domácí křen

Domácí nakládaný křen je vynikající koření, které dodá pikantní a pikantní chuť nejrůznějším pokrmům. Tato ostrá kořenová zelenina je známá svou výraznou chutí a schopností vylepšit chuť všeho od sendvičů s pečeným hovězím masem až po závitky sushi.

V tomto článku vás provedeme jednoduchým postupem domácí výroby nakládaného křenu, který vám umožní přizpůsobit si chuť a vychutnat si čerstvost tohoto všestranného koření.

Historie domácího křenu

Původ křenu sahá až do starověkých civilizací. Předpokládá se, že se ve středomořských oblastech pěstoval již 1500 let před naším letopočtem. Název rostliny je odvozen od slova „kůň“ kvůli její velké velikosti a síle při pěstování ve volné přírodě. Ve starověkém Řecku, Egyptě a Římě byla uznávána pro své léčivé vlastnosti a ceněna jako koření.

Využití strouhaného křenu v kuchyni

Křen je stejně známý jako cibulové chutney především pro své kulinářské využití. Kořen se strouhá nebo mele, aby se uvolnila jeho silná chuť. Běžně se používá jako koření, a to buď v syrovém stavu, nebo ve směsi s octem, čímž vzniká známá křenová omáčka.

Omáčka se výjimečně dobře hodí k hovězí pečeni, uzeným rybám a dalším pikantním pokrmům, kde vytváří nádherný kontrast mezi pálivostí a pikantností.

Kromě koření lze křen přidávat do různých receptů. Dodává pikantní nádech dipům, marinádám a salátovým dresinkům, kterým propůjčuje výrazný chuťový profil. Kromě toho ho lze použít k dochucení polévek, dušených pokrmů a dokonce i koktejlů, čímž se dále rozšiřuje jeho všestrannost v kuchyni.

Křenová omáčka
Křenová omáčka je základem ke každému grilovaní nebo uzení.

Zdravotní benefity křenu

Křen je nejen chuťově výrazný, ale má i několik zdraví prospěšných vlastností. Je bohatým zdrojem vitaminu C, který je známý svými vlastnostmi posilujícími imunitu.

Kromě toho obsahuje glukosinoláty, sloučeniny, které jsou spojovány s potenciálními protirakovinnými účinky. Křen má také nízký obsah kalorií a tuku, takže je ideální volbou pro ty, kteří si hlídají váhu.

Jak naložit strouhaný křen?

Křenový kořen oloupejte škrabkou na zeleninu nebo ostrým nožem. Buďte opatrní, protože z kořene se mohou uvolňovat štiplavé výpary, které mohou podráždit oči a hrdlo. Zvažte loupání v dobře větraném prostoru nebo pod digestoří.

Po oloupání nakrájejte kořen křenu na menší kousky, které se vejdou do kuchyňského robotu. Případně jej můžete nastrouhat ručně pomocí struhadla.

Vložte kousky křenového kořene do kuchyňského robotu a pulzujte, dokud nebudou jemně nastrouhány. Pokud používáte krabicové struhadlo, nastrouhejte kořen do misky.

Nastrouhaný křen přendejte do skleněné nádoby s těsně přiléhajícím víčkem.V malém hrnci smíchejte bílý ocet, vodu, cukr a sůl. Směs přiveďte k mírnému varu a míchejte, dokud se cukr a sůl zcela nerozpustí.

Odstavte mořicí roztok z ohně a nechte jej několik minut vychladnout. Křen ve sklenici přelijte mořicím roztokem tak, aby byl všechen křen zcela ponořený. Lžící nebo špachtlí přitlačte a odstraňte případné vzduchové bubliny.

Nechte nakládaný křen vychladnout na pokojovou teplotu. Poté sklenici uložte na nejméně 24 hodin do chladničky, aby se chutě rozvinuly a spojily.

Strouhaný křen recept
Při přípravě strouhaného křenu si dejte pozor na jeho velmi silnou a štiplavou vůni.

Domácí křen – recept

Příprava domácího nakládaného křenu je vděčný a jednoduchý proces, který vám umožní vychutnat si výraznou chuť tohoto všestranného koření. Stačí jen několik jednoduchých ingrediencí a kroků a můžete vytvořit pikantní a kořeněné potěšení k domácímu pastrami nebo vinné klobáse.

Ingredience na domácí křen

 • 1 kus (20-25 cm dlouhý) křenového kořene (114-142 g)
 • 2 lžíce vody, více podle potřeby
 • 1 lžíce bílého octa, více podle potřeby
 • špetka soli

Postup na domácí křen

 1. Pokud máte přístup k zahradní rostlině křenu, vykopejte pomocí pevné lopaty dlouhou hlízu křenu. Nebo křen kupte v obchodě.
 2. Odstraňte listy (je-li to nutné) a opláchněte hlínu z kořene.
 3. Pomocí škrabky na zeleninu oloupejte povrchovou slupku hlízy. Nakrájejte na kousky.
 4. Vložte do malého kuchyňského robotu. Přidejte několik lžic vody. Zpracovávejte, dokud se dobře nerozmělní, a v případě potřeby přidávejte po lžičkách vodu.
Jak naložit strouhaný křen
Základem správného naložení strouhaného křenu je zakysaná smetana nebo řecký jogurt.

Křen recept

Podle tohoto receptu získáte krémovou a jemnou křenovou omáčku. Pokud dáváte přednost silnější a pikantnější omáčce, můžete množství křenu upravit podle své chuti. Domácí křenovou omáčku lze navíc skladovat v chladničce až jeden týden.

Ingredience na křenovou omáčku

 • 1 šálek nastrouhaného kořene křenu
 • 1/2 šálku zakysané smetany
 • 2 lžíce majonézy
 • 1 lžíce dijonské hořčice
 • 1 lžíce čerstvé citronové šťávy
 • 1 lžička cukru
 • Sůl a pepř podle chuti

Postup na křenovou omáčku

 1. Křen oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle. Buďte opatrní, protože výpary uvolňující se při strouhání mohou být silné a dráždit oči a nos.
 2. Zvažte strouhání v dobře větraném prostoru nebo pod kuchyňskou digestoří.
 3. V míse smíchejte nastrouhaný křen, zakysanou smetanu, majonézu, dijonskou hořčici a čerstvou citronovou šťávu.
 4. Dobře promíchejte, dokud se všechny přísady důkladně nevstřebají.
 5. Do směsi přidejte cukr a dochuťte solí a pepřem podle svých chuťových preferencí.
 6. Vše míchejte, dokud se cukr nerozpustí a omáčka nebude dobře ochucená.
 7. Omáčku ochutnejte a upravte chutě podle potřeby.
 8. Můžete přidat více křenu pro větší pálivost, citronové šťávy pro kyselost nebo soli a pepře pro zvýraznění celkové chuti.
 9. Jakmile je omáčka dobře promíchaná a ochucená podle vašich představ, přelijte ji do sklenice nebo vzduchotěsné nádoby.
 10. Přikryjte ji a uložte do chladničky alespoň na 1 hodinu, aby se chutě spojily.
Křen recept
Strouhaný křen použijte při servírování uzeného nebo grilovaného masa jako pikantní dip.

Strouhaný křen recept

Domácí nastrouhaný křen se skvěle hodí k pečenému masu jako je například tato kančí kýta. Postupem času se jeho pálivost snižuje, takže pro optimální chuť je nejlepší ho spotřebovat do několika týdnů.

Ingredience na přípravu strouhaného křenu

 • 1 šálek čerstvého kořene křenu
 • 1/4 šálku bílého octa
 • 1/2 čajové lžičky soli
 • 1 lžíce cukru (nepovinné, pro jemnější chuť)

Postup na strouhaný křen

 1. Křenový kořen oloupejte škrabkou na zeleninu.
 2. Nakrájejte kořen na menší kousky, aby se s ním lépe manipulovalo a aby se dal nastrouhat.
 3. Kousky křenového kořene vložte do kuchyňského robotu nebo mixéru.
 4. Pulzujte, dokud nebude kořen jemně nastrouhaný. Při otevírání víka buďte opatrní, protože uvolňující se výpary mohou být silné a mohou dráždit oči a nos.
 5. Nastrouhaný křen přendejte do misky a přidejte bílý ocet.
 6. Ocet pomáhá stabilizovat chuť a konzervuje křen.
 7. Do směsi nastrouhaného křenu přidejte sůl a dobře promíchejte. Pokud dáváte přednost jemnější chuti, můžete přidat lžíci cukru, abyste vyrovnali pálivost.
 8. Množství soli a cukru upravte podle svých chuťových preferencí.
 9. Po důkladném promíchání přendejte nastrouhaný křen do sklenice nebo vzduchotěsné nádoby. Nádobu pevně uzavřete, aby se aroma nerozšířilo.
 10. Nastrouhaný křen nechte asi 15 minut odstát při pokojové teplotě. Během této doby se chutě spojí a žár se mírně zmírní.

Ďábelská vejce se strouhaným křenem – recept

Stejně jako tradiční křenová vejce lze i tato křenová vejce připravit předem a uchovávat v chladničce až 2 dny. Jen je nezapomeňte ozdobit těsně před podáváním, aby se co nejlépe prezentovala.

Ingredience na ďábelská vejce se strouhaným křenem

 • 6 velkých vajec
 • 2 lžíce majonézy
 • 1 lžíce připraveného křenu
 • 1 lžička dijonské hořčice
 • 1 lžička bílého octa
 • 1/2 lžičky soli
 • 1/4 lžičky černého pepře
 • Paprika nebo nasekaná čerstvá pažitka (nepovinné, na ozdobu)

Postup na ďábelská vejce se strouhaným křenem

 1. Vejce uvařte natvrdo tak, že je vložíte do hrnce a zalijete vodou. Vodu přiveďte na mírném ohni k varu.
 2. Po dosažení varu snižte teplotu na minimum a nechte vejce vařit asi 9-12 minut.
 3. Odstavte hrnec z ohně a slijte horkou vodu.
 4. Vejce přeneste do mísy s ledovou vodou, aby se rychle ochladila. Vejce nechte v ledové vodě stát asi 5 minut.
 5. Jakmile jsou vejce vychlazená, opatrně z nich sloupněte skořápky.
 6. Jemně s nimi poklepejte o tvrdý povrch a převalujte je, aby se vytvořily praskliny, a poté začněte loupat od širšího konce, abyste si usnadnili proces.
 7. Oloupaná vejce podélně rozkrojte na polovinu. Vydlabejte žloutky a vložte je do samostatné misky. Půlky bílků dejte stranou.
 8. Žloutky rozmačkejte vidličkou, dokud nedosáhnou jemné drobivé konzistence.
 9. Do mísy přidejte majonézu, připravený křen, dijonskou hořčici, bílý ocet, sůl a černý pepř.
 10. Dobře promíchejte, dokud se všechny ingredience důkladně nespojí a nezískají krémovou konzistenci.
 11. Žloutkovou směs ochutnejte a upravte koření podle svých představ. Pro větší pálivost přidejte více křenu nebo podle potřeby upravte sůl a pepř.
 12. Žloutkovou křenovou směs lžící vlijte do vydlabaných půlek bílků a rovnoměrně ji mezi ně rozdělte. Můžete použít lžíci nebo směs vytlačit trubičkou pomocí zdobicího sáčku nebo plastového zipového sáčku s odstřiženým rohem.
 13. Po naplnění můžete delikatesy ozdobit paprikou nebo nasekanou čerstvou pažitkou, což jim dodá na atraktivitě i chuti.
 14. Před podáváním dejte ďábelská vejce alespoň na 30 minut vychladit do lednice, aby se chutě spojily a náplň ztuhla.
Domácí křen
Domácí křen se také skvěle hodí k tučnému pečenému masu jako je například bůček.

Domácí křenová omáčka – recept

V tomto receptu na domácí křenovou omáčku je jako krémový základ místo tradiční zakysané smetany použit řecký jogurt. Řecký jogurt poskytuje podobnou krémovou strukturu a zároveň dodává omáčce pikantní chuť.

Ingredience na domácí křenovou omáčku

 • 1/2 šálku strouhaného křenového kořene
 • 1/2 šálku obyčejného řeckého jogurtu
 • 2 lžíce majonézy
 • 1 lžíce dijonské hořčice
 • 1 lžíce čerstvé citronové šťávy
 • 1 lžička cukru
 • Sůl a pepř podle chuti

Postup na domácí křenovou omáčku

 1. Křen oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle. Buďte opatrní, protože výpary uvolňující se při strouhání mohou být silné a dráždit oči a nos.
 2. Zvažte strouhání v dobře větraném prostoru nebo pod kuchyňskou digestoří.
 3. V misce smíchejte nastrouhaný křen, řecký jogurt, majonézu, dijonskou hořčici a čerstvou citronovou šťávu.
 4. Dobře promíchejte, dokud se všechny ingredience důkladně nevstřebají.
 5. Do směsi přidejte cukr a dochuťte solí a pepřem podle svých chuťových preferencí. Vše míchejte, dokud se cukr nerozpustí a omáčka nebude dobře ochucená.
 6. Omáčku ochutnejte a upravte chutě podle potřeby.
 7. Můžete přidat více křenu pro větší pálivost, citronové šťávy pro kyselost nebo soli a pepře pro zvýraznění celkové chuti.
 8. Jakmile je omáčka dobře promíchaná a ochucená podle vašich představ, přelijte ji do sklenice nebo vzduchotěsné nádoby.
 9. Přikryjte ji a uložte do chladničky alespoň na 1 hodinu, aby se chutě spojily.

TIP: Křen se běžně podává jako koření k masům, jako je hovězí a vepřová pečeně nebo uzené ryby. Může být namazán přímo na sendviče, použit jako dip k masu nebo podáván v malé misce jako příloha.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang