Dort lze jednoduše připravit v raw verzi – jen je potřeba dbát na teplotu lázně, ve které se rozehřívá kakaové máslo a domácí čokoláda a pak také na nahrazení 85% (a více) čokolády.

Pokud dort připravuji ve větším množství/více porcí, sahám po hlubokém plechu obdélníkového tvaru – na tuto velikost je potřeba dvojnásobek ingrediencí. A pokud dort připravíte podle postupu níže v klasické kulaté formě – je lepší menší průměr.

img_0578-4994958

Ingredience:

  • 1/2 středně velké cukety – cca 150g
  • 50g 100% čokolády – nebo alespoň 85% a více – v případě raw verze nahraďte kokosovým olejem a větším množství kakaového prášku
  • 5 lžic raw kakaového prášku
  • 3 vrchovaté lžíce kokosového oleje
  • 1 lžička vanilkového prášku
  • domácí čokoláda

Nepečený dort – postup

Připravte si dortovou formu. Spodek formy vyložte pečícím papírem a kulatý kraj potravinovou/cukrářskou fólií, kterou vyhlaďte. V mixéru si rozmixujte mandle, kešu, kokosový olej, datle. Stačí i nahrubo, ale směs by měla být lehce lepkavá. Směs vtlačte a zarovnejte do připravené formy a dejte prozatím stranou vychladit do lednice. 

Do vodní lázně si dejte rozehřát kakaové máslo s kokosovým olejem a čokoládou, přidejte kakaový prášek a špetku soli a rozpusťte čokoládový krém. Mezitím si v mixéru rozmixujte dohladka cuketu, avokádo, banány, kokosové mléko, skořici a vanilku.

Do této cuketové směsi přidejte rozehřátý čokoládový krém a znovu důkladně promixujte. Poté směs jen jednoduše vylijte na korpus, zarovnejte zvrchu špachtlí či nožem. Dejte chladit nejlépe přes noc (nebo alespoň na 4-6 hodin).

Poté si připravte čokoládovou polevu dle postupu v odkazu na starší recept a vmíchejte mandlové máslo. Čokoládou zalijte dort a nechte klidně skapat přes kraje.

img_0075-2057254

Zbylou čokoládu vlijte do silikonových formiček na led/čokoládu a dejte zamrazit. Ještě než čokoláda ztuhne, dort si ozdobte čerstvým ovocem, jedlými květy a třeba kakaovými drcenými boby. Nejchutnější variantou je lesní směs. Dejte znovu chladit alespoň na 1 hodinu. 

Velmi dobrou alternativou k čokoládovému dortu je krtkův dort na plech, který se skládá z kakaového korpusu, lahodné náplně a zralých banánů.

IngredienceRecept

© 2022 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang