Červen by se dal nazvat jahodovým měsícem. Šťavnaté červené plody na nás vykukují zpoza každého rohu a je jen na nás, zda je sníme jen tak z talíře se snítkou máty ze zahrady nebo coby součást receptury letního pokrmu. S přibývajícími slunečními paprsky dozrávají postupně i višně, které jsou taktéž vítanou součástí letního jídelníčku.

Navíc si obou těchto sladkých plodů můžeme užít do sytosti a prospět svému zdraví. Jahody i višně se totiž pyšní vysokým obsahem vitaminů a dalších pro zdraví cenných látek.

img_3383_1-1024x765-3276234

Stogramová porce jahod (cca 6–8 ks) zajistí našemu organismu celou denní doporučenou dávku vitaminu C, 2 gramy vlákniny (rozpustné i nerozpustné) a velmi málo energie – jen 134 kJ.

Jahody navíc obsahují cenná rostlinná barviva, která spolu s vitaminem C činí z této pochoutky dobrého pomocníka v boji s volnými radikály. Mistička čerstvých jahod nám tak může pomoci zlepšit imunitu, zdraví srdce i cév a zachovat organismus co nejdéle vitální.

visne-1024x768-2353890

Višně sice neobsahují zdaleka tolik vitaminu C, ale v porovnání s jahodami jsou nedostižným zdrojem vitaminu A, který je velmi důležitý pro zdraví oční sítnice a zároveň je významným antioxidantem. Ve 100 g višní lze přijmout více než čtvrtinu potřebné denní dávky tohoto vitaminu.

Jelikož je vitamin A rozpustný v tuku, je vhodné višně konzumovat spolu s dalšími potravinami obsahujícími tuk. Ideální letní kombinací k višním je například vychlazený tvaroh, kterým můžeme nahradit obvyklý odpolední dezert. Obsahem vlákniny i energetickou hodnotou jsou višně velmi blízké jahodám, a proto si je můžete s chutí dopřávat každý den.

IngredienceRecept

© 2023 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang