Jak jsou na tom s bílkovinami oříšky a semínka? Ve 100 gramech vlašských ořechů nebo dýňových semínek najdeme bílkovin opravdu hodně. Je tedy na čase přestat před televizi usedat s pytlíkem chipsů a raději ho vyměnit za mnohem zdravější mističku oříšků nebo salát posypaný semínky.

Kromě masa a ryb jsou bohaté na bílkoviny také oříšky a semínka. Jaké plody obsahují nejvíce bílkovin?

10) Piniové oříšky – 13,7 g

Piniové oříšky (jedná se vlastně o semínka borovice) mimo jiné vynikají obsahem vitaminu B1. Obvykle jsou docela drahé, ale alespoň při výjimečných příležitostech si je určitě můžete dopřát. Jsou mírně sladké a mají příjemnou pryskyřičnou chuť. Ovšem pozor, jsou-li oříšky nekvalitní, mohou třeba až na týden ochromit chuťové buňky.

9) Para ořechy – 14 g

Para ořechy neboli brazilské ořechy mají nejen hodně kalorií, ale obsahují i vitamíny B1, B6, B3, vitamín E, železo, hořčík, draslík, fosfor a zinek. Především jsou ale para ořechy velmi bohatým zdrojem selenu. Ten má prokazatelné antioxidační účinky, které jsou důležité při prevenci civilizačních onemocnění.

8) Lískové ořechy – 15 g

Lískové oříšky nepomohly jen Popelce, ale službu mohou prokázat i vám. Obsahují totiž hodně vitamínu B3, B6, kyseliny listové, vitamínu E, hořčíku nebo fosforu. Lískové oříšky vám mohou pomoci zbavit se napětí nebo dokonce i ledvinových kamenů. Poskytnou vám také spoustu energie.

7) Chia semínka – 16,5 g

Semena Chia považujeme dnes za superpotravinu. Jsou totiž bohatá téměř na vše, na co si vzpomenete (mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, vlákniny, bílkovin, fosforu, manganu, vápníku, ale i vitamínů). Semínka Chia jsou někdy označována jako jídlo aztéckých běžců a válečníků. Jim totiž stačila jedna hrst semínek, aby získali energii na celý den. Dnes semínka pomáhají při cukrovce, hubnutí a také celkově podporují zdraví.

6) Sezamová semínka – 17 g

Sezamová semínka nejspíš nejčastěji vídáte na houskách či jiném pečivu. Přidat je však můžete i do salátů, polévek a v jižní Evropě se ze sezamu dokonce připravuje sezamové máslo a sezamová pasta. Sezamová semínka kromě bílkovin, rostlinných olejů, sacharidů a vlákniny obsahují vitamíny B, karoteny, vápník, hořčík, železo, zinek a další minerální látky.

5) Lněná semínka – 18 g

Lněných semínek můžete sníst klidně jen jednu nebo dvě lžíce denně.  Jedná se totiž o další superpotravinu s vysokým obsahem vitamínů B1, B2, B3, B5, B6, vitamínu E, která zároveň obsahuje vápník, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík, selen a zinek. Samozřejmě nechybí ani omega 3 mastné kyseliny. Lněné semínko nesnižuje pouze cholesterol, ale podporuje i správné zažívání a čistí střeva.

4) Pistácie – 20 g

Pistáciová zmrzlina vás možná svou barvou odrazuje, ale zelené zdravé oříšky si určitě zamilujete. Pistácie mají v průměru 55 % olejů, 20 % bílkovin a 15 % cukrů. Obsahují fytosteroly bojující proti cholesterolu, dále pak draslík, hořčík a vápník vitamín A, B, E, železo, měď, selen, zinek a další silné antioxidanty prospěšné lidskému tělu.

3) Mandle – 21 g

Mandle jsou zásobárnou mononenasycených tuků, které mají především pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Obsahují také až 20 různých flavonoidů, které chrání před rozvojem nemocí srdce a cév. Z mandlí si můžete připravit mandlové mléko nebo zdravější variantu dortu či moučníku. Konzumovat je však můžete i samotné jen tak jako chuťovku.

2) Vlašské ořechy – 24 g

Vlašské ořechy jsou nejen jedním ze symbolů Vánoc, ale i skvělým pomocníkem při snižovaní tzv. špatného cholesterolu a zvyšování toho dobrého. Působí také na nervy a mozek, zlepšují soustředění, paměť a dokonce snižují riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Obsahují rostlinné omega-3 mastné kyseliny, vitamíny E a B, rostlinné steroly, vlákninu…

1) Dýňová semínka – 30 g

Dýňovými semínky můžete zkusit nahradit nezdravé chipsy, které pojídáte každý večer u televize. Klidně však semínka můžete přidat i do krémových polévek nebo do salátů. Svému zdraví jedině prospějete. Dýňová semínka totiž kromě bílkovin obsahují i velké množství minerálů včetně fosforu, hořčíku, manganu, železa a mědi.

TIP: Naučte se, jak opražit dýňová semínka.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang