Recept na kváskový chléb

Chléb z pekárnyPečivoSlané pečivo
kvaskovy-chleb-2

Vyrobte si kvásek a upečte z něj chutný bochník chleba podle tohoto jednoduchého receptu krok za krokem. Kváskový chléb podávejte čerstvý ke snídani se ztraceným vejcem nebo na oslavě s pomazánkou sloní žrádlo, či s domácí lučinou z tvarohu a jogurtu.

Ingredience

Na kvásek:

 • 700 g silné bílé mouky
 • voda

Na bochník:

 • 500 g bílé mouky a další na poprášení
 • 1 lžička jemné soli
 • 1 lžíce čirého medu
 • 300 g kvásku
 • olej bez příchuti, na vymazání

Postup

 1. Nejprve si připravte kvásek. Ve velké míse smíchejte 100 g mouky se 125 ml mírně teplé vody. Společně šlehejte, dokud nebude hladké a bez hrudek.
 2. Přeneste kvásek do velké sklenice nebo plastové nádoby. Sklenici nebo nádobu nechte asi 1 hodinu odklopenou na teplém místě (ideální je teplota kolem 25 °C), poté ji uzavřete a nechte 24 hodin odležet.
 3. Následujících 6 dní je třeba kvásek „přikrmovat“. Každý den vyklopte polovinu původního kvásku, přidejte dalších 100 g mouky a 125 ml mírně teplé vody a dobře promíchejte. Snažte se to dělat každý den ve stejnou dobu.
 4. Po 3 až 4 dnech byste měli na povrchu kvásku vidět bublinky a kvásek bude cítit kvasnicemi a trochu nakysle. To je dobrý ukazatel, že kvásek funguje.
 5. Sedmý den by měl zákvas dosti bublat a vonět mnohem sladčeji. Nyní je připraven k použití při pečení.
 6. Mouku, 225 ml teplé vody, sůl, med a kvásek vyklopte do mísy nebo do mixéru vybaveného hákem na těsto. Míchejte dřevěnou lžící nebo na pomalém stupni přístroje, dokud se těsto nespojí – pokud se příliš lepí, přidejte další mouku nebo trochu teplé vody navíc, pokud je příliš suché.
 7. Vyklopte těsto na lehce pomoučený povrch a hněťte ho 10 minut, dokud nebude měkké a pružné – mělo by jít natáhnout, aniž by se trhalo. Pokud používáte mixér, trochu zvyšte rychlost a míchejte 5 minut.
 8. Těsto vložte do velké, dobře vymazané mísy a přikryjte. Nechte na teplém místě kynout 3 hodiny. Možná neuvidíte velký pohyb, ale nenechte se odradit, protože kvásek kyne mnohem déle než běžný kynutý chléb.
 9. Středně velkou mísu vyložte čistou utěrkou a pořádně ji vysypte moukou. Vyklopte těsto zpět na pracovní plochu a krátce prohněťte, abyste vyrazili všechny vzduchové bubliny. Z těsta vytvarujte hladkou kouli a poprašte ji moukou.
 10. Vložte těsto švem nahoru do mísy, volně jej přikryjte a nechte při pokojové teplotě, dokud se jeho velikost zhruba nezdvojnásobí. Doba kynutí chleba se bude lišit v závislosti na síle kvásku a teplotě v místnosti, a to od 4 do 8 hodin.
 11. Chléb můžete také nechat kynout přes noc v lednici. Ráno ho vyjměte a nechte ho ještě hodinu nebo dvě kynout při pokojové teplotě. Čím pomalejší bude kynutí, tím hlubší chuti dosáhnete.
 12. Vložte velký plech do trouby a vyhřejte ji na 230 °C/210 °C s ventilátorem. Naplňte malý pekáček trochou vody a umístěte jej na dno trouby, aby se vytvořila pára.
 13. Vyjměte plech z trouby, posypte ho moukou a opatrně vyklopte vykynuté těsto na plech.
 14. Pokud chcete, několikrát nařízněte horní část ostrým nožem a poté pečte 35-40 minut dozlatova. Při poklepání na dno bude chléb dutý.
 15. Před podáváním nechte 20 minut chladnout na mřížce.
IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang