami. Domácí cider z této nádoby můžete vypít a bude klidný a suchý, ale pokud se tak rozhodnete, musíte ho spotřebovat do několika dnů. Důvodem tohoto spěchu je, že vyjmutím určitého množství cideru umožníte přístup vzduchu a s ním spojeným kazivým organismům.

Než se Cider stočí do lahví, nesmí obsahovat cukr.

Stáčení do lahví

Nejvhodnější variantou je stáčení do lahví. Nejprve je však naprosto nezbytné zajistit, aby v moštu nezůstal žádný cukr. Pokud by byl při plnění do lahví přítomen zkvasitelný cukr, mohla by láhev pod tlakem explodovat.

Zbytky cukru můžete zkontrolovat pomocí hydrometru. Pokud je údaj na hydrometru 1,000, pak je vše v pořádku. Pokud je údaj na hydrometru vyšší než 1,000, pak vám ještě zbývá trochu cukru ke kvašení. Závěrečnou část kvašení můžete podpořit tím, že mošt postavíte na teplé místo (nad 20 °C).

Vezměte suchý, neperlivý cider a nalijte ho do standardních 500 ml pivních lahví, do každé přidejte jednu vrchovatou lžičku krystalového cukru. Ujistěte se, že jsou láhve vypláchnuté, nejlépe nejprve za použití jemného dezinfekčního prostředku.

Pomocí levného a snadno zakoupitelného zavíracího nástroje nasaďte na láhve korunkové uzávěry. Kvasinky, které jsou stále v jablečném moštu, umožní sekundární kvašení nově přidaného cukru v láhvi, čímž se vytvoří trochu více alkoholu, ale především také oxid uhličitý.

Ten se zachytí v láhvi a rozpustí se v moštu, čímž se vytvoří přirozená jiskra a mošt se také konzervuje. Lahve by se měly skladovat na chladném místě (kolem 12 °C), aby se umožnilo postupné, ale úplné sekundární kvašení v lahvích.

Domácí cider by mohl zůstat v nejlepší kondici nejméně několik let, pokud oxid uhličitý úspěšně zaplnil veškerý prostor v lahvi.

Ochucené pivo – recept na domácí Radler

Klasické ochucené pivo zvané Radler je osvěžující elixír, který v létě zahání žízeň. Tady se dozvíte, jak jednoduše se připravuje.

Ingredience na domácí Radler

  • 350 ml chlazeného německého ležáku, klasika je mnichovský Helles, ale skvěle se hodí i Pilsner
  • 350 ml chlazené perlivé limonády
  • 1/2 citronu nakrájeného na tenké plátky na ozdobu (nepovinné)
  • 1-2 větvičky rozmarýnu na ozdobu (nepovinné)
  • pár kostek ledu pro větší jiskru, nepovinné

Postup na domácí Radler

  1. Naplňte dvě sklenice po 175 ml perlivé limonády.
  2. Doplňte 175 ml ležáku.
  3. Ozdobte citronem a rozmarýnem a vhoďte jednu nebo dvě kostky ledu (nepovinný krok, není tradiční). Vychutnejte si ochucené pivo.
Ochucené pivo Radler je osvěžující nápoj, který kombinuje pivo a limonádu.

Cider se skvěle hodí k hrníčkovým palačinkám, banánovým lívancům, francouzským palačinkám, k rychlému jablečnému koláči, švestkovému koláči s drobenkou nebo k rebarborovému koláči.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang