Jak připravit kysané zelí ve sklenici

PřílohyZavařeninyZeleninové přílohyZeleninové zavařeniny
domaci-kysane-zeli-ve-sklenici

Kysané zelí je doslova vitamínovou bombou, nabitou vitaminem C. Zároveň představuje lahodný doplněk k celé řadě masitých i bezmasých pokrmů. Naučte se s námi připravit si domácí kysané zelí ve sklenici.

Ingredience

  • 1 středně velká hlávka zelí (asi 3 kg)
  • 1 a 1/2 lžíce soli
  • 1 lžíce kmínu

Postup

  1. Vše vyčistěte. Při kvašení čehokoli je nejlepší dát dobrým a prospěšným bakteriím šanci na úspěch tím, že začnete s co nejčistším prostředím. Ujistěte se, že zavařovací sklenice jsou umyté a opláchnuté od všech zbytků mýdla. K vmasírování soli do zelí budete používat ruce, takže je také dobře umyjte.
  2. Zelí nakrájejte na plátky. Vyhoďte zvadlé a ochablé vnější listy zelí. Zelí rozkrojte na čtvrtiny a vykrojte jádřinec. Každou čtvrtinu nakrájejte podélně na 8 klínů. Každý klín nakrájejte příčně na velmi tenké nudličky.
  3. Smíchejte zelí a sůl. Zelí přendejte do velké mísy a posypte ho solí. Sůl začněte zapracovávat do zelí masírováním a mačkáním rukama. Zpočátku se může zdát, že soli není dost, ale postupně se zelí stane vodnatým – spíše jako zelný salát než jako syrové zelí. To bude trvat 5 až 10 minut. Pokud chcete kysané zelí ochutit kmínem, přimíchejte ho nyní.
  4. Naberte hrsti zelí a vkládejte je do zavařovací sklenice. Pokud máte zavařovací nálevku, usnadní vám to práci. Každou chvíli zelí ve sklenici přitlačte pěstí. Do sklenice nalijte veškerou tekutinu, kterou zelí při masírování uvolnilo.
  5. Zelí zatěžkejte. Jakmile je všechno zelí zabaleno do zavařovací sklenice, zasuňte do jejího ústí menší zavařovací sklenici a zatěžkejte ji čistými kameny nebo kuličkami. To pomůže udržet zelí zatížené a nakonec ponořené pod tekutinou.
  6. Sklenici přikryjte. Ústí zavařovací sklenice zakryjte hadříkem a zajistěte gumičkou nebo provázkem. To umožní proudění vzduchu dovnitř a ven, ale zabrání vniknutí prachu nebo hmyzu do sklenice.
  7. Každých několik hodin zelí přitlačte. Během následujících 24 hodin zelí každou chvíli přitlačte zavařovací sklenicí. Jak bude zelí uvolňovat tekutinu, stane se křehčím a kompaktnějším a tekutina bude stoupat nad horní část zelí.
  8. V případě potřeby přidejte další tekutinu. Pokud ani po 24 hodinách tekutina nevystoupí nad zelí, rozpusťte 1 lžičku soli v 1 šálku vody a přidejte tolik, aby bylo zelí ponořené.
  9. Zelí nechte kvasit 3 až 10 dní. Během kvašení udržujte zelí mimo dosah přímého slunečního světla a v chladné místnosti.
  10. Pokud zelí plave nad tekutinou, denně ho kontrolujte a stlačujte. Protože se jedná o malou várku kysaného zelí, bude kvasit rychleji než větší várky. Po 3 dnech začněte ochutnávat – až vám bude kysané zelí chutnat, odstraňte závaží, zašroubujte uzávěr a uložte do chladničky. Kysané zelí můžete nechat kvasit i 10 dní nebo ještě déle.
  11. Kysané zelí skladujte několik měsíců. Toto kysané zelí je kvašený produkt, takže vydrží nejméně dva měsíce a často i déle, pokud se uchovává v chladu. Dokud bude stále chutnat a vonět, bude se dobře jíst. Pokud chcete, můžete kysané zelí přendat do menší nádoby pro delší skladování.

TIP: Pokud doma nemáte bílé zelí, ale červené, můžete si připravit i skvělé kysané červené zelí.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang