Nudíte se? Nemusíte si hned kupovat medvídka mývala… Stačí adoptovat nalezenou kočičku. Sice Vás to nutně nevyjde levněji, ale efekt bude stejný. Slibuju, že už se nikdy nudit nebudete. Sue toho za těch pár týdnů, co je s námi doma, stihla zažít spoustu. A my s ní taky. Nejčastější větou, kterou u nás uslyšíte, už není „Miluju tě“ ale „Sue! Sue, nech toho! Sue, opovaž se! Sue, okamžitě slez!

Když tu byla Sue prvních pár dnů, byla zhmotněná roztomilost. Celé dny spinkala, vrněla a sem tam si s námi hrála. Ukázalo se však, že nešlo ani tak o její zlatou povahu nebo o počáteční rozpaky, ale o vyčerpání z boje s vysokou horečkou, kteroužto zavinil obří absces (něco ji tam venku pokousalo. Statečně zvládla všechny návštěvy veteriny, operaci i několik injekcí s antibiotiky… 

Když se konečně uzdravila, ukázalo se, že je to spíš zosobněný malý ďábel. Zatímco Pilina je 17-letá dáma v letech, úzkostlivá, plachá a klidná, Kočička je jejím pravým opakem. Tu se houpe na sprchovém závěsu, tu vymetá prach zpod skříně, tu přijde mokrá z vany, tu se válí v botách, tu zkoumá pračku/myčku zevnitř, tu nahodí hrabačky, lítá jak zběsilá a kácí při tom s velkým rámusem vámi pečlivě vyrovnané formy na pečení.

Tu vám ukradne celý párek z talíře a odvleče ho za gauč (může být hůř, jednou chtěla mému milému vytáhnout slaninu přímo z pusy), tu se jí hodí na hraní váš kulatý balzám na rty (takže ho pak lezouc po kolenou hledáte po celém bytě a proklínáte jí do třetího kolene) či vám vypije čaj rovnou z hrnku..

Zároveň ovšem ovládá stejný pohled jako Kocour v botách ze Shreka, takže i když vám ukradne 7. houbičku na nádobí (přičemž těch předchozích 6 jste jí rezignovaně nechali na hraní, takže absolutně nechápete, k čemu jí vlastně ta poslední je…) nebo vám překouše 2. sluchátka a pokouší se přehryzat i kabel od notebooku či okusuje tablet kolem dokola, nevydržíte se na ni zlobit víc než 10 vteřin. A pak se ještě uloží na klíně a jste totálně ztracení..

Ochránit před ní dort bez její asistence je fakt heroický výkon. A tenhle dort jí očividně hodně voněl. Naštěstí jsme na ni byli dva. Takže jsem tenhle podzimní poklad stihla nazdobit a zavřít pod nepropustný poklop těsně předtím, než se přiřítila se svým typickým „Rrrvrrrrrruuuvrrrrruuu“. Kombinace dýně a karamelové pomazánky Lotus Biscoff jenaprosto boží (nebo ďábelská?). Jen trochu váhám s názvem, protože jsem přeci jenom použila trochu tvarohu, takže už to není plnokrevný cheesecake.

Podzimní dýňovo-karamelový sýrový dort 

Ingredience: 

 • 150 g másla o pokojové teplotě 
 • 95 g krupicového cukru 
 • 30 g mandlové mouky 
 • 2 špetky soli 
 • 1/2 lžičky vanilkové pasty (nebo semínka vyškrábnutá z 1/4 vanilkového lusku) 
 • 1 vejce 
 • 250 g hladké mouky 

Náplň:

 • 400 g čerstvého sýra 
 • 300 g dýňového pyré 
 • 150 g měkkého tvarohu 
 • 150 g pomazánky Lotus Biscoff 
 • 100 g krupicového cukru 
 • 5 vajec 
 • 50 g mouky 

Na dokončení:

 • 100 g pomazánky Lotus Biscoff 
 • 1/2 balíčku nadrcených sušenek Lotus Biscoff 

Postup

Do mísy robotu nasypte máslo nakrájené na kostičky, krupicový cukr, přes síto prosetou mandlovou i hladkou mouku, sůl, vanilkovou pastu a vejce. Pomocí plochého nástavce a na nejnižší rychlost zpracovávejte, dokud těsto nezačne tvořit celistvou kouli. Tu rozdělte na poloviny, zabalte do potravinové fólie a dejte na dvě hodiny do lednice odpočinout. Na tento dort budete potřebovat pouze jednu polovinu. Druhou si po zchlazení uložte do mrazáku a použijte jindy. 

Troubu rozehřejte na 140°C. Formu o průměru 26 cm vyložte papírem na pečení a nezapomeňte na boky. Papír na dně potřete tenkou vrstvou másla. Vychlazené těsto vyválejte do kruhu a přeneste do formy. Prsty ho pak umačkejte tak, aby bylo všude rovnoměrně rozprostřeno. Pečte 12 minut. Poté korpus nechte vychladnout ve formě. 

Troubu vyhřejte na 120 °C a na dno formy dejte nádobu s vodou. Do mísy robotu vložte čerstvý sýr, dýňové pyré, tvaroh, karamelovou pomazánku a cukr. Pomocí balonového nástavce dobře prošlehejte. Poté zašlehejte jedno po druhém všechny vejce a nakonec mouku (nezapomeňte ji prosít přes sítko).

Takto připravenou směs nalijte na předpečený korpus. Pečte přibližně 1 hodinu a 30 minut – hodně to záleží na vaší troubě. Hotový dort by měl být pevný na povrchu, ale ještě se při zaklepání trochu třást. Nechte dort dokonale vychladnout ve formě a poté ho dejte minimálně na 4 hodiny (klidně přes noc) do ledničky. 

Nahřejte karamelovou pomazánku a ozdobte jí povrch dortu. Já použila cukrářský sáček, ale samozřejmě to není nutnost. Nakonec dort můžete posypat drcenými sušenkami. 

IngredienceRecept

© 2022 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang