Rádce balkonového zahradníka – jdeme na to

Magazín

Vybrali jsme si plodiny, rozvrhli prostor na balkoně a už také víme, jestli si sazenice vypěstujeme sami. Dnes se tedy konečně vypravíme nakoupit vše potřebné k tomu, abychom mohli vysít. Na co si dát při nákupu osiv pozor?

Nákup správného a přiměřeného množství osiva je důležitým prvním krokem k pěstování plodin. Čím se při nákupu osiv řídit?

Na co si dát pozor při nákupu

Při nákupu osiva bychom měli mít především na paměti, že budeme všechno pěstovat venku, takže se musíme vyhnout všem sáčkům, které mají na sobě napsáno „do skleníku“. I když máte zasklenou lodžii, doporučuje se zvolit odrůdy vhodné na venkovní pěstování. Papriky a okurky si kupte takové, které mají na sáčku napsáno „na pole“.

Zadní straně obalu sáčku bychom měli věnovat největší pozornost, protože na ní zjistíme vše, co potřebujeme k rozhodnutí o koupi. Najdeme tam krátký slovní popis plodiny. V něm jsou ty nejdůležitější informace, kterými bychom se měli řídit.

Druhou, stejně důležitou, částí obalu jsou instrukce pro výsev. Jsou buď ve formě tabulky nebo jako obrázky s příslušnými měsíci.

Na přední straně mimo jiné najdeme počet semínek v balení. U plodové zeleniny se jejich počet pohybuje od 10 do 50, u kořenové se zvýší na stovky. Stačí tedy dvě balení rajčat, jedno balení okurky a papriky a jste klidně na 150 semínkách. Vybírejte proto s rozmyslem, ať jich zbytečně nenakoupíte moc.

Pro fajnšmekry

Semínka máme v košíku, teď je ještě musíme mít do čeho dát. Na výběr máme ze tří možností, které se liší náročností i nákladností. Ta nejsložitější a nejlevnější spočívá v tom, že vezmete misku (od polárkového dortu nebo třeba od chlazeného masa) a koupíte si substrát pro výsev a množení.

Doma do misky uděláte díry, položíte ji na tácek, dáte substrát do misky, uděláte řádky a vysejete. Výhodou jsou rozhodně nízké náklady, nevýhodou potom to, že máte hodně sazeniček vedle sebe a při přesazování je potom složitější je nepoškodit. Hůře se také udržuje ideální vlhkost.

Něco mezi

Pokud se vám nechce do první varianty, můžete si práci trochu ulehčit. Kromě vhodného substrátu budete potřebovat také sadbovače a rašelinové květináčky. Sadbovač je černě plato malých plastových kelímků, do kterých se krásně vejdou rašelinové květináčky. Ty naplníme substrátem a do každého z nich dáme jedno až tři semínka několik milimetrů hluboko.

Rozhodujeme se vždy podle velikosti semínka – tři rajčata, ale jen jednu cuketu. Výhodou je, že při přesazování sazeniček můžete z každého květináčku opatrně vyhodit ty nejslabší a tu jednu nejsilnější přesadit společně s květináčkem. Protože je rašelinový, bez problému jím prorostou kořeny a navíc dodá živiny.

Pro lenochy

Jestli se vám nechce zatím pracovat s hlínou, máte málo času nebo rádi zkoušíte novinky, je tu pro vás třetí způsob. Potřebujete mini pařeniště a sadbové tablety. Ty jsou buď z rašeliny, nebo z kokosu.

Tablety vložíte do připravených prohlubní v pařeništi, vydatně zalijete vodou a stane se zázrak. Přímo před očima několikanásobně zvětši svůj objem. V okamžiku, kdy jsou ze všech tablet válečky, do nich nahoru dejte zase jedno až tři semínka pár milimetrů pod povrch. Potom stačí jen přiklopit pařeniště a je to.

Obecné tipy

Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, nezapomeňte si označit, co kde máte. Ideální je třeba dřívko od nanuku. Budete potom přesně vědět, kde máte žlutá a kde červená rajčata.

Mini pařeniště můžete použít pro všechny tři metody. Kromě tablet se do něj vejdou i sadbovače a dolní část můžeme použít jako misku pro první způsob. Má výhodu v tom, že se v něm dobře udržuje vlhkost, která je nutná k vyklíčení. Jakmile ale uvidíte děložní lístky, průhledné víko sundejte, protože by bránila v přístupu světla.

Předem raději počítejte s tím, že ne všechna semínka vyklíčí a ne všechny vyklíčené rostlinky budou dostatečně silné. Pokud tedy chcete mít 5 keříčků rajčat, určitě nespoléhejte na to, že vám bude stačit 5 semínek. Vždycky je lepší mít výsledných sazenic více, než méně. Ty, které nevyužijete můžete rozdat rodině nebo známým.

Misku nebo pařeniště dejte ideálně na parapet k oknu, kde je nejvíce světla. Snažte se udržovat konstantní teplotu mezi 20 a 25°C a hlavně tím oknem nevětrejte.

Nejtěžší je udržet tu správnou vlhkost. Moc vody znamená riziko plísní, málo vody má za následek špatné klíčení. Obecně platí, že by semínka měla být ve vlhku, ale na dně pařníku (mističce pod) by neměla být voda.

Semínka nedávejte příliš hluboko. Čím hlouběji budou, tím delší cestu budou muset urazit, než se dostanou na povrch.

Nebuďte netrpěliví. Všechno má svůj čas a tak první lístky uvidíte za několik dní, první pravý list za pár týdnů a jakmile bude pravých listů víc, budeme přesazovat. Začněte proto sbírat od rodiny a známých kelímky od jogurtů. Budete jich potřebovat spoustu.

Kategorie:

Magazín

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang