Foodstalking s Foursquare – jak najít nejlepší jídlo kdekoliv

Magazín

Znáte to, jste daleko od domova, v prostředí, které vůbec neznáte a máte hlad. Chcete si dát něco opravdu dobrého a nejlíp i místního. Jenže pokud naslepo vlezete do první hezky vypadající restaurace, riskujete průšvih. Můžete mít štěstí nebo dostanete na talíř něco, na co budete chtít co nejdříve zapomenout. Téměř jistě nenarazíte na některý z těch nejlepších podniků, který okolí nabízí. A právě ke zvýšení šancí na spokojené bříško vám může pomoci Foursquare.

Jestli Foursquare ještě neznáte, zjednodušeně je to geolokační mobilní aplikace, s kterou provádíte „check-in“ na místech, kde právě jste. Na mostech, v památkách, ale také zejména v restauracích, kavárnách a barech. A k těmto místům můžete přidávat tipy – pozitivní i negativní doporučení. Ale k věci…

Foursquare Explore – rozhlédněte se po okolí

Nejužitečnější funkcí Foursquare, která nám pomůže v nalezení restaurace je Explore. Funguje to úplně jednoduše – někde jste, zapnete Foursquare Explore a nastavíte si, co chcete najít, tj. v našem případě:

 • food nebo coffee,
 • range – vzdálenost, v jaké chcete nějaký ten podnik najít, umíráte-li hlady, dáte si okolí 300 metrů a je to,
 • co chcete jíst – můžete a nemusíte konkretizovat nějakým klíčovým slovem, pokud chcete třeba nějaké konkrétní jídlo, nejlépe teda v místním jazyce, pokud to není zrovna burger nebo pizza.

Na základě toho už vám Foursquare navrhne, kam jít. I tady je dobré nebrat první nabídku a trochu se na to blíž podívat. Na co koukám, abych si dobře vybrala?

 • Tipy – čím více tipů, tím lépe (pokud jsou pozitivní). Důležitý je samozřejmě obsah tipu. Tady můžete trochu narazit na lokální jazyk, kterému zrovna nevládnete. Ty nejlepší restaurace ale většinou už přitáhly nějaké turisty, v případě evropských jazyků tak nějak pozitivní hodnocení jídla poznáte (fantastico!) a pak tu máme ještě sadu mezinárodních citoslovcí jako wow a yummy.
 • Ikonky, resp. označení kategorie – většinou mám v zahraničí zájem primárně o lokální kuchyni. V Itálii koukám na podniky s talířem špaget nebo pizzou, ve Francii hledám Eiffelovku.
 • Fotky – lidi fotí jídlo, které se jim líbí a chutná, mnohdy si můžete prohlédnout prostředí restaurace. Často se mi stane, že se někam vydám právě proto, že si nad nějakou fotkou řeknu „tak to musím mít!“.
 • Listy – oblíbené podniky mají uživatelé na svých seznamech. Zase, čím víc, tím líp. Výskyt slov jako je název města, „best of“ nebo „traditional“, zvyšuje pravděpodobnost, že to bude ono.

Cestu s Foursquare můžete plánovat i dopředu

Samozřejmě si můžete restaurace na cestách naplánovat dopředu z domova, stejně jako to třeba děláte s TripAdvisorem. Buď taky z mobilu, nebo lépe normálně z počítače na foursquare.com/explore.

Můžete se také podívat, jaké jsou v místě, kam míříte zajímavé listy. Úplně jednoduše pomocí vyhledávání pro dané město. Když zadáte název města nebo něco hodně obecného jako „restaurant“, s velkou pravděpodobností to najde TOP 50 listů.

Varování – ne vždycky všechno funguje bezchybně

Tenhle způsob objevování restaurací mě vážně baví, navíc je velmi racionální odpovědí na věčné nepochopení antiFoursquaristů „k čemu to vlastně je“. Našla jsem tak už hodně velmi dobrých, lokálních podniků. Někdy to ale taky nevyjde:

 • Úplně nejlíp nefunguje v Čechách, respektive tam, kde žijete. Foursquare dává docela velkou váhu tomu, kam chodíte vy a vaši přatelé a doporučuje vám pak kdejaký pajzl, který je zkrátka ve vašem okolí zrovna v oblibě.
 • Na vesnicích, které nejsou moc frekvetnované restaurace mnohdy na Foursquare ani nejsou.
 • Ne ve všech zemích, resp. oblastech je Foursquare oblíbený. Když srovnám něco z poslední doby, tak v Alsasku jsme podle Foursquare moc nevybírali a skvělé restaurace by podle výše zmíněného postupu vůbec neprošly, zatímco v Toskánsku jedna pecka za druhou.
 • Vždycky platí, že existují skvělé restaurace, které zůstávají uživatelům Foursquare skryty, minimálně se ale netrefíte do těch špatných.
 • Samozřejmě i když půjdete někam naslepo, platí to, co vždycky – než tam vlezete, checkněte si, jestli vás Foursquare nechce varovat!© 2021 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang