Recept na krémové cuketové těstoviny s citronem

Bezmasá jídlaHlavní jídlaTěstoviny
cuketove-testoviny-s-citronem-2

Budete překvapeni, kolik cuket se v tomto receptu uvaří – což je velmi dobrá věc, když máte před sebou hromadu této plodné letní hvězdy. Připravte si skvělý a rychlý bezmasý oběd.

Ingredience

 • 1 kg cukety nebo letní dýně (4-6)
 • 1 velká šalotka nebo ½ malé cibule
 • 4 velké stroužky česneku
 • 3 lžíce extra panenského olivového oleje
 • ¼ lžičky drcených červených pepřových vloček
 • 1 a ¼ až 2 lžičky soli
 • čmletý černý pepř
 • 340 g špaget, linguine, bucatini nebo jiných dlouhých těstovin
 • 1 citron
 • ½ šálku parmezánu a dalšího na podávání
 • ½ šálek (lehce zabalených) lístků bazalky nebo máty
 • ½ šálek husté smetany

Recept je na 4 porce.

Postup

 1. Přiveďte velký hrnec vody k varu a silně osolte.
 2. Mezitím položte čistou kuchyňskou utěrku do velké mísy (nebo na velké prkénko). Ořízněte 1 kg cuket nebo letních dýní (4-6) a poté je nastrouhejte na velkých otvorech krabicového struhadla přímo do utěrky.
 3. Oloupejte 1 velkou šalotku a nastrouhejte ji na velkých otvorech struhadla přímo do utěrky. Oloupejte 4 velké stroužky česneku a nastrouhejte je na malých otvorech struhadla přímo do utěrky.
 4. Konce utěrky shrňte k sobě a vší silou ji vymačkejte nad mísou (nebo nad dřezem), abyste z cukety dostali vodu.
 5. Mačkejte, dokud nebude těžké dostat ven další tekutinu. Měli byste získat asi ⅔ šálku cuketové tekutiny, jen pro vaši informaci. Tu vyhoďte.
 6. Ve středně velké troubě nebo na velmi velké pánvi rozehřejte na středně vysoké teplotě 3 PL extra panenského olivového oleje. Přidejte ¼ lžičky drcených červených pepřových vloček a za stálého míchání vařte, dokud se nerozvoní, asi 30 sekund.
 7. Přidejte cuketovou směs (pro snadnější přenesení rozbalte přes hrnec sbalenou utěrku) a sůl a promíchejte. Hojně dochuťte čerstvě mletým černým pepřem.
 8. Za občasného míchání vařte, dokud cuketová směs nezhoustne a nezačne se lepit na dno hrnce, 15-20 minut.
 9. Když se cuketa vaří 5-10 minut, přidejte do hrnce s vroucí vodou 340 g špaget, linguine, bucatini nebo jiných dlouhých těstovin a uvařte je al dente. Vylijte 2 šálky tekutiny z vaření těstovin a dejte ji stranou.
 10. Mezitím vymačkejte šťávu z 1 citronu do malé misky. Na malých otvorech struhadla nastrouhejte ½ oz. parmazánu (měli byste mít asi ¼ šálku – můžete také použít ¼ šálku předem nastrouhaného parmezánu).
 11. Velmi nahrubo natrhejte nebo nasekejte ½ šálku (lehce zabalených) lístků bazalky nebo máty.
 12. Pomocí kleští přeneste těstoviny do hrnce s cuketou – nevadí, když se na nich drží trochu vody. Snižte teplotu na středně nízkou, přidejte ½ šálku tekutiny na vaření těstovin a ½ šálku husté smetany a promíchejte.
 13. Přidejte sýr, přilijte další ½ šálku tekutiny na vaření těstovin a vařte za intenzivního míchání kleštěmi nebo dřevěnou lžící a v případě potřeby přidejte další tekutinu na vaření těstovin, dokud se nevytvoří krémová omáčka, která obalí těstoviny, 2-3 minuty.
 14. Odstavte těstoviny z ohně a vmíchejte 2 lžíce citronové šťávy. Ochutnejte, dochuťte solí a černým pepřem a přidejte další citronovou šťávu (možná budete chtít přidat další 1 lžíci). Vmíchejte většinu bylinek.
 15. Těstoviny podávejte posypané dalším strouhaným parmazánem a zbylými bylinkami.
IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang