Masopustní hostina bez výčitek

Magazín

V minulosti lidé věřili, že dostatek jídla a pití během masopustu přinese prosperitu do dalších dnů. Toto období trvá od Tří Králů až po začátek čtyřicetidenního půstu, který zavedla křesťanská církev již na sklonku čtvrtého století.

Masopust však nemusí být pouze o mastných a těžkých jídlech. Použijte v koláčích a jednohubkách zdravější ingredience, kterými zachováte kouzlo tradičních hostin a zároveň neporušíte zdravé stravovací návyky.

Sladké masopustní pochoutky

Typické koblihy, vdolky, šibřinky či štrúdl. Přípravu těchto dobrot často spojujeme s přidáváním klasického mléka nebo vajec. Mléko však klidně můžete nahradit jakoukoli rostlinnou variantou.

Zkuste například sojový nápoj, který potěší chuťové pohárky a také organismus. Obsahuje totiž dobře stravitelné bílkoviny a lecitin, který je důležitý pro metabolismus mozkových buněk. Sojové mléko má navíc pozitivní dopad na vysokou hladinu cholesterolu.

Vejce nahraďte rozmixovanými lněnými semínky s vodou, banánem nebo tofu, které jemně rozmačkáte mezi prsty.

Stejný základ z tofu můžete použít i místo tvarohu, když ho smícháte s mlékem, citronovou šťávou a hnědým cukrem. Vynikne například v kombinaci s jablky a skořicí, kterými naplníte cheesecake.

Pirohy, lokše nebo chlebíčky

Pokud masopustu chcete dodat šmrnc něčím slaným, zkuste si připravit plněné lokše. Naplňte je například rostlinnými pomazánkami, kterými dotvoříte masopustní atmosféru.

K tomuto období se nejlépe hodí škvarková nebo paštiková příchuť. Pomazánky stejně dobře chutnají i na chlebíčcích či jednohubkách.

Ve slaných receptech jako pirohy vyměňte vejce za kukuřičný škrob s vodou v poměru 2:3, čímž zvýrazníte specifickou chuť jídla. Nejdůležitější roli vajec, kterou je lepivost, zase zachováte cizrnovou moukou s vodou v poměru 1:1.

Uvařené pirohy na závěr posypte strouhankou a polijte rozpuštěným máslem. Jako ozdobu můžete použít najemno nasekanou cibuli nebo pažitku.

Kategorie:

Magazín

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang