Snaha jíst zdravěji je tak vyčerpávající! Ani na chvíli nesmíte polevit v ostražitosti, protože co platilo včera, je dnes úplně jinak. Ještě předloni byl sirup z agáve velebený jako zdravější sladidlo, protože se skládá převážně z fruktózy.

Fruktózu doporučovali i lékaři jakožto zdravější alternativu – nejnovější výzkumy ale ukazují, že koncentrovaná fruktóza zatěžuje játra stejně jako přemíra alkoholu. A cukr obecně se stal nepřítelem zdraví číslo jedna.

Obecně platí, že sladit bychom měli s mírou a omezovat bílý řepný cukr. Čím tedy sladit? Třeba jako naši předkové medem.

Med se dá navíc skvěle použít v kuchyni i do různých receptů, ať už se jedná o různé zálivky do salátů, do marinád na maso nebo třeba i marinády na medové tofu.

Ideální med pochází od českého včelaře a z co nejčistšího prostředí. Takový med má kromě výtečné chuti i řadu zdravotních benefitů. Je silným přírodním antibiotikem, ničí bakterie a posiluje obranyschopnost organizmu.

Navíc dokáže tělo zbavovat toxinů a volných radikálů. Bohužel ale v obchodech často narazíte na med nekvalitní, ředěný a směsný. Proto se velikým obloukem vyhněte všem, na kterých je uvedeno: Směs medu ze zemí EU a mimo EU.

Kvalitní med kupujte od zkušeného včelaře, jenom tak máte zaručenou kvalitu. Chcete-li uchovat jeho zdravotní benefity, nikdy ho nezahřívejte na více než 45–50 stupňů a i do čaje ho přidávejte až po mírném zchladnutí.

Když už jsme u toho medu, nedá mi to nevzpomenout náš oblíbený recept na máslový croissant se šlehaným dýňovo-skořicovým medovým máslem.

Sirupy a slady

Ale zpět k našemu dnešnímu tématu. Další možností jsou různé obilné sirupy nebo slady. Vznikají fermentací obilí a sacharidy se z nich do krve vstřebávají postupně. Na trhu můžete objevit ječmenný slad – pod jménem Sladěnka.

Je velmi hustý a patří mezi nejzdravější sladidla. Jeho chuť však každému nevyhovuje. Pak jsou tady další alternativy: pšeničný, rýžový nebo kukuřičný sirup. S úspěchem je lze použít na pečení, vaření nebo na přislazení obilných kaší.

Můžete zkusit i javorový sirup – získává se z mízy javoru, je extra sladký a krásně se hodí k oslazení lívanců a palačinek. A taky je vynikající na máslovém croissantu s borůvkami. Ale i při používání těchto zdravějších sladidel pamatujte na to, že nejlepší cukr je ten, který nepoužijete.

A ještě tip na závěr z rýmovníku, jedná se o sirup z rýmovníku nevařený za studena.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang