Čaj pijí Češi, Britové i Číňani. Proč? Protože tento nápoj je (hned po vodě) druhým nejrozšířenějším nápojem na světě a výborně se hodí k snídani, k svačině, k celonočnímu učení před zkouškou i k léčení nejrůznějších neduhů. Jaké druhy čajů známe? Jak je to s obsahem kofeinu v čajích? A lze díky čajům předejít zdravotním komplikacím?

Čaj je jedním z nápojům, který je rozšířen po celém světě a jsou s ním spojeny také některé tradice i rituály. Kdy ovšem čaj vzniknul? A jaké legendy se s objevením čaje pojí?

Legendami opředená historie

Počátek pití čaje je opředen řadou legend a dnes už asi jen těžko zjistíme, kdo první objevil, že přelitím suchých čajových lístků horkou vodou vznikne lahodný a povzbuzující nápoj. Podle jedné z legend jako první čaj objevil čínský císař Šan-nung během meditace v lese už v roce 2737 př. n. l., podle jiné legendy vyrostl první čajovník na místě, kam indický mnich Daruma odhodil svá uřezaná oční víčka.

Podle věrohodných historických pramenů, byl čaj znám v Číně už ve 12. století př. n. l. a mimo jiné se s ním platily daně. Z Číny se pak čaj rozšířil nejprve do Japonska a v 16. století našeho letopočtu byl čaj přivezen také do Evropy.

Čaj a jeho druhy

Možná jste to netušili, ale všechny druhy čaje pocházejí z jedné jediné rostliny, a to čajovníku čínského – Camellia sinensis. Tento čajovník existuje ve třech variantách: čínské, assámské a indonéské.

Čaj obsahuje okolo 400 různých chemických látek (flavanoidy, alkaloidy, sacharidy, enzymy, vitaminy, třísloviny…). Poměr jednotlivých látek v různých čajích se liší. Čajové lístky také obsahují velké množství anorganických látek, jako jsou draslík, vápník, fosfor, železo, křemík a měď.

Mezi klasické druhy čajů patří čaje černé a zelené včetně matcha tea. Oba pocházejí z keře čajovníku, avšak to, jak bude vypadat výsledný produkt, určuje způsob zpracování, podnebí, půda a nadmořská výška, kde čaj roste.

Základní rozdíl mezi černým a zeleným čajem spočívá ve způsobu zpracování čajových lístků. Zatímco černý čaj je před sušením fermentován (okysličován), zelený čaj je místo fermentace napařován a poté sušen. Lístky tak v případě zeleného čaje zůstávají zelené, zatímco u černého hnědnou. Pokud jste někdy slyšeli o bílém čaji, tak ten se zpracovává z mladých a ještě nerozvinutých čajových lístků.

Ovocné čaje – včetně pečeného čaje – ve skutečnosti opravdovými čaji nejsou, nepocházejí totiž z keře čajovníku, ale jsou většinou složeny z ibišku, šípku, pomerančové kůry a jablka. K těmto základním složkám se pak přidávají další podle druhu ovocného čaje.

Tein (kofein)

Čaj stejně jako káva obsahuje kofein. Dříve se však vědci domnívali, že se jedná o jinou látku, a proto kofein v čaji nazývali tein. Látka je však stejná, rozdíl je pouze v tom, že v čaji se vyskytuje ve vázané podobě, zatímco v kávě ve volné. To má za následek, že zatímco účinek kofeinu z kávy poměrně rychle odezní, tak tein obsažený v čaji působí jemněji a dlouhodoběji.

Množství teinu (kofeinu) obsažené v hrnečku čaje vždy závisí na množství použití čajových lístků, množství vody a době louhování. Po zhruba 50 vteřinách se vylouhuje asi 45 % teinu obsaženého v lístkách, po dalších 50 vteřinách asi 70 %. Delším louhováním se už tein příliš neuvolňuje, zato se uvolňují hořké třísloviny a zhoršuje se chuť nápoje. Můžeme říci, že jeden šálek (200 ml) černého čaje obsahuje v průměru 40 mg kofeinu (teinu).

Díky kofeinu má čaj povzbudivé účinky. Ty sice nastupují pomaleji než u kávy, ale zato trvají déle. Některé druhy čajů (jako jsou oolongy a černé čaje) obsahují více kofeinu než je běžné u ostatních čajů. Pokud vše trochu zjednodušíme, tak můžeme říci, že zelený čaj obsahuje méně kofeinu než černý čaj a bílý čaj obsahuje méně kofeinu než zelený čaj.

Čaj jako prevence před rakovinou a infarktem

Čaj (především ten zelený) obsahuje polyfenoly (konkrétně flavonoidy), které působí antioxidačně, účinně zneškodňují volné radikály a snižují oxidativní poškození buněk.  Flavonoidy obsažené v čaji mohou zabránit vzniku počátečního stadia rakoviny (tlustého střeva, jater, prsu, prostaty…). Pití zeleného čaje podle mnoha studií snižuje i riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Avšak pozor, účinek polyfenolů ze zeleného čaje mohou negativně ovlivňovat některé přísady, kterými si lidé s oblibou své čaje dochucují. Klasickým příkladem je mléko, které na sebe polyfenoly váže, a tak zabraňuje jejich vstřebávání do organismu.

Čaj nejen barví ale i chrání zuby                    

Asi už jste někdy slyšeli o tom, že především černý čaj barví zuby. Ne, není to pověra, pití velkého množství čaje opravdu může mírně změnit odstín zubů. Mají to na svědomí některé látky v čaji obsažené, jakými jsou například flavonoidy.

Podstatně méně se však už mluví o tom, že čaj posiluje zubní sklovinu (jeden litr čaje obsahuje přibližně 2-3 miligramy fluoridu) a zpomaluje nadbytečnou tvorbu kyselých látek v ústní dutině (polyfenoly v čaji obsažené chrání před zubním plakem). Pití čaje tedy může pomoci v boji proti zubním kazům.

Pozor, chcete-li, aby čaj chránil vaše zuby, nesmíte si ho samozřejmě sladit nebo si myslet, že jeho pití může nahradit důkladnou ústní hygienu!

Zelený čaj a hubnutí

O tom, jak velký vliv má zelený čaj na spalování tuků (zrychlení metabolismu), se vědci neustále přou. Nedávná studie, která byla provedena na Anglia Ruskin University však přichází se závěrem, že pití zeleného čaje může lidem pomoci zhubnout, pokud současně i cvičí.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang