Zůstaly vám z dovolené krásné černé olivy? Čekáte hosty? Tak udělejte k vínu tapenádu! Je to asi nejslavnější provensálská pochoutka, a i když ji hodně lidí považuje za olivovou pastu, její název je odvozen od provensálského jména pro kapary, tapeno.

Článek nabízí nejčistší verzi receptu, můžete však zkusit přidat stroužek česneku nebo pár lístků petrželky. Zbytek můžete podávat třeba k rozpečenému sýru nebo zarolovat do šneků z listového těsta.

Na olivovo-kaparovou tapenádu budete potřebovat:

  • 200 g černých oliv bez pecek
  • 2 lžíce kaparů, slitých a opláchnutých
  • 1/2 chemicky neošetřeného citronu
  • 2 filátka ančoviček v oleji
  • 100 ml panenského olivového oleje
  • 3 venkovské ciabatty s provensálským kořením k podávání

Speciálně namíchané provensálské koření obsahuje vyváženou směs oregana, bazalky, tymiánu, majoránky, rozmarýnu a šalvěje. Díky olivovému oleji je báječně vláčná, chutná a obohacená o další chuťový rozměr.

Bohatý posyp z bylinek a koření ještě umocňuje jedinečnost tohoto nadýchaného pečiva. Své uplatnění najde jako pečivo pro výrobu sendvičů ve středomořsky laděném stylu.

Nastrouhejte najemno kůru z citronu a vymačkejte šťávu. Všechny suroviny kromě oleje dejte do mixéru (pokud máte, použijte menší nádobku) a krátce rozmixujte. Za chodu mixéru přilejte tenkým pramínkem olej, až vznikne hustá hrubší pasta.

Venkovskou ciabattu s provensálským kořením nakrájejte na cca centimetrová kolečka a krátce ji ogrilujte. Potřete tapenádou a servírujte jako chuťovku k vínu. Citrony (ale například i pomeranče) bývají často chemicky ošetřené, proto je pro kulinářské účely doporučeno využívat pouze kůru z bio ovoce nebo kůru již zpracovanou.

IngredienceRecept

© 2023 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang