Zrovna jsem upekla vláčné a voňavé dýňové cupcakes s vanilkovo-skořicovým krémem s kapkou amaretta na trochu opožděnou Halloweenskou párty (ovšem na dýňové cupcakes není nikdy pozdě). T. totiž přiletěla, popadla je pod křídlo a zase odfrčela. Přijela autem, přiložila ruku k dílu, okoštovala zbytky, shlédla remix prezidentovy několikanásobné mediální sebevraždy, naložila krabice a zase odjela do temné noci.

Vůbec nechápu, jak je možné, že ještě stojím na nohou. Po 14 dnech takřka totálního nicnedělání (pokud se nepočítá občasný výlet do kuchyně a vyplenění lednice, špajzu a mých důmyslných skrýší), byl návrat do práce jako obvykle trochu rozpačitý a hektický.

V noci jsem měla dost znepokojivé (no dobře, spíš až děsivé) sny o mluvícím drakovi žijícím v zatopeném pařížském metru, zaspala jsem (totální ignor budíku, jak nečekané, po té době), a celý den jsem byla zmatená jako lesní včela. Taky dokážete 5 minut zírat do poličky, aniž byste věděli, co hledáte?! Já jsem v tom vážně expert světového formátu! Nakonec jsem přežila (a co víc, moji kolegové překvapivě taky).

V práci už jsem pro srandu králíkům (no dobře vědcům), protože kdo měl za poslední rok 30 (+/- 2) různých antibiotik v radě (no dobřeee, některá jsem měla dvakrát, ale to je asi fuk, no ne)? A kdo kdy měl na sídlišti v osmém patře panelového domu mořskou nemoc? Jo, pravděpodobně jen já.

Protože jsem co? Looser I když, jak kolegyně bystře poznamenala, když to vezmeme do detailu, tak kdysi tu moře bylo, takže vlastně ta mořská nemoc není až tak překvapivá a totálně mimo mísu No jo, pravda! Plavím se na několik miliónů let opožděné nemoci.

Ale zase by mě teď možná šlo naříznout a z žil by mi tekly jen a jen antibiotika! Taková chodící lékárnička… Je libo Augmentin? Cotrimoxazol? Penbene?! Maxitrol? Ano, račte si načepovat.

Tohle už je trochu moc. Pardon. Jak vidíte, moje koncentrace je na nule Mým původním záměrem bylo totiž opěvování bábovky! Ale ne ledajaké! Té nejlepší citronovo-makové bábovky na světě s příjemně nakyslou citronovou polevou (kterou jsem milovala už jako malá, nějak mi to zůstalo a byla bych jí schopná jíst samotnou na kila, i když bych asi umřela na glykemický šok a překyselení žaludku už po třetí lžíci).

Vydrží krásně vláčná i tři dny po upečení! Asi by vydržela i déle, ale jestli jí uchováte doma víc než tři dny bez toho, abyste jí spráskali, dám vám metál! Tak hurá na ten recept!

Citronovo-maková bábovka s citronovou polevou

Ingredience:

 • 160 g másla
 • 250 g krupicového cukru 
 • 4 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
 • 350 g tvarohu (ve vaničce)
 • 150 g bílého jogurtu
 • špetka soli
 • 250 g dětské krupičky (nebo hrubé mouky)
 • 1 sáček prášku do pečiva
 • 1 citron (nastrouhanou kůru i šťávu) 
 • 2 lžíce celého máku
 • máslo a hrubou mouku na vymazání a vysypání formy

Poleva:

 • 1 lžíce citronové šťávy
 • 1 hrnek moučkového cukru 

Postup

Všechny ingredience by měly mít pokojovou teplotu. V ideálním případě je vyndejte z lednice alespoň hodinu předem. Pak zapněte troubu na 170°C a formu na bábovku (nebo několika menších, klidně muffinových, potom ovšem přizpůsobte čas pečení) pořádně vymažte máslem a vysypte hrubou moukou (nebo krupičkou).

Máslo, žloutky, cukr a šťávu a nastrouhanou kůru z citronu vyšlehejte do světlé pěny. Do vaječné pěny zašlehejte tvaroh a jogurt. Nakonec zapracujte krupičku, sníh z bílků vyšlehaný se špetkou soli a mák. Těsto nalijte do formy, uhlaďte povrch a pečte zhruba 50 minut. Po vytažení nechte bábovku lehce zchladnout ve formě (zhruba 20 minut), pak vyklopte na čistý talíř a nechte vychladnout úplně. 

Moučkový cukr a citronovou šťávu třete (nebo šlehejte) do té doby, než získáte hladkou polevu. Pokud se vám zdá moc řídká, přidejte další cukr. Hotovou polevou polijte vychladlou bábovku a nechte ztuhnout. 

Bábovku podávejte nakrájenou na řezy.

Redakce Receptik.cz

IngredienceRecept

© 2022 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang